2025. július 13., vasárnap

Oxitocin – a csodahormon

A jövő csodaszere?

Agyunk karmestere az agyalapi mirigy, azaz a hipofízis, ami testünk működéséhez nélkülözhetetlen, és szervezetünk számos fontos funkcióját befolyásolja. Az agyalapi mirigyben rejl ő egyik legcsodálatosabb hormon az oxitocin (oxytocin). Ezt valójában a hipotalamusz termeli, mégis a hipofízis tárolja. A rejtélyes hormon manapság egyre inkább az orvosi kutatások figyelmének központjába kerül.

Bár egyesek az endorfint tartják szeretethormonnak, az inkább a jutalmazás érzésével van kapcsolatban, így jutalomhormonnak nevezhető, és az oxitocin áll szorosabb kapcsolatban a szeretettel. Egyes feltételezések szerint a monogám kapcsolatban élő emberek oxitocinszintje nagyobb, ezért maradnak hűségesek társukhoz. Szerelmes embereknél az oxitocinszint magasabb. Az oxitocin a boldogsággal társul, nyugtató hatású, így segít a stresszoldásban, csökkenti a félelemérzetet. Szex közben férfi és női testben egyaránt sok oxitocin szabadul fel, és ez az intenzív oxitocinfelszabadulás felelős az orgazmusért.

Ma már tisztázott, hogy az oxitocin hormon szüléskor a simaizmok összehúzodásával segít a nőknek. Az anya-baba közti kötődés kialakulásánál játszik szerepet. Ezenkívül sok termelődikbelőle szoptatás során, ezzel segítve az anyatej kiürülését. Az anyaság csodálatos érzése bizony az oxitocinnak köszönhető.

Az oxitocin hangulatjavító hatása ma már a pszichiátria számára sem ismeretlen. Kutatások alapján ez a hormon fokozza az emberekben az összetartozás érzését, javítja a szociális viselkedést, serkenti a memóriát. Tulajdonságai miatt tudósok úgy vélik, az oxitocinnal kapcsolatos kutatások további folytatása szükséges, mert ez a hormon nyújthat segítséget például olyan betegségek kezelésében, mint a szociális fóbia, Borderline-személyiségzavar vagy az autizmus.

Magyar ember Magyar Szót érdemel