A serdülőkorban tapasztaljuk a legtöbb hibát a fogamzásgátlás során. Ennek oka, hogy a pároknak még nincs kellő szexuális tapasztalatuk, nem ismerik eléggé saját testüket, annak működését. A kíváncsiság készteti őket a kísérletezésre, az újabb felfedezésekre ezen a téren is, viszont nem eléggé tudják összefüggésbe hozni a cselekedeteiket annak következményeivel.
Természetesen az ebben a korban domináló lázadó természet és hogy „ez velem nem történhet meg” igen gyakran zátonyra futtatja a fogamzásgátlást is.
A felvilágosítás szükségessége
Ezért tartjuk nagyon fontosnak a felvilágosítás mielőbbi megkezdését előadások, interaktív beszélgetések formájában, tanácsadók működtetésével. A serdülők szülei számára szervezett foglalkozások által segíteni kell a fiatalokat bevezetni a biztonságos nemi élet világába. Élve a korszerű kommunikációs lehetőségekkel, egyes internetes oldalakon a fiatalok szintén hasznos információkhoz juthatnak, ilyen pl. www.21 dan.com honlap. Természetesen amikor problémába ütköznek a fiatalok vagy konkrét kérdésük van, legjobb a nőgyógyásszal megbeszélni.
Mi fékezi a serdülőket a kontracepció felé vezető úton?
Igen gyakran, mivel nem eléggé tájékozottak, félnek a fogamzásgátló szerek egészségre káros hatásaitól. Attól tartanak, hogy elítélik, megszólják őket, félnek a nőgyógyászati vizsgálattól, de időnkét gondot okozhat a hozzáférhetőség is (vidéken való tanulás, biztosítási akadályok stb.).
A legalkalmasabb módszer megválasztása
Tekintettel arra, hogy a szexuálisan legaktívabb korcsoportról van szó, amikor a legintenzívebb a partnercsere, a fogamzásgátló módszer megválasztásánál előnyt kell élvezniük azoknak a módszereknek, amelyek egyúttal a nemi úton terjedő betegségektől is védenek. Mindenképpen előnyben kell részesíteni a gumióvszert, még ha más módon is védekezik a pár. A serdülőkorban a legkevésbé ellenjavallott a hormonális fogamzásgátlás, így a tablettákat is nagy biztonsággal ajánljuk, kiemelve a nem kontraceptív pozitív hatásukat is, mint a kozmetikai effektus, a fájdalmas és erős menstruációk megszüntetése, a menstruációk rendszeressége. Nem tanácsoljuk a nemi élet közben alkalmazott más módszereket (megszakított közösülés, számolásos módszerek), mert túl nagy a hibaszázalék.
Nagyon fontos, hogy a közösen megválasztott fogamzásgátló módszer alkalmazásának első évében az ellenőrzések 3-4 hónaponként történjenek, és hogy a kommunikáció bensőséges legyen, bizalmas, megértő, előítéletek nélküli, akkor könyvelhető el teljes siker.
Felnőtt korban
Erre a korcsoportra jellemző, hogy már több a stabil pár-, házastársi kapcsolat. Ezeknek a pároknak már nagyobb a szexuális tapasztalatuk, jobban ismerik saját testüket és annak működését. Ez a házasodás, családtervezés, gyermekvállalás időszaka. Itt vannak különböző rendkívüli periódusok is, mint a terhesség, a szülés utáni időszak, a szoptatás időszaka stb.
Mit választani ebben a korban?
Valójában ebben a korban a kritériumok betartásával mindegyik módszer sikeresen alkalmazható. A fogamzásgátló módszer megválasztásakor szem előtt kell tartani az ellenjavallatokat, krónikus megbetegedéseket, testsúlyt, szenvedélyeket, de ugyanígy az egyes fogamzásgátló módszerek nem kontracepciós pozitív hatásait is. Ezen tényezők ismeretében legjobb ha a partnerek közösen választják meg a módszert, mert akkor minden bizonnyal sikeresen is fogják azt alkalmazni. A terhesség idején nincs szükség fogamzásgátlásra. Egészséges terhesség esetén a nemi élet hat héttel a szülés valószínű dátuma előtt még engedélyezett, de ha veszélyeztetett a terhesség, azonnal kerülendő. A szülés után hat hétre a nemi élet újra kezdhető, természetesen fogamzásgátlás alkalmazásával. Ezt legjobb minden alkalommal a szülés utáni hathetes ellenőrzéskor a nőgyógyásszal megbeszélni.
Negyven év felett
A fogamzásgátlás a szexuálisan aktív nőknél elengedhetetlen a változó korban is (perimenopauza).
Ebben a korban is nagy biztonsággal alkalmazható a fogamzásgátló módszerek nagy többsége, de előnyben részesítjük a progeszteron alapú hormonkészítményeket, amelyek nem növelik az ér- és szívbetegségek kockázatát, és alkalmasak magas vérzsír, magas vérnyomás és cukorbetegség esetén is.
Mikor lehet felhagyni a fogamzásgátlással?
Ötven év feletti nők esetében egy évvel az utolsó menstruáció után, 40 feletti nők esetében viszont az utolsó menstruáció után még két évig ajánlott a fogamzásgátlás alkalmazása.
