A csontritkulás (oszteoporózis) olyan betegség, amely a szervezet kalcium- és D-vitaminhiánya miatt a csontok tömegének és mésztartalmának veszteségéhez, a csontok lyukacsossá, üregessé válásához vezet. A folyamat kezdetben teljesen tünetmentes, ezért is nevezik „néma kórnak”, majd a csontok lényegesen érzékenyebbekké válnak a külső hatásokra, súlyos esetben akár minimális erőhatásra is könnyedén eltörnek. A csontritkulásra való hajlamot súlyosbítja a mozgáshiányos életmód, a dohányzás, a vitamin- és kalciumszegény táplálkozás. A kalcium kiürülését a szervezetből meg lehet akadályozni rendszeres testmozgással, a dohányzás és a veszteséget elősegítő italok – a többi között kávé, alkoholos ital, cukrozott szénsavas üdítők – elhagyásával, kiegyensúlyozott táplálkozással, amelynek lényeges összetevői a magas kalciumtartalmú tej és tejtermékek.
A csontritkulás alapvető gyógyszere a tej, a javasolt napi mennyiség 5-6 deciliter. Ez kiegyensúlyozott táplálkozás esetén a kalciumszükséglet 75 százalékát, azaz 720 milligrammot fedez a minimálisan javasolt napi 1000 milligrammból. A tej és a tejtermékek azért tekinthetők ideális kalciumforrásnak, mert a tejben egyszerre és optimális arányban található fehérje, D-vitamin, foszfor, tejzsír és tejcukor. Ezek segítik a kalcium felszívódását, ezáltal pedig a csonttömeg megtartását.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a csontritkulás világszerte mintegy 200 millió nőt érint. Napjainkban ez a második legjelentősebb világszintű népegészségügyi probléma, amelynek esetszáma a szakértői előrejelzések szerint a következő ötven évben várhatóan megduplázódik. A WHO indítványára 1996 óta számos országban október 20-án rendezik meg a csontritkulás világnapját.
