Október 15-e a látássérültek, azaz a fehér bot napja, amelynek célja a közvélemény figyelmének felhívása a vakok és a gyengén látók sajátos helyzetére, keresve gondjaik megoldásának lehetőségeit, a társadalomba való teljesebb értékű beilleszkedésük útját.
Miért a fehér bot?
A fehér bot a vakok utcai közlekedésének közismert és elengedhetetlen segédeszköze, kevesen tudják azonban, hogy honnan ered a használata. Alkalmazásának gondolata egy francia grófnőtől, Guilly d’Herbemonttól származik. A párizsi utcán sétálgatva többször megfigyelte a nagy jármű- és személyforgalomban félénken és bizonytalanul közlekedő vakok állandó veszélyeztetését. A 20-as évek végén Párizs forgalma egyre fokozódott, a vakok veszélyeztetettsége pedig mindinkább növekedett. A vakok megsegítésének lehetőségét megtárgyalta az édesanyjával, aki nem értett egyet a lánya igyekezetével, és inkább irodalmi művek Braille-rendszerű átírását javasolta, amely igen divatos tevékenység volt a magas társadalmi rétegek hölgyeinek körében. A kérdéssel mégis tovább foglalkozva egy könnyen felismerhető eszköz kézben hordásának a gondolatát vetette fel. Így jutott a fehér bot használatának szükségességéhez, amelyet mind a járművek vezetői, mind a gyalogosok távolról felismernek és tudják, hogy közöttük vak ember közlekedik. Használata fokozatosan terjedt el Európában és csaknem az egész világon.
A látássérültek nemzetközi napjáról minden év októberének második csütörtökén emlékeznek meg világszerte. A WHO hivatalos adatai szerint világszerte mintegy 300 millióra tehető a vakok és gyengén látok száma, ez utóbbiak közül 145 millió ember közel-, illetve távollátással küzd.
Kik az optometristák?
Az Újvidéki Egyetem Természettudományi-Matematikai Karának fizika tanszékén 2007 óta folyik az okleveles optometristák képzése. Még sokak számára nem ismert az optometrista szó, többen úgy gondolják, hogy az optometrista szemészeti munkát végez. A két szakterület között van bizonyos átfedés, de mégis külön szakmákról beszélünk. Valójában mivel foglalkozik az optometrista? Megvizsgálja a szemet, nincs-e látási zavar. Felismeri a szembetegségeket azok jeleiből, és megfelelő gyógyintézetbe irányít, de diagnózist nem állíthat fel.
A világnaphoz kapcsolódóan az Újvidéki Egyetem felhívja a lakosság figyelmét, hogy október 14-én, holnap 9 és 15 óra között ingyenes optometriai vizsgálatot szervez a fizika tanszéken (Dositej Obradović tér 4.). |
Egészségügyi problémákat is észlelhet, ezenkívül analizálja a szem koordinációs zavarait és tanácsot ad a megvilágítás körülményeinek beállításához. Amikor egy optometrista a látást vizsgálja, a tiszta és kényelmes látás mellett a szem egészségi állapotát is ellenőrzi. A látási problémák megbeszélése után az optometrista leméri, hogy szükség van-e szemüvegre, kontaktlencsére, és ha igen, akkor milyen erősre. Azt is ellenőrzi, hogy normális-e a kétszemes együttműködés és a közelre fókuszálási képesség.
A szembetegségek okozta változások lassúak, akár évekbe telnek, és gyakran tünetmentesek. A rendszeres látásellenőrzés kimutatja és még kezdődő állapotban analizálja a problémákat, így azok jobb eredménnyel kezelhetők. Világszintű felmérések azt mutatják, hogy az emberek több mint 50 százalékának lenne szüksége valamilyen látáskorrekcióra. Az Újvidéki Egyetemen szeretnék, ha minél többen részt vennének az akcióban és megvizsgáltatnák a szemüket. A látásvizsgálaton nemcsak egy esetleg később súlyossá váló szembetegség, hanem egyebek mellett a cukorbetegségre vagy akár a magas vérnyomásra utaló jelek is felfedezhetők. A gyakori fejfájás, rossz közérzet kiváltó oka sok esetben az éleslátás és dioptriakorrekció hiánya, de előidézheti a nem megfelelő látásjavító eszköz viselése is.
Vakvezető bot a láthatáron? Az Arkansas-i Egyetem tudósai olyan okos-botot tesztelnek, amely a vakok számára lehetővé teszi, hogy jobban érzékeljék környezetüket. A készülék használója számára az őt körbevevő környezetének térbeli és egyéb részleteit teszi jobban érzékelhetővé. A vakvezető bot komplex érzékelőket alkalmaz arra, hogy a vak felhasználó olyan fontos részleteket is képes legyen megtudni, hogy éppen hol tartózkodik és milyen akadályok merre helyezkednek el hozzá képest. A technológia egy Flash Ladar 3D képalkotó érzékelőt alkalmaz a környezet leképezéséhez. Ehhez egyrészt e képintenzitást rögzíti (azaz, mennyi fényt érzékel egy adott ponton a szenzor), másrészt az érzékelt távolság adatait. A két adatot azután a készülék egymással összevetve feldolgozza és az ebből származó információt juttatja el a használóhoz. Ezzel a megoldással már nem csak statikus tárgyak jelzésére nyílik lehetőség, de kiálló vagy éppen esés közben lévő tárgyaké is, vagyis az okos-bot jóval gazdagabb információkat nyújt a külvilágról, mint az eddigi hasonló eszközök. |
