2025. július 13., vasárnap

Hormonális fogamzásgátlás

Tablettát a nőgyógyászunktól kérjünk, ne a gyógyszerésztől, barátnőtől...

Az orvos közreműködése nélkül alkalmazható egyszerű módszerekkel szemben a hormonális fogamzásgátlás csak megfelelő orvosi felügyelet mellett tanácsolható, viszont számos előnye van, így használata teljesen független az együttlét időpontjától, nem kell lokális szereket alkalmazni, és a hatékonysága rendkívül kedvező (Pearl-index 0,1–2,5). A sikertelenség leginkább abból származik, ha a nő elfelejti bevenni a tablettát, vagy egyéb tényezők akadályozzák a gyógyszer felszívódását és a hatás kifejlődését. A kezdetben (az 1960-as években) alkalmazott orális fogamzásgátlók igen nagy hormontartalommal és nem optimális tulajdonságú komponensekkel voltak ellátva, ezért a mellékhatások néha kifejezettek voltak. Intenzív fejlesztés és kutatás eredményeként az úgynevezett harmadik generációs kombinált készítmények igen csekély, de még hatékony mennyiségben tartalmazzák összetevőiket, melyek kedvező tulajdonságúak, így a kockázat-haszon mérleg mindinkább a haszon oldalára billen.

A hormonális fogamzásgátlás hatásmechanizmusa a hypothalamus-hypophysis-ovarium tengely visszacsatolási rendszerén keresztül érvényesül. Az ösztrogén és/vagy gesztagén komponens hatására bizonyos hormonok együtthatásának végeredményeként a peteérés biztosan elmarad. Nincs érett petesejt, nincs ami megtermékenyüljön, tehát nem jöhet létre terhesség. A cervicalis nyák tulajdonsága is megváltozik, a sperma feljutása szempontjából kedvezőtlenebb lesz. A méh nyálkahártyája is alkalmatlanná válik a beágyazódásra, sőt a petevezető mozgékonysága is lelassul.

A fogamzásgátló tablettákat leginkább 21 napon keresztül, a ciklus 5. napjától a 25. napjáig kell szedni, napi 1 tablettát, majd egy hét szünet következik, amikor megjön a tulajdonképpeni megvonásos vérzés (nem valódi menstruáció). Mivel az első tabletta bevétele mindig a hétnek ugyanazon napjára esik, könnyű megjegyezni az alkalmazást.

A postcoitális (esemény utáni) tabletták sajnos nem mindig megbízhatóak. Sürgősségi fogamzásgátlóként javasolhatók például a kondom sérülése esetén vagy nemi erőszakot követően. Ilyen a Postinor vagy Escapelle tabletta, amelyből az együttlét után 12–24 órán belül egyet kell bevenni, de tanácsos minél előbb felkeresni választott nőgyógyászunkat, aki ellát tanáccsal a várható esetleges szövődményekről (pl. vérzészavar).

Ismertek olyan hormonkészítmények is, amelyeket folyamatosan, szünet beiktatása nélkül kell alkalmazni, de vannak olyan depot készítmények is, amelyekből pl. egyetlen injekció beadásával három hónapos ovulációmentességet lehet elérni. Ismeretesek olyan készítmények is, amelyek bőr alá helyezve több hónapos ovulációgátlást szavatolnak.

A hormonális fogamzásgátlásnak vannak mellékhatásai és ellenjavallatai is, ezért mielőtt ilyen fogamzásgátlást szeretnénk alkalmazni, mindenképpen nőgyógyászhoz kell fordulnunk, aki klinikai és laboratóriumi vizsgálatok eredményeit mérlegelve tanácsolja a hormonális fogamzásgátlást, megválasztja annak fajtáját, és ismerteti alkalmazásának módját. Mindenképpen fontos, hogy első alkalommal a nőgyógyász írja fel a fogamzásgátló tablettát. A jól megválasztott és rendszeresen ellenőrzött fogamzásgátló szedése semmiképpen sem lehet káros a nő egészségére.

Csak néhány betegség esetében abszolút ellenjavallott a hormontabletták szedése (pl. kóros májfunkció, emlő- vagy endometrium carcinoma) míg a kezelt magas vérnyomást vagy a beállított cukorbetegséget illetően is adható korszerű hormonális fogamzásgátló készítmény. Természetesen ilyen esetekben kötelező a rendszeres orvosi ellenőrzés.

Külön figyelmet érdemel a sebészi beavatkozások és a fogamzásgátló tabletta alkalmazásának kapcsolata. Ütemezhető műtétekkor célszerű egy hónappal a műtét előtt a készítmény szedését abbahagyni.

Lehetséges a fogamzásgátló tabletták és a gumi óvszer együttes alkalmazása a nem kívánt terhesség és a nemi úton átvihető betegségek elleni párhuzamos védekezés céljából. Ha a tabletta szedése mellett mégis bekövetkezik a terhesség, megszakításának orvosi javallata nincs.

Az orális hormonális fogamzásgátló tablettákat nemcsak kontracepció céljából, hanem kóros állapotok, például fájdalmas menstruáció, peteérés körüli erős fájdalom, premenstruális feszültség, endomeriosis profilaxisa, kóros szőrösödés (hirsutismus), erős pattanásosság (acnae), különböző vérzészavarok, petefészekciszták kezelésére is alkalmazzák.

A tévhitekkel ellentétben többszörösen hasznosak a hormonális fogamzásgátló készítmények, amelyeket a következőkben szeretnék felsorolni. A tablettáknak köszönhetően csökkent a számuk az abortuszoknak, a méhen kívüli terhességeknek, a méhtestráknak, a petefészekráknak, a petefészek-gyulladásoknak, az endometriozisoknak, a jóindulatú melldaganatoknak, a miómáknak, a petefészekcisztáknak, a reumatikus ízületi gyulladásnak, a csontritkulásnak, a vérzészavaroknak és fájdalmas menstruációknak, valamint az erős vérzéseknek és vérszegénységnek.

Zárszó helyett a nőgyógyász tanácsa egy mondatban: Fogamzásgátló tablettát a nőgyógyászunktól kérjünk, ne a gyógyszerésztől, barátnőtől, szomszédasszonytól, anyától vagy mástól, akkor biztosan csak hasznunkra lesz.

A 10 leggyakoribb tévhit és igazság a fogamzásgátló tablettákkal kapcsolatban:

1. A fogamzásgátló tabletták hízáshoz vezetnek

Igazság: A tabletta nem hizlal. Felmérések igazolták, hogy semmivel sem nagyobb a súlygyarapodás, mint más fogamzásgátló szer alkalmazása esetén.

2. A tablettaszedés kóros szőrösödést, pattanásokat és menstruációs zavart okoz.

Igazság: A tabletták kedvezően hatnak a bőr minőségére és a menstraios ciklusra. A szedés alatt a bőr tisztábbá és szebbé válik, a menstruaciók kiszámíthatók, kevésbé fájdalmasak és bőségesek.

3. A hormontabletták károsak az egészségre.

Igazság: A fogamzásgátló tablettákban lévő szintetikus hormonok megegyeznek a petefészek hormonjaival, és egészséges nőkre nem károsak. Manapság gyakran használatosak egész sor betegség kezelésében is.

4. A hormontabletták használata növeli a rákos megbetegedések kockázatát.

Igazság: Minden nő ki van téve a rákbetegség kockázatának, függetlenül attól, hogy használ-e tablettát vagy sem. A kutatások azt bizonyítják, hogy a fogamzásgátló tabletta védelmet nyújt a petefészekrák és méhtestrák ellen.

5. A tabletta növeli a mellrák kockázatát.

Igazság: A mellrák valóban valamelyest gyakrabban kerül felfedezésre a tablettát használók körében, de az is tény, hogy ők gyakrabban is ellenőrzik melleiket, ennek köszöhetően korábbi stádiumban kerül felismerésre a betegség. Nagyon sok más tényező is kihat a mellrák megjelenésére. Az esetleges negatív hatás sokkal kisebb, mint a szervezet egészségét megőrző szerepe és a nem kívánt terhességtől való védelem.

6. A tabletták szedését hónapokkal a terhesség tervezése előtt abba kell hagyni.

Igazság:Vállalható a terhesség már a tabletták szedése utáni első hónapban is (sőt, ha a helytelen tablettaszedés következményeként jött létre a terhesség, akkor sem kell mindenáron megszakítani).

7. A tabletta növeli a meddőség kockázatát.

Igazság: A tabletta csökkenti a meddőséget, mert csökkenti a gyulladások számát, a méhen kívüli terhesség veszélyét, a ciszták és az endometriozis megjelenésének kockázatát.

8. A tabletta szedésekor időnként hét napnál hosszabb szüneteket kell tartani.

Igazság: A tabletták megszakítás nélkül szedhetők éveken keresztül. Az esetleges szünetek csak növelik a nem kívánt terhesség kockázatát. Orvosilag indokolatlan a 9 hónap vagy 2-3 év utáni, különböző hosszúságú szünetek tartása.

9. A tabletták csak bizonyos korban szedhetők.

Igazság: A tabletták szedhetők az elsőtől az utolsó menstruációig.

10. A tablettaszedés megkezdése előtt és a szedés idején kötelező a vérvétel.

Megkezdhető a tablettaszedés vérvétel nélkül is, ha az általános és nőgyógyászati vizsgálat eredményei aggodalomra nem adnak okot (vérvételre sor kerülhet a későbbi ellenőrzések alkalmával is).

Magyar ember Magyar Szót érdemel