2025. július 13., vasárnap

Biztonságos szeretkezés

Orvosi közreműködés nélkül alkalmazható eljárások

Számtalan fogamzásgátló módszert ismerünk, amelyekkel a nem kívánt terhesség több-kevesebb biztonsággal megelőzhető. Vannak egészen megbízhatóak, de vannak olyanok is, amelyeknek a megbízhatósága megkérdőjelezhető. A módszerek megbízhatóságát az ún. Pearl-indexszel szokás kifejezni, amely informál arról, hogy a kiválasztott fogamzásgátló eljárás alkalmazása ellenére egy év alatt 100 nő közül hány esik teherbe?

A rendelkezésre álló fogamzásgátló módszereket gyakorlati szempontból két csoportba indokolt osztani: orvosi közreműködés nélkül alkalmazható módszerekre és orvosi közreműködéssel alkalmazható eljárásokra. Az alábbiakban az orvosi közreműködés nélkül alkalmazható eljárásokról lesz szó.

Coitus interruptus

Ősidők óta ismert és elterjedt fogamzásgátló módszer, ami azon alapszik, hogy közvetlenül az ejakuláció (magömlés) előtt a férfi meghátrál, illetve a hímvesszőt eltávolítja a hüvelyből, így az ondó nem jut a nő hüvelyébe. Részben a gyakran elkésett mozdulat (nehéz a lejtőn megállni), részben az esetleg már a magömlés előtt korábban is ürülő ondó miatt nem eléggé megbízható módszer. Hatásfoka javítható, ha aktus után azonnal hüvelyöblítés történik. A ,,biztonságos napok,” számolásával kombinálva ajánlható, különösen stabil, összeszokott pár esetében. Pearl-index 8–38.

Természetes fogamzásgátlás

A módszer az úgynevezett biztonságos periódus kiszámításán alapul, vagyis azon, hogy a petesejt mintegy 24–36 óráig termékenyülőképes, a spermiumok pedig mintegy 48–72 óráig maradnak életképes állapotban a genitális traktusban. Ezt az időszakot kihagyva a nem kívánt terhességet nagy biztonsággal meg lehet előzni. Természetesen ehhez fontos, hogy a nőnek rendszeres legyen a ciklusa, és a pár gyakorlott legyen a peteérés időszakának meghatározásában. Biológiai törvényszerűség, hogy az érett petesejt, ha nem termékenyül meg, akkor 14 napra beköszönt a menstruáció. Ez kell képezze a számításaink kiindulópontját. (Ogino–Knaus módszer) Pearl-index 14–35.

A hőmérő-módszer alapja, hogy a hormonális változásoknak megfelelően az ébredés utáni alaphőmérséklet (szájban mérve) ovuláció, azaz peteérés során megemelkedik 0,3–0,5 Celsius-fokkal és így marad a menstruációig, sőt, ha beáll a terhesség, akkor annak egész ideje alatt. Az emelkedést követő harmadik naptól kezdve biztonságos az együttlét. A naptár és a hőmérő módszer együttes alkalmazásának hibája 5%-os.

A Billings-módszer a cervicalis nyák megfigyelésén alapul. A peteérést megelőző néhány naptól kezdve az ovuláció időpontjáig folyékony és víztiszta, máskor viszkózus és opálosan fehér. A módszer nem túl kényelmes, mert naponta kell a cervixnyákból kenetet készíteni és azt kiértékelni, ugyanakkor hüvelyi fertőzések befolyásolják az eredményt. (Ma már a gyógyszertárakban kapható ezen az elven működő kis mikroszkópszerű műszer is.)

A különböző természetes fogamzásgátló módszerek hatékonyságát fokozni lehet, ha a nő, bizonyos jelekből az ovuláció időpontjára elég pontosan tud következtetni (pl. félidőben egyik vagy másik oldalon fájdalomérzés, minimális pecsételő vérzés jelentkezése, a cervixnyák változása)

Ismételten ki kell hangsúlyozni, hogy a fenti módszerek stabil, összeszokott párnak, házaspárnak tanácsolhatók, akik valamilyen ok miatt csak természetes, orvosi közreműködést nem igényelő módszert szeretnének alkalmazni. El sem képzelhető a serdülőkorban, amikor sajnos igen gyakoriak az egyéjszakás kalandok is.

Kondom

A gumióvszer az egyik legrégebben alkalmazott, viszonylag megbízható kontracepciós módszer, amely most reneszánszát éli. Mostanság poliuretánból készül, végtelenül vékony, elasztikus, spermareservoirral és spermicid bevonattal van ellátva. Nevét feltalálójáról, dr. Condon nevű orvosról kapta. Megbízhatósága megfelelő alkalmazás esetén elég magas, (Pearl-index 3–28). Lényeges tulajdonsága, hogy véd a nemi úton átvihető betegségektől, és hogy a férfiak alkalmazzák, megosztva ezzel a fogamzásgátlásért való felelősséget is. Vékonyságának és elasztikusságának köszönhetően nem illúzióromboló, csökkenti a hímvessző túlzott érzékenységét, így még a korai magömlés elodázásában is a férfi segítségére van. Mindenképpen a fiatal párok fogamzásgátló módszere. Könnyen hozzáférhető, beszerezhető önkiszolgáló boltokban, újságárusnál, benzinkutakon, gyógyszertárakba, nagyvárosokban, egyetemista otthonok környékén kondomautomatákból is. Gyártják különböző méretben, színben és akár ízesítve is, hogy mindinkább közkedvelt legyen a fiatalság körében.

Ha a kondom véletlenül lecsúszik vagy kiszakad, úgy egyéb módon, pl. Postcoitalis tablettával érdemes a védekezést kiegészíteni. A gyakorlatból ismert, hogy a lecsúszott óvszer alkalmanként fennmarad a hüvelyben és a nő egyedül nem tudja eltávolítani. Ilyen esetben mindenképpen keressük fel nőgyógyászunkat, aki majd segít eltávolítani az óvszert, és ha kell, megfelelő tanáccsal is ellát.

Magyar ember Magyar Szót érdemel