Dr. Vörös Szekula Ildikó átfogó bemutatóval szemléltette a babák anyatejes táplálásának fontosságát, és felhívta a figyelmet a mesterséges táplálás veszélyeire. A korai tápszeradás elapaszthatja az anyatejet, holott több szempontból is a legelőnyösebb mind a babának, mind a kismamának. Az anyatej összetételében és mennyiségében alkalmazkodik a gyermekhez, védelmet nyújt a kórokozókkal szemben, és a vitaminok jobban felszívódnak belőle. A szoptatott csecsemők között a legritkább esetben van vérszegény, náluk gyorsabb lefolyásúak a felső légúti és emésztőszervi megbetegedések, csökken a daganatos megbetegedések kockázata. A szoptatás az anya számára is előnyös, hiszen gyors, kényelmes, higiénikus. Ugyanakkor a tartósan szoptató anyák védelmet élveznek a vérszegénység, mell- és petefészekrák, csontritkulás ellen, és szoros a kötődés a baba és az anyuka között.
Dr. Győri Ilona szerint mindezt úgy lehetne népszerűsíteni, ha lenne kismamaiskola, ahol minél több fiatalasszonyt rá lehetne venni arra, hogy minél tovább szoptasson. Elmondta, gyakran megtörténik, hogy mire a csecsemővel eljutnak a gyermekorvoshoz, már nem tudnak mit tenni, mert az anyuka teje elapadt. A genetikai tényezőkön ugyan tudunk változtatni, de a környezeti tényezőkre lehet hatni az egészségmegőrzés érdekében. A doktornő rámutatott a várandós és szoptatós anyuka helyes táplálkozásának jelentőségére, kiemelve, hogy a szoptatás idején nem szabad diétázni, mert kétéves koráig érik a baba idegrendszere, ahhoz pedig szükséges az állati eredetű zsír. Ami a tejben, tojásban van, az is elegendő, de kell az idegszál külső hártyájának kialakulásához. Az anyatej nemcsak táplál, hanem gyógyít is, hiszen a baba készen kapja vele az ellentestet. Jó lenne tudatosítani a fiatalasszonyokban, hogy az anyatejjel megalapozzák gyermekük egészségét felnőtt korára is – mondta dr. Győri Ilona.
A kórházi gyakorlattal is rendelkező dr. Božena Suđi szerint a kórházban nagyon nehéz megteremteni a feltételeket a megfelelő szoptatásra, főként akkor, ha nem bababarát kórházban jön a világra a csecsemő. A doktornő részletesem elmondta a tudnivalókat a mell felkészítéséről, a gyulladás elkerüléséről és az előtej jelentőségéről.
Dr. Bozsóki István elmagyarázta, hogy az emlőről táplált csecsemőnek dinamikusan fejlődik a rágószerve, nyelőcsöve, az arc izomzata. A mesterségesen táplált babának gondja lehet a fogelhelyezkedéssel, később a rágással. Kiemelte, hogy fogászati szempontból az anyatejen kívül van még egy fontos folyadék: a víz. Az üdítőkben lévő legkisebb mennyiségű sav is marja a kis fogakat, szuvasodást okozva, és tévedés, hogy a tejet nem lehet meginni cukor nélkül. Szerinte már a terhességi tanácsadáson fel kell hívni a szülők figyelmét arra, hogy a gyereknek nincs édességigénye.
