2025. július 13., vasárnap

A galagonya

Bizonyítottan jó szíverősítő és szívnyugtató

Isten gyümölcsének is nevezik a galagonyát, amely a rózsafélék családjába tartozik, leginkább erdőszéleken és legelőkön lelhető fel – általában tövises cserje vagy kis fa. A Kárpát-medencében őshonos faj, saját kertünkben is nevelhetjük. Manapság nagy hasznát vesszük, hiszen túlterheltség és stressz esetén igen hatékony „fegyver”.

A kis, mutatós, piros cserjés növénynek virágos, leveles ágvégét és hajtásvégét alkalmazzák gyógyászati célokra. A növényi drogban flavonoidokat, proantocianidokat és triterpéneket, valamint aminszármazékokat is találunk.

A galagonya teakeveréke és egyéb, a növényből előállított készítmények a stresszes, túlhajtott szervezet jó barátai. A galagonya bizonyítottan jó szíverősítő és szívnyugtató hatással bír. Serkenti a szívizom vérellátását és javítja a szívizomsejtek aktivitását. A galagonyából készített tea csökkenti a vérnyomást, értágító hatású. Enyhíti a vérkeringési problémákat, emellett koszorúér-betegségek esetén is javasolják. Visszaszorítja az érelmeszesedés kialakulását.

Ajánlott idősebbeknek, akik már koruk miatt is szívpanaszokkal küzdenek. A szívizmok degenerációs megbetegedéseinek gyógyításában is segítséget jelent.

Elsősorban teát készítenek a galagonyából. A növény szárított levelét két deci felforralt vízzel kell leönteni, negyed óra elteltével pedig leszűrni a keveréket. Napi két-három csészével is fogyaszthatunk a teából. Bogyójából, virágjából és levélből készíthető tinktúra is.

Mint a legtöbb gyógynövénynek, a galagonyának is vannak ellenjavallatai. Terhes, szoptató anyáknak és gyerekeknek nem ajánlott. Van egy olyan elképzelés, amely szerint a galagonyatea is alkalmas a diétázóknak, ez azonban tévedés. Valóban van vízhajtó hatása, de a zsírokat nem bontja! Vegyük figyelembe, hogy a galagonya-termékek fogyasztása előtt minden esetben érdemes az orvosunkkal konzultálni.

Magyar ember Magyar Szót érdemel