A világon évente 80 millió nőnél fordul elő nem kívánt terhesség, s évente 20 millióan vannak kitéve a terhességmegszakítás veszélyeinek. A nem tervezett terhességek közül 51 millió a fogamzásgátlás alkalmazásának hiánya miatt fogan meg, további 25 millió a fogamzásgátló módszer nem megfelelő használata vagy hibája következtében jön létre.
A terhességmegszakítás, mint minden sebészi beavatkozás, kétségkívül veszélyeket rejt magában. A statisztikai adatok szerint a nem megfelelő módon végzett terhességmegszakítás 68 ezer nő életébe kerül. A helyzet akkor is riasztó, ha csak a fejlett országokat vesszük górcső alá: ezekben az évente előforduló 28 millió várandósságnak körülbelül a fele nem tervezett és 36% terhességmegszakítással végződik. Európai viszonylatban Szerbiában a legmagasabb a terhes kiskorúak és az abortuszok száma.
E mellbevágó adatok mögött éppúgy tetten érhető a felelőtlenség, mint az érintettek fogamzásgátlással kapcsolatos nagyfokú tájékozatlansága. Ezt felismerve, a világ egyik legnagyobb nemzetközi szexuális egészségnevelési szervezete, a Marie Stopes International és az Európai Fogamzásgátlási Társaság Élj magad is, mielőtt új életet hozol létre! jelmondattal néhány évvel ezelőtt első alkalommal rendezte meg a fogamzásgátlás világnapját. Azóta a világméretű kampány célja a konracepcióval kapcsolatos tájékozottság növelése és ezáltal a nem kívánt terhességek számának csökkentése, továbbá a szexuális egészséggel kapcsolatos oktatás javítása. Az akció végső célja pedig elérni, hogy a fiatalok használjanak – méghozzá megfelelő – fogamzásgátló eszközöket, és így teljes védelmet élvezzenek a nem tervezett terhességgel és a szexuális úton terjedő fertőzésekkel szemben.
Miután a kutatások azt mutatják, hogy a fiatal felnőttek körében van legnagyobb szükség a szexuális oktatásra (minden 10 szülésből egy esetében még maga az anya is gyermek), a világnap-kampány témája ezt a korosztályt célozza meg, azt hangsúlyozva, hogy nem szabad a véletlenre bízni, hogy legyen-e gyerekünk, hanem előre, tudatosan kell erről dönteni, hiszen a nem kívánt terhesség oda vezethet, hogy valaki túl fiatalon szül vagy terhesség-megszakításon esik át. Bármelyik „megoldást” választja, az – fizikai és érzelmi problémákat okozva – meghiúsíthatja a jövőjével kapcsolatos vágyait, ambícióit. Ráadásul, ha egy nő nagyon fiatalon válik szülővé, nemcsak saját sorsát rombolhatja szét, hanem születendő gyermeke életét is tönkreteheti.
Védekezés, de hatásosan!
A fogamzásgátlás világnapja szeptember 26-a. Ezen a napon hazai és nemzetközi egészségügyi szervezetek hívják fel a figyelmet a fiatalok szexuális felvilágosításának szükségességére és a korszerű fogamzásgátlási lehetőségek széleskörű megismerésére. Az idei világnap A te életed, a te felelősséged! jelmondattal a nem tervezett terhességek jelentőségére és következményeire koncentrál, valamint azt próbálja a fiatalokkal megértetni, hogy felelősségteljesen éljék szexuális életüket. Ezen a napon a szexuális egészségüggyel foglalkozó szakemberek arra kívánják felhívni a figyelmet, hogy a nem tervezett terhesség és az ezt követő abortusz milyen súlyos problémát jelent.
Miközben azt gondoljuk, hogy a mai tudásbázisú társadalomban milyen tájékozottak vagyunk a fogamzásgátlás témakörébe tartozó ismeretekből, addig Európában a 15 és 24 év közötti fiatalok körében öt közül egy nem alkalmaz semmilyen fogamzásgátlást.
A fogamzásgátlás világnapjának jelentősége abban van, hogy lehetőséget ad a fiataloknak, hogy megfelelő családtervezési ismeretek birtokában hozzanak a védekezéssel kapcsolatos döntéseket. Ma a fiatal nők számos elvárással és kihívással szembesülnek a kapcsolatok és a szex terén.
A fogamzásgátló módszerek mellőzése vagy nem megfelelő használata óriási probléma. Amikor egy nő megtudja, hogy akaratán kívül teherbe esett, gyakran krízishelyzetbe kerül, mind pszichológiai, mind társadalmi, mind anyagi értelemben. A nők ilyenkor összetett, egész életükre kiható, visszafordíthatatlan döntés meghozatalára kényszerülnek, miközben sokszor érzelmileg zaklatott állapotban vannak. Félnek, megalázva érzik magukat; úgy érzik, súlyos nyomás nehezedik rájuk. Ez a belső zűrzavar tovább fokozódik, ha valaki nem kellően tájékozott, ha nincs megfelelő támasza, és ha olyan társadalomban él, ahol a házasságon kívüli terhesség és az abortusz megbélyegzést jelent.
Éppen ezért a mintegy 70 országra kiterjedő kampány célja a fiatalok felvilágosítása, hogy megfelelő ismeretek birtokában hozzanak döntést a fogamzásgátlás módjáról. Sok fiatal még mindig a megszakításos módszert alkalmazza, holott ez az egyik legkockázatosabb a nem kívánt terhesség szempontjából. Ma már egy tucat más módszer létezik, amelyek közül a szakemberek a gumióvszert és a tablettát tartják a legbiztonságosabbnak.
A témával kapcsolatban Szerbia-szerte, tegnap délben pedig Újvidék központjában alkalmi tanácsadó és ismeretterjesztő standot állítottak fel, amelynél a nőgyógyászok válaszoltak az érdekeltek kérdéseire a korszerű fogamzásgátlás módszereivel kapcsolatban, és a szakemberektől tanácsokat is lehetett kérni. Az akció ezzel nem ér véget, az aktivisták ellátogatnak a székvárosi egyetemi otthonokba, ahol ismeretterjesztő anyagokat osztogatnak, és felhívják a figyelmet a www.21dan.com honlapra, amely a fiatalok körében a leglátogatottabbak közé tartozik. E honlapon szexualitással, fogamzásgátlással kapcsolatban olvashatnak, tájékozódhatnak, és maguk is tehetnek fel kérdéseket.
Fogamzásgátlás-e a zuhanyozás? Egy nemzetközi tanulmány szerint egyre gyakrabban mondanak le a védekezésről a szexuális életet élő fiatalok. Sokan úgy hiszik, hogy az alapos zuhanyozás is véd a terhességtől, mások szerint viszont nem „menő” védekezni. A 25 európai, észak-amerikai és ázsiai–csendes-óceáni térségben lévő országból származó több mint 5200 megkérdezettnek csaknem fele ismerte el, hogy egyszer már létesített védekezés nélkül szexuális kapcsolatot. Egy évvel korábban ez az arány még 36 százalék volt. Az adatokat Hannoverben hozták nyilvánosságra a szeptember 26-ai fogamzásgátlás világnapja alkalmából. A tanulmány üzenete világos: csak a megfelelően felvilágosított fiatalok képesek felelősségteljes döntéseket hozni a szexuális életükkel kapcsolatban – fejtette ki Renate Bähr, a kutatás vezetője. |
