2025. július 16., szerda

Privredne komore – u životnoj opasnosti

Ranije donete izmene u Zakonu o privrednim komorama, koje su  1. januara stupile na snagu, doživele su dosad brojne kritike, posebno zbog strahovanja da će one predstavljati najveći udarac  za mala i srednja preduzeća, koja jednostavno  neće biti sposobna da funkcionišu bez dobro organizovane komorske mreže. Predsednik subotičke Regionalne privredne komore Janoš Bagi ocenio je, međutim, da i pored različitih negativnih reakcija ne treba strepeti od propasti komora. On deli mišljenje da mala i srednja preduzeća zaista imaju veliku potrebu da ih povezuje institucija tog tipa i navodi da iskustva iz Mađarske i drugih zemalja pokazuju da često 95-97 odsto komorskog članstva čine upravo takve manje firme.

-Mala i srednja preduzeća zapošlljavaju po 5-10, ili eventualno 15-20 radnika. Oni su tim firmama potrebni za obavljanje samog posla, pa tako im baš ne preostaje dovoljnog kapaciteta za proučavanje novih zakona i uspostvljanje odgovarajućih veza – naveo je Bagi. On iznosi da je, dakle, za ove firme veoma važno da budu delovi ovakve mreže i da tako budu povezane sa drugim komorama ili firmama u okviru komora. Komore stalno organizuju različita savetovanja, obuke i seminare, članovima garantuju učešće na međunarodnim manifestacijama i izložbama, što predstavlja neophodnu pomoć za prosperiranje malih firmi. Pružanje informacija i lični kontakti imaju značaj u privredi – ukazuje Bagi i dodaje da u prilog opstanka komora govori i tradicija duža od 160 godina.

Prema rečima ekonomskog novinara Milana Ćulibrka, zakonom nije predviđeno ukidanje komora, nego se jedino stvaraju mogućnosti za formiranje novih. On, međutim, podseća da u Srbiji postoji već preko deset različitih udruženja za poslodavce. -Već i sada je, dakle,  prilično šarena ova slika i imam osećaj da će ukidanje obaveznog članstva dovesti do dalje zbrkanosti i razdrobljenosti. Država bi tako mogla da ostane i bez jakog partnera u dijalogu sa sindikatima i poslodavcima. Postavlja se pitanje nije li upravo to, odnosno razgradnja jednog snažnog privrednog zastupstva bio cilj –ocenio je Ćulibrk.

-Kao članovi komore smo dosad došli do brojnih takvih informacija  za koje inače ne bi znali – rekao je za „Mađar so“ Jožef Čikoš, vlasnik štamparije „Čikoš“ iz Subotice. – Nedostatak tih informacija će svakako osetiti ona preduzeća koja će se, koristeći novu mogućnost, opredeliti za napuštanje komore – prokomentarisao je Čikoš. On je ipak izrazio uverenje da će većina firmi i dalje ostati u članstvu komora i da će se toga odreći eventualno one koje dosad iz nekog razloga nisu uspele da iskoriste mogućnosti koje se pružaju. – Normalna je stvar da je funkcionisanje komora potreban novac, ali je to mala suma koju kao članarinu treba isplatiti, a koja je isplativa. Treba biti prisutan u ovim institucijama i iskoristiti mogućnost dobijanja informacija i obaveštavanja, jer se uvek može saznati nešto novo i važno – izneo je svoj stav vlasnik štamparije „Čikoš“.

Magyar ember Magyar Szót érdemel