2024. május 13., hétfő
PORTRÉ

Azi a ló túloldaláról

Az elmúlt hetekben felbolydult a közvélemény, miután egy 21 éves előadó konkrétan rárúgta az istállót a magyarországi popszférára. Az azóta már Azahriah-jelenségként aposztrofált történet a következő: Baukó Attila, művésznevén Azahriah ‒ magyar előadók közül elsőként ‒ megcélozta Magyarország legnagyobb befogadóképességű, sport- illetve zenei rendezvények lebonyolítására alkalmas létesítményét, a Puskás Arénát, majd 2024 májusára meghirdetett koncertjére mindössze 12 óra alatt el is fogyott az összes, mintegy 46 000 jegy. A túljelentkezésre való tekintettel meghirdetett második koncertre szintén tömött sorok várakoztak a jegypénztárnál és az online felület is összeomlott, s bizony elfogytak a harmadik napra meghirdetett jegyek is.

A magyar zenei társadalmat ért, mindeddig egyedülálló, lórúgás-szerű jelenség előtt leesett állal áll mindenki, akinek pedig sikerült már levegőhöz jutnia, csak azt kérdezi: Ki ez a srác? Mi történik itt? És mégis mit képzel?! Hogyan merészel minden lépcsőfokot átugorva, mindössze két év zenei karrier után pop-történelmet írogatni?

Fogas kérdés, de úgy illik, hogy először a „ki ez a srác?” témakörét járjuk körbe.

Baukó Attila 2002. január 28-án született. Budapest egyik lakótelepén, az újpalotai betonsivatagban nevelkedett. Édesanyja hivatásos katona, békefenntartóként Koszovóban is szolgált, apja Németországban egy autógyárban dolgozik. Szülei elváltak, de mindketten támogatták az akkor 12 éves, visszahúzódó fiú kibontakozását, amely videótartalmak gyártásában, gitározgatásban, némi éneklésben merült ki. Ezek az eleinte hobbinak minősülő tevékenységek egyre komolyabb és tudatosabb formát kezdtek ölteni párhuzamos univerzumunkban, az internet világában. Baukó Attila a Pál utcai fiúk előtt tisztelegve 2014-től Paul Street néven gyárt tartalmakat, melyeket a legnagyobb videomegosztón publikál. Ijesztő, rejtélyes témákkal kapcsolatos videói hamar nagy követőtábort vonzottak. Eközben a Led Zeppelinhez, vagy a Pink Floydhoz, Iron Maidenhez hasonló rock-klasszikusok és néhány keményebb hangzású, nu-metal zenekar hatására teljesen autodidakta módon tanult meg gitározni, emellett élénken éltek benne más zenei hatások is. Közben az iskolában nem nézték túl jó szemmel a világhálón való tevékenységét, el is tanácsolták még az érettségi előtt. 2019-et írunk, mikor az addigi tartalmaktól teljesen elkülönítve kezdte el zenei projektjét is prezentálni, s ennek az Azahriah nevet adta. Talán induláskor még a Paul Street követőket vonzották leginkább dalai, azonban igen gyorsan hatalmas népszerűségre tett szert más érdeklődésű fiatal, de még az idősebb hallgatóság körében is. 2021 májusában robbant a bomba, mikor kollégájával, DESH-sel koprodukcióban kiadja Mind1 című szerzeményét, amely a MAHASZ 40-es slágerlistáján rögtön a 9. helyen nyitott, az interneten azóta 37 millió megtekintésnél jár, Azahriah-t pedig még ugyanabban az évben, novemberben megtartott MTV EMA díjátadón az év legjobb magyar előadójának választották. A duó következő szerzeménye már startban a 6. helyre röppent a slágerlistán. Mindkét dal felkerült a 2022-ben megjelent A ló túloldalán című albumra, amely platinalemez lett. Az idén májusban kiadott legújabb, Memento című album azonnal listavezető lett.

Azahriah két év leforgása alatt kiadott négy albumot, megjelentetett húsznál több slágerlistás dalt, melyeket a Spotify-on havonta durván 25 milliószor játsszanak le. Élete első koncertjét 2021-ben adta, ahol közel 1500-an voltak kíváncsiak rá, majd megtöltötte a Budapest Parkot, idén márciusban a Papp László Sportarénát is.

Lehet levegőért kapkodni, fanyalogni, mérgelődni, sőt még a számon kérő hangoknak is helye lehet, hiszen eddig ismert valóságunkban az Aréna-szint a nagy öregek (Demjén, Bródy, Fenyő, Koncz stb.) kiváltsága volt, esetleg a legnépszerűbb középgenerációs zenekarok tudták még megtölteni a Papp Lászlót, szigorúan 10–15 évnyi felfelé kapaszkodás után jutva el az Arénáig. A most felnövő Z generáció azonban már egy másik valóságban létezik, egy párhuzamos dimenzió véleményvezérei és a platformok könyörtelen algoritmusai formálják ízlését. Ebben a világban, ha úgy tetszik, a ló túloldalán felfutott egy új zenésznemzedék is, amely nem hajlandó hosszú évekig felkapaszkodni, amelynek a tavalyi sláger már retró. Az internet és a való világ közt feszülő vastag falat áttörni képes néhány előadónak (Azahriah, Dzsúdló, Krúbi, Carson Coma) igenis van mersze átugorni a szamárlétra összes fokozatát. Zenéjükben már fittyet hánynak prozódiai, vagy formai szabályokra, nem állnak előttük nyelvi korlátok, műfaji megkötések, arról és úgy írnak, ahogy akarnak, bátran odaszólnak az előző generációnak, bemutatnak a közéletnek. Nem érdekli őket rádió, tévé, kiadók és egyéb hivatalos (ennél fogva politikailag ellenőrzött) platformok, s az Arénát sem állami támogatáskén kiutalt milliókból foglalják be.

Villámgyors siker, tömeges koncertek, független, self-made művészek ‒ ez lett az új valóság a popszakmában. Mégis Azahriah az egyetlen, aki ehhez képest is szintet lépett, titkát pedig hosszasan lehetne elemezgetni. Azahriah zenéje stíluskavalkád, amelyben rap, trap, reggaeton, dél-amerikai-, arab-, britpop, indie és még egyéb stíluselemek is felismerhetők. Előző korok ikonjaihoz hasonlóan ő is az a karizmatikus és tehetséges előadó, aki az őt ért zenei hatásokat önmagán átszűrve tud egyedülállót nyújtani. Azt is ki kell emelni, mára a zene is tömegcikké változott azzal, hogy előállítása sokkal olcsóbb lett, így a mai kor ikonja jóval több kell, hogy legyen slágereket előadó énekesnél. A rajongók/követők már nem dalai után azonosítják be az előadót. A mai popsztár sokkal inkább egy komplex csomag, melynek része a zene is, de semmivel sem fontosabb, mint maga az előadó. Azahriah nem a nagy kiadó legjobb producerének kitalált albumához kreált karakter, Azahriah önazonos jelenség, aki önmagának szerzi és hangszereli zenéit és pont úgy építette fel magát, ahogy azt a 2020-as években a világ bármely pontján egy előadónak illik. Múlt hét derekán befejeződött kéthetes, tíz koncertből álló európai koncertkörútja is, Bécstől Londonig, Berlinen és Zürichen át mindenütt telt házas részvétellel. Érdekes lesz látni, merre vezethet útja jövőre, a stadionkoncertek után.