Azt mutatják a legújabb felmérések, hogy teljesen tönkreteszik a számítógépes játékipart a különféle internetes közösségi portálok (amelyek irtózatos iramban szaporodtak el az utóbbi időben...), elsősorban a Facebook. Hiszen ki vesződne ma – a vezeték nélküli világháló, a villámgyors kapcsolat, rekordidejű le- és feltöltés korában – még azzal, hogy CD vagy DVD-lemezeken megvásárolt játékszoftvereket telepít a számítógépére, regisztrálja, mindenféle értelmezhetetlen betű- és számkombinációkat gépelget be ahhoz, hogy aktiválja legális programját, vagy hát, alkalmasint crackkelje a „nem hivatalos terjesztőktől” beszerzett, piaci, kevésbé legális kópiáját? Sokkal egyszerűbb, kézenfekvőbb és olcsóbb az interneten játszania, ha már tényleg nem tud magával, és a fölös szabadidejével semmi mást kezdeni az ember leánya, avagy fiúgyermeke.
Nyomja – és nyomatja! – az internetes játékokat idős és fiatal, szegény és gazdag, korra, fajra, nemre, rangra, kasztra, iskolázottságra, vallási hovatartozásra, politikai meggyőződésre, földrajzi szélességre és hosszúságra, életelvekre, családi helyzetre és gazdasági vagy anyagi lehetőségeire való tekintet nélkül.
Az Index internetes hírportál írt arról néhány héttel ezelőtt, hogy kevesebb mint egy év alatt a tízszeresére emelkedett a közösségi oldalakon futó játékok felhasználóinak száma; meg arról is, hogy százmillió dolláros felvásárlási ajánlatokkal kerülgetik a nagy játékkiadók a fejlesztőket, akiknek sikerült az internet egyik legértékesebb reklámfelületévé tenni az egyszerű, néha már már primitív közösségi játékokat. „Vajon mi ma a legmenőbb játékplatform a világon? Nem, nem a Wii, nem a DS, nem az Xbox és nem Sony valamelyik gépe. Nem a flash, nem a Windows 7, és nem az iPhone.
Hanem a Facebook” – írta a cikk önmagát csak hancu álnéven azonosító szerzője (A Facebook lenyomja a játékipart, Index, 2009. november 25.; találat az internetes portálon: http://index.hu/tech/net/2009/11/25/a_facebook_lenyomja_a_jatekipart). „Hogy lássuk, mennyire nem költői túlzás ez a kijelentés, fussuk át, mi történt mostanában a Facebook-játékokat fejlesztő csapatok háza táján:
• A Playfish-t (Pet Society) 300 millió dollárért vásárolja fel a világ legnagyobb játékkiadója, az Electronic Arts, ami egyébként pánikszerű leépítésben van, és 1500 embert rúg ki világszerte.
• A Playdom (Mobsters) 43 millió dollárt akaszt le befektetőktől, aminek nagy részét a Green Patch (Lil Green Patch) felvásárlására fordítja.
• A Zynga (Farmville) három menetben összesen 54,1 millió dollárnyi befektetői tőkét kap. Nem csoda, hogy mindenki lapátolja a pénzt bele, a céget nemrég 550-600 millióra értékelte fel egy befektetési bank” – részletezte hancu barátunk (akinek ezúton is teljesen megérdemelten kijár a köszönet!).
A Facebook pedig alapvetően nem játékszerverként, hanem „egyszerű” közösségi portálként kezdte pályafutását. Sokáig nem is akartam regisztrálni a szerveren, mert a már meglévő hasonló honlapokkal kezdett betelni a hócipőm, az Iwiw, a Hi5, a Netlog, a Poznanici, a MySpace és sok egyéb naponta kikézbesített mindenféle értelmetlen értesítései nem kívánt üzenetként, szemétlevélként, spamként dőlnek be naponta a virtuális postaládákba. Miért vállalnék fel most még egy ilyet? Aztán persze felvállaltam... „A MySpace egy népszerű, társadalmi hálózatot építő interaktív honlap, személyes profil, blog, csoport, fotó, zene és videó. A szerkesztősége az Egyesült Államokban, Kalifornia államban található.
Az oldalra zenészek is készíthetnek profilokat, így a MySpace rendszer ingyenes használatával mentesülhetnek blogkészítéstől, galéria rendszerek kialakításától. Zenei hanganyagok feltöltése mp3 formátumban a MySpaceMusic felhasználóinak is elérhető.
A MySpace szolgáltatást 2003 augusztusban alapították” – olvasom most a Wikipédia ismertetőjét az egyik, ugyancsak népszerű közösségi portálról. És ebből is látszik, hogy eszeveszett hajsza zajlik, folyik a verseny az üzemeltetők és a fejlesztők között, vajon ki, milyen újdonságokkal láncol a monitor elé lehetőleg minél több felhasználót, lehetőség szerint a lehető leghosszabb időre. Mert azért fizetnek a hirdetők, a reklámozók... Azért tejel a biznisz! És egyelőre, úgy tűnik, a Facebook – a csatolt játéklehetőségekkel – nyerő, de amilyen iramban fejlődik manapság, még a nemzetközi gazdasági válság ellenére is a számítástechnikai ipar, a nem kisebb iramban megjelenő újdonságai, változásai is ugyanolyan szélvészszerűen sodorják el a minap még örök érvényűnek vélt piaci pozíciókat.
