2024. április 30., kedd

Megfogyatkoztak a napszámosok a mezőgazdaságban

A napszámos az előre meghatározott napi bérért a földeken mezőgazdasági segédmunkát vállaló bérmunkás. A mezőgazdaságban február-márciustól egészen szeptember-októberig, vagyis a főszezonban megszokott, hogy a felhalmozódott munkákat napszámosokkal végeztetik el. Többnyire ott, ahol még ma sem lehet egyes feladatokat gépesíteni vagy valami miatt a gazdálkodó előnyben részesíti a kézimunkát. Ilyen például a dohány- vagy cukorrépa-kapálás, a kukorica-címerezés, az uborka, a paprika, a paradicsom és a földieper szedése, illetve a gyümölcsösökben a meggy, a cseresznye, a sárgabarack, az alma és a málna jelentős kézimunkát igénylő szüretelése.

(Dávid Csilla archív felvétele)

(Dávid Csilla archív felvétele)

Sokan lenézik a napszámos munkát, ami amellett, hogy sokszor megfelelő szaktudást is igényel, bizony embert próbáló, nehéz tevékenység is, mert fizikailag nagyon megerőltető kint a földeken nap mint nap dolgozni, sokszor kánikulában, és sokszor aprópénzért. Bár a mezőgazdaságban nagy szükség lenne az idénymunkásokra, és keresik is őket a munkaadók, egyre kevesebb a napszámos. Ennek több oka is van. Köztük anyagi vonatkozású tényezők, hiszen egyre nehezebb megélni a mezőgazdaságból, ahol alacsonyabbak a bérek, mint a többi ágazatban. A mezőgazdaság emellett az elmúlt évtizedekben átalakult és eltolódott a nagyipari termelés felé. Mindent gépesítenek és főleg olyan növényeket termesztenek, amelyek gépekkel megművelhetők és kézi munkára alig vagy nincs is szükség, így a napszámosok munkájára sem tartanak igényt. Mindez mellett fontos tényező az elvándorlás is, hiszen sokan kivándoroltak Nyugatra a jobb kereset reményében.

A mezőgazdasági idénymunka amellett, hogy embert próbáló tevékenység, jelenleg nem tartozik a legjobban fizető munkahelyek közé. A napszámos bére nyilván függ a munkaadótól, valamint az elvégzendő munka fajtájától és nehézségétől, de átlagosan a napidíj 1800 és 2500 dinár között alakul, ami napi nyolc-tíz óra nehéz munkát jelent. A mezőgazdaságban nyilván a munkaadók is kevesebbet fizetnek az idénymunkáért, mert a termékek ára évek óta visszaszorított, ez vonatkozik egyaránt a gyümölcsre, a gabonára és a jószágra is. A napszámosok pedig feltalálják magukat és külföldre vándorolnak, ahol a mezőgazdasági idénymunkáért jóval nagyobb bért kapnak. Ezért sokan mennek dolgozni a jobb keresett miatt Németországba, Ausztriába, Szlovákiába és a szomszédos Magyarországra, ahol különféle napszámos munkát végeznek, gyümölcsöt szednek vagy kertészetekben dolgoznak.

(Dávid Csilla archív felvétele)

(Dávid Csilla archív felvétele)

Ez nem volt mindig így, néhány évtizede vidékünkön egészen jól meg lehetett élni a mezőgazdasági napszámos munkából. Gyerekkoromban a környékünkön több olyan családot ismertem, akik napszámosként tisztességesen megéltek az idénymunkából. A mezőgazdaságban dolgoztak februártól novemberig, és közben annyi pénzt félretettek, hogy a három-négy hónapos téli kényszerszünet alatt sem szűkölködtek, mert tellett mindenre bőven. A gépesítés miatt manapság például már nem látni kapásokat a határban, mert azt a paréjt, amit nem pusztított el a kapálóeke, a permetezőgép biztosan megteszi. A gazdák nagy része, leszámítva a konyhakertészeket, jóformán csak kukoricát, napraforgót, búzát és szóját termeszt, ezért nincs vagy csak néha van szükségük a napszámosok munkájára. Jól emlékszem, hogy kis- és középiskolás diákként minden nyáron napszámosként dolgoztam a helyi mezőgazdasági birtokon, hogy keressek egy kis zsebpénzt. Bár az több volt, mint némi zsebpénz, hiszen szolid fizetést kaptunk. Akkoriban sok korombéli fiatal, köztük több barátom dolgozott nyaranta idénymunkásként a mezőgazdaságban. Ez természetes jelenségnek számított akkoriban a fiatalok körében. Közben megváltozott a világ, manapság a fiatalok nyári munkát már nem a mezőgazdaságban vállalnak, hanem főként a szolgáltató- és a vendéglátóiparban, és nemcsak a városokban, hanem faluhelyen is.

A napszámosok között már alig van fiatal, főként az idősek vállalják még ezt a munkát, sokan közülük nyugdíj mellett is, hogy némi pluszkeresetre tegyenek szert. A fiatalok igyekeznek a jobban fizető és biztos munkát jelentő ágazatokban munkát vállalni, vagy elmennek külföldre. Mindenesetre az államnak nagyobb figyelmet kellene fordítani a napszámosokra, mert a koronavírus-járvány is bebizonyította több nyugati országban is, hogy a napszámosok nélkülözhetetlenek a mezőgazdaságban. Hiszen ha nincs munkás, aki betakarítsa a termést, akkor az a földeken fog megrohadni, mert nem lehet mindent gépesíteni. Az elmúlt években az országban ugyan történtek lépések, hogy legalizálják az idénymunkát, a napszámosok napjainkban bejelentett dolgozóként vállalhatnak munkát, államilag megszabott minimális órabér mellett, viszont ennél több kellene, főként pedig magasabb bérek, hogy az emberek felvállalják ezt a nehéz és megerőltető, de nélkülözhetetlen kétkezi munkát.