2024. május 20., hétfő

Egy fényes karrier vége

Szombaton a belügyminisztérium előállította dr. Saša Dragin volt mezőgazdasági minisztert és további 8 személyt, kettőt pedig még keresnek. Az őrizetbe vett személyeket hivatalos helyzettel való visszaéléssel és az államilag támogatott műtrágya törvénytelen eladásával gyanúsítják, mely során 4,5 millió euróval károsították meg a szerbiai államkasszát.

Dr. Dragin 1972-ben született Zomborban, az általános iskolát Újvidéken fejezte be, majd a futaki mezőgazdasági iskola tanulója volt. 1999-ben diplomált az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági Karán, magiszteri munkáját 2003-ban, doktori disszertációját, amelynek témája a háziállatok molekuláris genetikája 2007 áprilisában védte meg. Dragin 2004-től tartományi mezőgazdasági titkárhelyettes, egészen 2007-ig, amikor környezetvédelmi miniszterré választották. 2008 júliusától 2011 márciusáig a mezőgazdasági, erdő- és vízgazdálkodási tárcát vezette a szerb kormányban. A közigazgatásban vállalat szerepek előtt tanulmányi utakon járt az Amerikai Egyesült Államokban és Szlovákiában a nyitrai egyetemen. Kitűnően beszél angolul, kitűnő eredménnyel végezte tanulmányait, kitűnő pályát futott be rövid idő alatt – amely most megszakadt.

Amikor Dragint 2008 júliusában mezőgazdasági miniszterré választották, a termelők úgy gondolták, van okuk örömre, mert végre olyan személy került a tárca élére, aki szakavatott, s nem volt mellékes az sem, hogy – vajdasági. Csakhogy az új-régi miniszternek a fotelcsere utáni első heteiben kifejtett munkája már nem adott okot az optimizmusra. Az ő nevéhez fűződik az a „történelmi” újítás, hogy a termelőket profi- és hobbitermelőkre osztotta. Alig ült ugyanis az új miniszteri bársonyszékbe, máris olyan kijelentést tett, hogy: „Az állam továbbra is 120 eurós hektáronkénti támogatást ad a bejegyezett gazdaságoknak, de ezentúl csak azoknak a gazdáknak, akik mezőgazdasággal alapvető tevékenységként foglalkoznak. Az úgynevezett hobbiparasztoknak, azaz azoknak, akik a városban dolgoznak, és csak másodfoglalkozásként űzik a földművelést, már nem jár prémium, hisz miért támogatná az állam valakinek a hobbiját. Azokat, akik még nem is jártak a határban”. A Dragin mentorai és tanácsosai fejében megfogalmazott megosztás pedig lesújtó eredményeket hozott: az addig bejegyzett 416 738 gazdaságból mintegy 60–70 ezer kapott 2009-ben területalapú támogatást. Ez az adat csak később szivárgott ki, mert a minisztérium hétpecsétes titokként kezelte. Az akkori agrárköltségvetésből, amely 37 milliárd dinárt tett ki, tehát csak egy kiváltságos kategóriának jutott. Az állam az említett miniszteri döntéssel végleg megosztotta a termelőket. Egy ilyen döntés alkotmányellenesnek mondható, hisz az alkotmány senkinek sem tiltotta meg, hogy termőföldje legyen, és művelje azt. A belgrádi jogászok egy csoportja még 2008-ban beperelte a mezőgazdasági minisztériumot az említett döntése miatt, de az ügyben eredmény mindmáig nem született. Dragin és azt általa vezetett tárca „sutba vágta” a mezőgazdasági gazdaságok bejegyzésére vonatkozó rendeletet is, melyben 2004-ben, amikor elkezdődött a lajstromozás, senki sem tett említést arra vonatkozóan, hogy egy nap majd megosztják a gazdákat hobbi és profikra, és hogy csak az utóbbiak kapnak majd támogatásokat. Egyébként ilyen megkülönböztetésre sehol az Európai Unióban nem volt példa akkor sem, meg manapság sem.

A térítményes műtrágyabeszerzés még Dragin miniszterkedése ideje alatt gyakori téma volt. A köztársasági kormány Dragin javaslatára négyszer hozott rendeletet térítményes műtrágyavásárlásra, 2008-ban 50 ezer tonnára, majd 2009-ben 100 000, 2010 tavaszán 325 000, és ugyanannak az évnek őszén 150 000 tonna vásárlására. Az utóbbi három esetben a szubvenciót az állam a műtrágya-forgalmazóknak fizette ki, ami számukra az extraprofitot jelentette. A termelőknek pedig semmilyen gyakorlati előnyük nem származott az effajta alapanyag-térítésből.

Különben is, a műtrágya-forgalmazás nálunk örökös téma. Nem titok, ez az ágazat hatalmas profitot hozott, és ma is hoz azoknak, akik vele foglalkoznak, jó kapcsolatokkal rendelkeznek, közel állnak a tűzhöz. A 2000-es félfordulat után sok helyről lehetett hallani, a műtrágyagyártás és -forgalmazás a maffia kezében van. Érthető, hisz hatalmas a kereseti lehetőség, minimális munkát kell befektetni és – az „üzleti rizikó” is rendkívül alacsony. Mindaddig, amíg az ember – becsületesen csinálja!