2024. május 8., szerda

MagyarZó Pistike messéi

A zősöket irtó felháborította az a zörnyű hír, hogy négy csecsemő elhunyt szamárköhögésben.

– Büszkék lehetnek magukra az antivaxerek – állapítá meg szarkasztikusan a fater –, hogy kártékony tevékenységük eredményeként négy kisbaba meghalt egy olyan betegségben, amelyről már a múlt században azt hittük, hogy mindörökre elfelejthetünk.

– Az idősebb korosztályok gyenge immunizációja most benyújtotta a zámlát – bólogata amama.

– Ez történik, ha a zemberek jobban hisznek az internet-guruknak és a sarlatánoknak mint a tudománynak és a dokiknak – duzzoga az öreg.

– Mert azok olyan meggyőzőek tudnak lenni – sóhajta a muter.

– A gonosz mindig logikus és könnyen érthető! – mérgelőde atata. – Hogy a balgák is felfogják!

– A jó ellenben összetett, ezért nehéz őt választani a csábító rossz helyett – nyugtáza az öreglány.

A közösségi oldalakon művelődő és a zokosságaikat ugyanott gyarapító szerzetek mellett a fatert napról napra egyre jobban idegesíti a csúcstechnológiára alapozott okosvilág: a mesterséges intelligencia, a mindenre kiterjedő digitalizáció, meg a tengernyi bölcs kütyü. Ennek apropóján ki is fejlesztett egy viccet.

Kétségbeesetten hívja a programozó a vízvezeték-szerelőt.

– Csőtörés van a fürdőszobában! Mit tegyek?

– Húzd ki a csövet a falból, várj néhány percet és dugd vissza. Ha nem segít, szólj, és majd benézek, ha épp arra járok.

Amama az eredeti viccet is nagyon szereti. Kuncogva messélte el.

Az orvos feldúltan hívja a vízvezeték-szerelőt.

– Eldugult a konyhai lefolyó. El tud jönni kidugítani?

– Igen, mindjárt meg is nézem a beosztásom. Szóval, 2025. május 12-e fél tizenegykor megfelel?

– Lassan már minden eszközünk okos lesz – dünnyöge az öreg –, csak az ember egyre ostobább!

– Ha érdekel, Tegyula, egyáltalán nem áll jól neked a durcáskodás – jegyzé meg a muter.

– Uopste nem érdekel, Tematild – közlé atata. – Különösen az bosszant, hogy egyre kevésbé adják meg a választás lehetőségét, hogy én döntsem el, mit is szeretnék!

– Választási lehetőségről ábrándozol, és még káo én vagyok a naiv?! – incselkede az öreglány.

– Ha valami megkönnyíti az életünket, ahogyan azt a zokosok állítják, akkor miért szükséges erőltetni?! – értetlenkede a fater. – Hogy van az, hogy a zemberek nem akarják azt, ami állítólag a javukat szolgálja?! És emiatt miért lehetetlenítik el a másféle módszereket?!

– Konkrétan mi bánt, Tegyula? – kérdé egyenesen amama.

– A bankban a héten nem kaptam készpénzt, Tematild – felele az öreg. – Azt mondták, vegyek fel a bankautomatából. Fizetnék kártyával, ám sok helyen nem lehetséges. Rá akarnak kényszeríteni valaminek a használatára úgy, hogy közben nem valósítják meg hozzá a szükséges előfeltételeket!

– Mit szólnak ahhoz, hogy az Elon Musk cége, a Neuralink chipet ültetett emberi agyba?! – terelé más vizekre a társalgást az éppen betoppanó Zacsek. – Ilyen még sosem volt!

– És az mire lesz jó? – kíváncsiskoda a muter.

– A milliárdos szerint – magyaráza a Zacsek –, cége jó úton halad afelé, hogy az emberek gondolattal tudják majd irányítani a különböző eszközeiket.

– De mi lesz akkor, ha az a bizonyos kütyü, ami lehet akár egy zuperszámítógép is, átveszi az irányítást, és ezentúl majd ő diktálja a kiborgnak, mit és hogyan tegyen – idegenkede atata.

– Erről lenne szó?! – döbbene meg az öreglány. – Akkor ez nem is olyan nagy valami! A világ eme felében a politikusoknak ehhez semmiféle chipre meg okoskütyüre nincs szükségük!

– Nem tudom, hogy a politikusok boszorkánykonyhájában éppen mi rotyog, de valami vészes fenyegetés készülődhet – vakará a fejét a Zacsek –, merthogy az amcsik egy év alatt tizenegy milliárd dollárt költöttek az ítélet napjára való felkészülésre! A zupergazdagok milliókat adtak túlélő lakásokra, földalatti óvóhelyekre és magánszigetekre, ahová szükség esetén elbújhatnak.

– Sokkal jobban tették volna, ha azt a pénzt arra fordítják, hogy ne jöjjön el az ítélet napja – szögezé le a fater.

– És mi lehet az a nagy veszély, ami fenyeget? – érdeklőde amama. – A klímaváltozás következtében valami természeti katasztrófa, vagy egy esetleges nagy háború, amiről az utóbbi időben sokat pusmognak?

– Ez is meg az is lehetséges, zomzédasszony – mondá a Zacsek. – Sőt még egy harmadik veszélyforrást sem szabad kizárni, mégpedig egy újabb világjárványt! X betegségnek hívják azt a nyavalyát, ami egyelőre még nem létezik, de a közeljövőben könnyen megjelenhet és globális szinten nagy gebaszt okozhat.

– A titokzatos X betegség miatt a világ egy lehetséges jövőbeni járványra készül, mialatt mi a szamárköhögés meg a tetű ellen küzdünk – morgolóda az öreg. – Olvasom, hogy a kis nyavalyás parazita az óvodákban országszerte felütötte a fejét.

– No de egyesek máris felfedezték a vérszívó élősködőkben a bizniszlehetőséget, és hat pirosért végeznek tetűirtást! – ismerteté a muter.

– És azt látták, hogy van egy kezdeményezés, hogy a gazdik betegszabadságra mehessenek, ha megbetegszik a házi kedvencük?! – újságola a Zacsek.

– Ott, ahol egyes munkaadók azt is rossz néven veszik, ha a foglalkoztatott saját vagy gyereke betegsége miatt kimarad a munkából – töprenge atata –, képzelem mennyi esélye van annak, hogy valaki azért ne menjen be a munkahelyére, mert műtétre viszi a cicáját!

– Pedig ez az indítvány nem butaság – érvele az öreglány –, merthogy Zerbiában a gazdit akár 50 ezer dinárral is megbüntethetik, ha szükség esetén nem biztosít állatorvosi segítséget kedvencének.

– Maradjunk annyiban, hogy a jogi előírások összehangolása terén akad még némi tennivaló – csipkelőde a fater.

– A tavalyi mezőgazdasági összeírásból is sok érdekes adatra derült fény – válta témát a Zacsek. – Kevesebb a termőföld, a gazdák átlagéletkora hatvan év, az állattenyésztés pusztulása pedig kitapintható: néhány év alatt drasztikusan csökkent a jószágállomány!

– Máshol sem sokkal jobb a helyzet – így amama. – Német sorstársaik tiltakozása után a francia gazdák a Sanzëlizén Párizst ostromolják, a taljánok pedig Brüsszelbe indultak, és azt üzenték, traktoraikkal készek Rómába is bevonulni.

– Nem tudom, lesz-e harmadik világháború, amivel ijesztgetnek – csóvála a fejét a Zacsek –, de attól tartok, egy általános parasztfelkelés könnyen megtörténhet egész Európában.

– Halljátok, annyira azért nem sajnálom azokat a zegény uniós parasztokat, akik Berlint, Párizst meg Rómát ostromolják a csini járgányaikkal – ada hangot véleményének az öreg. – Balázs sógor örül, ha a traktorjával a szántóföldjére kiér, nemhogy Brüsszelbe induljon vele!

– Beszéljünk szebb témákról! – javasolá a muter. – Németországban február elsejétől 45 cég hat hónapon át kísérletezik a négynapos munkahéttel. Most majd kiderül, hogy boldogabbak, egészségesebbek, és nagyobb teljesítményt nyújtanak-e azok, akik kevesebbet dolgoznak.

– A kínai dolgozókkal azért aligha vehetik fel a versenyt – kukacoskoda a Zacsek. – Azt olvastam, ott egyesek haza sem járnak, hanem a munkahelyen kicsit szunyókálnak, és amint megébredtek, nyomják tovább a melót. És közben még boldogok is!

– Attól tartok, a mi munkaadóink is pont ilyen munkaerőről álmodoznak – konstatála atata.

 

Pistike, kiborgok közt traktorozó okosparaszt