2024. május 10., péntek
KAPCSOLÓDÓ KOMMENTÁR

Nyakunkon a fűtési szezon

Lassanként kezdetét veszi a fűtési idény. Napközben még aránylag kellemes az idő, de az esti órákban lehűl a levegő, úgyhogy egyre több helyen melegítik be a lakást, a házat. A városokban a távfűtést hivatalosan október 15-én indítják. Vajon melyik fűtési mód jár a legkisebb kiadással a mostani idényben? Az Energia Ügynökség évente közzéteszi számításait, ami nem biztos, hogy megegyezik minden polgár tapasztalataival. A testület mindig egy átlagot, nevezetesen egy 60 négyzetméteres lakóteret vesz példának. A belgrádi Erdészeti Kar is adatokat közölt, eszerint a szerbiai háztartások 47 százaléka továbbra is szilárd tüzelőanyaggal fűt. Ebből több mint 700 ezer háztartás tűzifát használ, amelynek ára jelentősen csökkent tavaly őszhöz képest. Persze több fajtája van, egy köbméter fa ára 6 ezer és 12 ezer dinár között alakul, Vajdaságban 8500 dinárnál kezdődik, sok helyen 9 ezer dinár körüli vagy fölötti. Az Energia Ügynökség szerint, figyelembe véve ennek a tüzelőanyagnak az átlagos fogyasztását, egy 60 négyzetméteres lakótér melegen tartásához egy szezonban hozzávetőlegesen hat köbméter tűzifára van szükség. A költség 36 ezer és 76 ezer dinár között mozog. Viszont a legtöbb polgár szerint legalább 10 köbméter tűzifa kell egy idényben a fűtéshez. Mindenesetre tény, hogy a tűzifával való fűtés kétszer-háromszor olcsóbb mint villanyárammal.

Ami a szénnel való tüzelést illeti, a számítások szerint három tonna szén elegendő egy 60 négyzetméteres lakás fél évig tartó fűtésére, bár ezzel sem egyezik mindenki. A szén ára tonnánként, fajtától függően 18 ezer és 24 ezer dinár között mozog, tehát a költség egy idényben 54–72 ezer dinár. Az olcsóbb szén nem biztos, hogy „olcsóbb”, mert kisebb a kalóriatartalma, ezért nem fűt annyira, úgyhogy több kell belőle. Persze sok háztartás kombinálja a tűzifát és a szenet, sőt néha villanymelegítővel is besegít.

Ezenkívül egyre népszerűbb a szénhez és a tűzifához képest környezetkímélőbb pellet. Az országban legalább 110 ezer háztartás ezzel fűt. A pellet préselt fűrészipari melléktermékből, fűrészporból és aprólékból, forgácsból áll. Egy hat hónapos fűtési szezonhoz körülbelül két és fél tonna pelletre van szüksége egy háztartásnak, legalább 64 ezer dinárt kell szánni a beszerzésére. A reális költség egy idényben inkább 80–90 ezer dinár.

Az elektromos melegítést illetően az Energia Ügynökség kalkulációja szerint egy 60 négyzetméteres lakástér fűtéséhez, 20 fokos hőmérsékletet tartva, napi 16 órán át, hat hónapos időszakban kb. 9000 kWh áram szükséges. Mivel november 1-től csaknem 9 és fél százalékkal drágul meg a villanyáram, ez azt jelenti, hogy a lakótér központilag való elektromos fűtése esetén, villanykazán révén, fél évben átlagosan 130 ezer dinár a kiadása egy háztartásnak. (A havi számla a drágítás miatt legalább 1500 dinárral lesz magasabb az eddiginél.) Szintén elektromos fűtés esetén, de hőtároló kályhák alkalmazásával kisebb a költség. Az olcsóbb éjszakai áramtarifa idején fel lehet tölteni őket, és napközben a drágább áram igénybevételével még két órás kiegészítő töltéssel meg lehet oldani a fűtést, egy idényben akár néhány tízezer dinárral kevesebb ráfordítással, mint a teljes elektromos fűtési rendszerrel. Egyébként, vannak háztartások, ahol klímaberendezés segítségével fűtenek. Hőszivattyúkat is kezdenek alkalmazni, de ennek még csak az elején vagyunk.

A városi központi fűtés volt és maradt a legjobb fűtési mód, főként ha figyelembe vesszük, hogy nem jár munkával, mint a szilárd tüzelőanyagokkal való bíbelődés. Csakhogy most drágítanak a távfűtőművek, néhol igen nagy mértékben. Az önkormányzatok több mint fele emeli a központi fűtés díjszabását, néhol 30 százalékkal is. A földgázzal való fűtés az egyik legtisztább, leginkább környezetbarát mód, de itt is az a gond, mint az áram és a távfűtés esetében, hogy nagyobb lesz a számla. November 1-én ugyanis 10 százalékkal megdrágul a földgáz. Az energiaügyi minisztérium adatai szerint a 2,5 millió szerbiai háztartásból csaknem 300 ezer melegszik gázzal.

Szerintem bátran kijelenthetjük, hogy az idei fűtési szezont nem ússzuk meg olcsón.

HETI KÖRKÉRDÉSÜNK
Mivel tervez fűteni idén télen?

Szilárd tüzelőanyaggal – 24%

Földgázzal – 33%

Távhővel – 8%

Villanyárammal – 12%

Olajjal – 3%

Több fűtési lehetőség kombinálásával – 20%

Nyitókép: Gergely Árpád illusztrációja