2024. április 30., kedd

A zombori participatív költségvetés újdonsága

A participatív költségvetés egy olyan eljárás, ami során a polgárok döntik el, hogy a helyi önkormányzat milyen projektumokra költi az általuk befizetett adó egy részét. Zomborban ez már bejáródott módszer, még a középiskolások is megszavazhatják, hogy a következő költségvetési évben milyen beruházásokat tegyen az önkormányzat az iskolájukban. Az idei szavazás már nem cédulákkal zajlik majd, hanem kizárólag interneten, és egyfordulós lesz. A legnagyobb újdonság, hogy minden helyi közösség előterjeszthet projektumokat, amelyekről külön-külön voksolhatnak a polgárok, és a helyi közösségen belül a győztes beruházás megvalósítása kerül be a participatív költségvetésbe.

A már öt éve működő modell hiányosságát kívánja most javítani az önkormányzat. A kisebb létszámú helyi közösségek javaslatait ugyanis mindig leszavazták a nagyobb létszámúak, a mostani rendszerben minden helyi közösség saját igényeit fölmérve három javaslatot tehet, olyan beruházásokra, amelyek javíthatják a helyiek életminőségét. Az elektronikus szavazás során a három projektből választanak ki egyet, amit aztán a város a következő évben megvalósít. Vagyis minden városi és falusi helyi közösség egy-egy költségvetési beruházással gyarapodik jövőre.

A helyi közösségek már megtették javaslataikat, most az önkormányzat ellenőrzi azok vagyonjogi vonzatait, mert csak olyan projektek kerülhetnek szavazásra, amelyek a város illetékességi körébe tartoznak. Az online szavazás már a héten megkezdődik és 15 napig tart.

Ha a helyi nyertes projektumnak van tervdokumentációja, jövőre jöhet a megvalósítás. ha nem, akkor jövőre a dokumentációt készítik el, a kivitelezés pedig 2022-re marad.

A helyi önkormányzat a pályázati tervek mellett kérte a helyi közösségektől, hogy milyen nagyberuházást terveznek a következő négy esztendőre. A város ezeket is igyekszik megvalósítani, ahol kell, például vízvezeték vagy csatornahálózat kiépítése során tartományi vagy köztársasági segítséggel.