2025. július 5., szombat

Hajszálon múlott a felsőhegyi rendkívüli választás

Kétórányi szópárbaj után 13:12-re leszavazták a falu helyi közösségének a feloszlatását

A zentai községi képviselő-testület hétfői, indulatoktól és személyeskedésektől sem mentes ülése a felsőhegyi helyi közösség feloszlatására tett javaslat melletti és elleni érvelések jegyében zajlott.

Csak erről a napirendi pontról másfél-kétórás, helyenként értelmetlen és parttalan vita folyt a javaslatot előterjesztő 12 ellenzéki képviselő és a hatalmi többséget alkotó VMSZ–SZHP koalíció képviselői között. Az ülés már a kezdet kezdetén csaknem egyórás csúszással indult, ennyi idő kellett ugyanis ahhoz, hogy az elektromos szavazógépbe életet leheljenek. Műszaki gondok miatt felmerült az ülés elhalasztásának a lehetősége is, de végül a technika ördöge visszavonulót fújt, a rendszert sikerült beindítani.

A testületbe a képviselői mandátumát visszaadó Burány Hajnalka (VMSZ) helyére a VMSZ választási listájáról Bera László közgazdászt jelölték és iktatatták be. A község első félévi költségvetéséről szóló beszámolót elfogadta a testület, majd döntöttek a költségvetés 92 millió dináros emeléséről, amire azért volt szükség, mert a második félévben jelentősen megnövekedtek a büdzsé kiadásai. A korábban egy szervezeti egységet alkotó általános iskolák önállósultak, és így négy különálló intézményt kell finanszíroznia a községnek. A gimnázium és Thurzó iskola felújítására kapott állami támogatás forgalmi adóját is a községnek kell állnia. Több pénz kell a költségvetésből támogatott intézmények, az óvoda, az iskola és a művelődési központ dolgozóinak a bérére is, mivel állami döntéssel november 1-jétől 8-10 százalékkal növekedett a fizetésük.

A költségvetés növelésével kapcsolatban az ellenzék felrótta a polgármesternek az új Škoda Octavia típusú gépkocsi vásárlását. Czegledi Rudolf elmagyarázta, hogy két tízéves Škodát adtak el, és azok helyett vettek egy újat, amelyre a közigazgatásnak szüksége van. Az ellenzéket az érdekelte, mennyire van eladósodva a község, hiszen még mindig fizetik a tíz éve felvett 1,5 millió eurós hitel részleteit. Mint kiderült, erre a célra még jövőre és 2021-ben is több mint húszmillió dinárt kell elkülöníteni a község kasszájából. A fennmaradt adósság összege több mint 40 millió dinár. A község bevételét mintegy 10 millió dinárral növeli a Déli Áramlat gázvezeték kiépítését szolgáló két zentai telephely bérlete.

Az ellenzék kifogásolta a civil szervezek számára folyósított támogatások elhúzódó kifizetését, ez miatt az egyesületek egy része csak nemrégiben kaphatta meg a megítélt támogatást. A bátkai kompot üzemeltető civil szervezetnek 590 000 dinárt hagytak jóvá, ebből az összegből 233 000 dinárt fel is használtak, pedig nem működik a komp. A révkapitányság nem adta ki a műszaki engedélyt és megfelelő személyt sem találtak a komp kezelésére.

Tucatnyi képviselő kezdeményezte a felsőhegyi helyi közösség tanácsának feloszlatását és a tanács elnökének, Bóbán Józsefnek a leváltását, mivel az erre vonatkozó indítványt 202 választópolgár írta alá a faluban. A községi tanács nem találta indokoltnak a helyi közösség feloszlatását és új választás kiírását, amely mellett hevesen érveltek az ellenzéki képviselők, akik azt javasolták, hogy a testület hallgassa meg Bóbán Józsefet és Ősz Szabó Norbertet, aki a 202 választópolgár nevében nyújtotta be a rendkívüli választásra tett kezdeményezést.

Az ellenzéki képviselők számos, a felsőhegyi helyi közösség működésében tapasztalt mulasztásra hívták fel a figyelmet, egyebek mellett azt is furcsállották, hogy a kis faluban az ülések nagy része telefonon keresztül zajlott. Még olyan fontos kérdésekben is telefonos ülést tartottak, mint a költségvetés, az évi terv stb. Az idén május 23-án, majd augusztus 22-án is volt ülés, közben lemondott az egyik tanácstag, amit meg kellett volna erősíteni azon az ülésen, amelyre meg sem hívták. A lemondott tag helyére lépő személyt sem hívták meg, pedig be kellett volna iktatni a tisztségébe a mandátuma megerősítésével. Az ellenzék szerint jogszabálysértés történt, a helyi közösség döntései érvénytelenek. Nem hívhatnak össze telefonos ülést akkor, amikor beiktatásra vár az új tanácstag, Ősz Szabó Norbert. Mint mondták, a zárszámadásról, a költségvetés tervezetéről kötelesek lettek volna közvitát tartani, de egyetlen egyet sem tartottak, így ezek a döntések is érvénytelenek, valamint azt is kifogásolták, hogy a szabályok szerint a telefonos ülést is írásban kell összehívni.

Vatai Zsuzsa (VMSZ) véleménye szerint lejárató kampány folyik az a személy ellen, aki a választások alkalmával a legtöbb szavazatot kapta. Szerinte a tanácsülések összehívása nemcsak papíron lehetséges, hanem elektromos formában is. Zsoldos Ferenc (MM) szerint a politikai elit lesöpri a polgári kezdeményezéseket, a pénzügyi terv hiányáról nem beszél a községi tanács, ami miatt fel lehet oszlatni a HK tanácsát. Visszatetszőnek nevezte, hogy 15 ülésből tíz telefonos volt, nem küldték ki az ülésanyagokat, ehhez képest zárszámadásról, költségvetésről döntöttek telefonon. Úgy fogalmazott, látszattevékenység folyik a felsőhegyi helyi közösségben, erkölcsileg vérzik, jogilag sántít. Sztantity Szebasztián (VMSZ) leszögezte, a helyi politika nem két személyről szól, választások alkalmával a most vádolt személy nyert, márciusban pedig a rendes választáson majd eldől, hogy a polgárok mit és kit szeretnének a falu élére.

– A felsőhegyi eset nem Felsőhegyről szól, hanem karaktergyilkossági kísérlet. Támadjuk meg! A választáson nem sikerült legyűrni, hát járassuk le! Igyekeznek bármi áron befeketíteni, a VMSZ-t támadja az ellenzék Bóbán révén – fogalmazott Juhász Attila (VMSZ) képviselő.

Az ülésen mindemellett elfogadták több községbeli intézmény és szervezet ügyviteli programjának, illetve alapszabályának módosítását, valamint kinevezték több intézmény igazgatóbizottságát és iskolaszékét is.

Magyar ember Magyar Szót érdemel