2025. július 5., szombat

Mérhető-e a boldogság?

A vajdasági MCC újabb előadást tartott Zentán

Újabb izgalmas előadásra került sor csütörtök késő délután a vajdasági Mathias Corvinus Collegium szervezésében a zentai Kiszsinagógában. Ezúttal dr. Besenyei Mónika, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezetője osztotta meg gondolatait és kutatási eredményeit a boldogság és a jóllét témájában, Mérhető-e a jóllét? címmel.

Az előadó arra a kérdésre kereste a választ, vajon a boldogság és a jóllét kizárólag szubjektív fogalmak-e, vagy léteznek objektív, mérhető tényezők is, amelyek ezeket meghatározzák. A prezentáció során számos érdekes szempontot mutatott be, és a hallgatóság betekintést nyerhetett olyan kutatásokba és indikátorokba, amelyek segítségével a jóllét különböző aspektusai számszerűsíthetők.

Dr. Besenyei Mónika elmondta, az előadás célja az volt, hogy közösen gondolkodjanak arról, mi befolyásolja a boldogságot, mit tehetünk érte egyénileg, és hogyan lehet egyáltalán mérni ezt az érzést. Mint fogalmazott, fontosnak tartotta szót ejteni arról is, mit jelent szubjektíven jól érezni magunkat a mindennapokban.

A tartalmas előadást kutatási adatok és videós bejátszások színesítették, emellett a résztvevők olyan mutatókkal is megismerkedhettek, amelyeket nemzetközi szinten alkalmaznak a jóllét és a boldogság vizsgálatára.

– A boldogságot több tényező is befolyásolja – hangsúlyozta dr. Besenyei Mónika. – Elsősorban mi magunk, kisebb részben a körülményeink, de meglepő módon a genetikai adottságaink is jelentős szerepet játszanak ebben. Ezért is érzem fontosnak, hogy beszéljünk erről, hiszen a kutatások szerint nem azok a külső tényezők határozzák meg a boldogságunkat, amelyeket sokan elsőként feltételeznek.

Az előadó szerint a boldogság legfőbb alapja az emberi kapcsolatok minősége.

– A legfontosabb üzenetem az volt a közönség számára, hogy az előadás után menjenek haza, és öleljék meg a szeretteiket. Ezzel tehetnek a legtöbbet saját boldogságukért. Emellett az is sokat számít, ha valaki értelmes munkát talál, és lehetősége nyílik segíteni másokon – fogalmazott.

Hozzátette, a kutatások alapján a munkában való sikeresség nem feltétlenül a karrier vagy a jövedelem szintjét jelenti, hanem azt az érzést, hogy amit teszünk, az hozzájárul a társadalom jólétéhez, és nem csupán saját céljainkat szolgálja.

– Önmagunk meghaladása az egyik kulcsa a boldogságnak – zárta gondolatait dr. Besenyei Mónika.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Számos érdekes információ elhangzott arról, mi befolyásolja a boldogságunkat (Fotó: Gergely Árpád)