Már 29. éve, hogy Zentán, minden tavasszal énekelt versek fesztiváljának a megrendezésével ünneplik az költészetet és a zenét, bemutatkozási alkalmat nyújtva a magyar kultúrát, költészetet és énekelt verset népszerűsítő zenekaroknak és előadóknak.

Munkában a fesztivál versenyprogramjának a zsűrije (Gergely Árpád felvétele)

A bajai Duna-parti túra a harmadik helyezést érdemelte ki (Gergely Árpád felvétele)

Az énekelt versek idei fesztiválján a felvidéki Fifti-Fifti (Tornóczi Tibor (ének, szájharmonika, melodika) és Göbő Sándor (ének, gitár) produkciója nyerte el leginkább a zsűri tetszését. (Gergely Árpád felvétele)
Maga a fesztivál a zentai Zyntharew együttes és a és a Thurzó Lajos Közművelődési Központ kezdeményezésére, valamint a budapesti Kaláka együttes szakmai támogatásával jött létre 1995-ben, azzal, hogy az első évben csak vajdasági zenekarok, illetve előadók léphettek fel, ezt követően viszont a verses-dalos összejövetel fokozatosan többnapos Kárpát-medencei rendezvénnyé nőtte ki magát, résztvevőinek pedig többnyire a kortárs vajdasági magyar költészet legjelentősebb alkotóinak valamelyik versét kell feldolgozniuk. Emellett külön hangsúlyt fektetnek a különböző évfordulókra is, így például az idén József Attila neves költőnk és Tamkó Sirató Károly újvidéki születésű költőnk, műfordítónk születésének 120. évfordulója alkalmából rendezték meg az eseményt. A rendezvénysorozat versenyprogramjában a zenekarok Kormányos Ákos, zentai költő és író – az idei fesztivál díszvendégének – a Napi rutin, vagy pedig a Hóvirág című versét, egy szabadon választott József Attila verset és egy szabadon választott verset adtak elő.
A zentai költő napilapunknak nyilatkozva elmondta, hogy nagyon megörült a szervezők felkérésnek, de tudta azt, hogy nehéz lesz a verseit megzenésíteni.
– Nagyon kortárs versek ezek. Egyrészt prózanyelven írok, másrészt pedig nagyon töröm a verssorokat, és ezért nincs klasszikus ritmusuk – jegyezte meg a fiatal költő.

A magyarországi Kortárs betűleves formáció fellépése (Horváth Zsolt felvétele)

Tartományunkat egyedül szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző hallgatóiból álló MTTK Band (Móra Krisztina, Sípos Ella, Jurić Rebeka, Török Emese, Pápista Anamarija) képviselte (Horváth Zsolt felvétele)

A veszprémi Rauscher Géza több különdíjat is nyert az Énekelt Versek Zentai Fesztiválján (Horváth Zsolt felvétele)

A pécsi Ősforrás dalkör hangzása a autentikus moldvai csángó népzenéből kiindulva, az őszinte kőkemény modern sámán zenén átívelve a világzenei jellegű verszenésítésekig terjed (Horváth Zsolt felvétele)

A budapesti Végh Gyula fellépése előtt elmondta, hogy amennyiben a neve miatt legközelebb is utolsóként lép fel, akkor megváltoztatja a nevét End Gyulára. (Horváth Zsolt felvétele)
Radványi Balázs kétszeres Kossuth-díjas magyar zeneszerző, előadóművész, zenész, A Kaláka együttes és az Énekelt Versek 29. Zentai Fesztiválja zsűrijének egyik tagja szerint fontos, hogy az élő vajdasági líra, a költészet, egy-egy jelenlévő tagja előtt zajlik egy dallamverseny, amelyre nemcsak tartományunkból, hanem más magyar lakta vidékekről is érkeznek énekesek, előadók, akik a legjobb zenei tudásuk szerint megszólaltatják a versenyprogram kötelező versében lévő költői gondolatot, ráadásul úgy, hogy ez sokak örömére szolgáljon.
Az elmúlt években egyébként jórészt Magyarországról, Felvidékről és Erdélyből érkező előadók és formációk léptek fel és így volt ez az idén is. A hazai mezőnyt egyedül a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző hallgatóiból álló MTTK Band (Móra Krisztina, Sípos Ella, Jurić Rebeka, Török Emese, Pápista Anamarija) képviselte.
Remélhetőleg ez a tendencia nem tart örökké és jövőre, a jubileumi, 30. fesztiválra több vajdasági formáció is kedvet kap a versénekléshez.
Mint ahogyan már megírtuk, az énekelt versek idei fesztiválján a felvidéki Fifti-Fifti (Tornóczi Tibor (ének, szájharmonika, melodika) és Göbő Sándor (ének, gitár) produkciója nyerte el leginkább a zsűri tetszését. A versenyprogramban a második helyezést a magyarországi, székesfehérvári Hungarikum (Kremnitzky Géza, Takács-Mudris Anett) együttes érdemelte ki, míg a harmadik helyezett a magyarországi, bajai Duna-parti túra (Dudás Júlia gyógypedagógus, ének, Szöllősi Kristóf gitártanár, gitár és Kerényi Ádám informatikus, zongora) lett.

Az Énekelt Versek 29. Zentai Fesztiváljának a díjazottai Radványi Balázzsal, a zsűri egyik tagjával és Burány Hajnalkával, Zenta polgármesterével (Horváth Zsolt felvétele)

Nyitókép: Az Énekelt Versek 29. Zentai Fesztiváljának Kormányos Ákos, zentai költő és író volt a díszvendége Gergely Árpád felvétele)