2024. április 27., szombat

Jól kezdődött ez az év

A Zentai Magyar Kamaraszínházban bemutatták Görgey Gábor Vörösmarty művei alapján írt Handabasa, avagy A fátyol titkai című komédiáját

Jól kezdődött ez az év, hangzott el szombaton este a Zentai Magyar Kamaraszínház legújabb bemutatóját követően, egy a minden jel szerint elégedett néző tolmácsolásában. Legalábbis Thália zentai szentélyében tényleg jól vette kezdetét az idei esztendő, ugyanis a 19. századi magyar drámairodalom egyik legizgalmasabb vígjátékát tekinthette meg a közönség a lelkes fiatal zentai társulat előadásában. Görgey Gábor Vörösmarty Mihály műveit ötvöző Handabasa, avagy A fátyol titkai című komédiájának a főhőse három léhűtő legény, három jó barát: Guta, Rigó és Kacor, hogy ne unatkozzanak, elhatározzák, hogy mindhárman a legrövidebb időn belül megházasodnak és ezzel teszik emlékezetessé találkozásukat. Éppen arra sétál a szép Vilma… és a három leánylesen álló legény őt szemeli ki leendő feleségüknek. Vilma és szobalánya azonban megneszelik a legények tervét és elhatározzák, hogy megtréfálják őket. Azonban a helyzetet némileg bonyolítja Hangai Sándor, a hősszerelmes és Katica, a veterán nyelvújító feltűnése a színen.

László Sándor, Pataki-gyűrű és Vajdasági magyar művészeti díjas színművész, a színdarab rendezője és az alkotásban szereplő Dévai Zoltán, Verebes Judit, László Judit, Mezei Kinga, Szilágyi Áron, László Roland, Hajdú Tamás és Virág György egy fergeteges, az elejétől a végéig izgalmas produkcióval ajándékozta meg a zentai közönséget, egy hatalmas adag melegséget belopva az egyébként jéghideg téli estébe, így a pergő párbeszédekkel, poénokkal és helyzetkomikummal teli, olykor a korabeli burleszkfilmek jeleneteit is felidéző énekes, zenés alkotást joggal jutalmazták meg vastapssal a nézők.

László Sándor, a színdarab rendezője a jelenlévő újságíróknak elmondta, amikor felkérték, hogy a Zentai Magyar Kamaraszínházban dolgozzon, a színház vezetőségével egy vígjáték bemutatása mellett döntöttek, aminek nagyon megörült, mivel egyre inkább a közönségbarát színházat kedveli.

– Szeretem azt, amikor a nézők jól érzik magukat, amikor jól szórakoznak, amikor ki tudjuk ragadni őket egy kicsit az egyre csúnyább hétköznapokból – nyilatkozta és hozzáfűzte, hogy számára ez az egyik legemlékezetesebb és legjobb próbafolyamat volt az életében.

Színháztörténeti érdekességként Vörösmarty 1834-ben írta a Fátyol titkait, a mű kinyomtatását követően azonban 10 évet kellett várni a Nemzeti Színház premierjére, majd annak megismétlésére. Utána 80 évig csönd volt körülötte és a darabot csak 1927-ben újította fel Hevesi Sándor.

A Zentai Magyar Kamaraszínház előadásának a támogatói a Zentai Önkormányzat, a Magyar Nemzeti Tanács, a Nemzeti Kulturális Alap és a Bethlen Gábor Alapítvány.

Nyitókép: Herédi Krisztián felvétele