2024. május 12., vasárnap

A lombok védelmében

Újabb fásítás és erdősítés zajlott le Zenta községben

Mintegy 2000 új facsemetével gazdagodott Zenta és környéke. A fák nagyobb részét új erdő kialakítására használták fel, míg a többit a város különböző pontjain ültették el abban a reményben, hogy majd évek múlva ugyanolyan színpompás díszei lesznek a településnek, mint idősebb társaik.
Lőrinc Király Lívia, a községi közigazgatási hivatal környezetvédelmi felügyelője elmondta, az elmúlt egy hónapban nagyobb fásítási projektet végeztek el a Nagyrétben, közel kéthektáros területen. Ide fehér nyárfákat ültettek újfajta eljárással.
– Fóliával takartuk le az egész földterületet, és így raktuk le a facsemetéket. Ez azt eredményezi, hogy a fejlődési szakaszban máshogy fog viselkedni a növény. Nem szárad ki, emellett a későbbiekben sincs szükség locsolásra, kapálásra. Ennek az eljárásnak köszönhetően sokkal könnyebben ereszt gyökeret, ezáltal sokkal hatékonyabban és gyorsabban tud növekedni, és nem szárad ki – magyarázta Lőrinc Király Lívia, aki arra is kitért, hogy a jövőben is ezt a módszert szeretnék majd alkalmazni akkor, ha egybefüggő, nagyobb terület erdősítéséről lesz szó. – Látjuk és tapasztaljuk ennek a technikának a pozitív hatásait, hiszen más területen, ahol szintén ezt alkalmaztuk, nagyon szépen nőttek a fák, és szinte nincs is kiszáradt példány közöttük. Ha pedig figyelembe vesszük a mostani időjárási körülményeket, a forró, száraz nyarakat, akkor mindenképp ezt a módszert kell használnunk – mondta.
A mostani erdősítési akcióban mintegy 1500 facsemetét ültettek el. Mindez a Környezetvédelmi Minisztérium pályázatán nyert támogatásból és a községi költségvetésből valósult meg. Csaknem 2,7 millió dinárt fordítottak erre. 
– Évek óta pályázunk erdősítésre, és eddig minden évben sikeresek voltunk. Ennek köszönhetően folyamatosan növelni tudjuk Zenta területén az erdős részeket – tette hozzá Lőrinc Király Lívia. 
Az erdősítés mellett fontos az is, hogy a régi, elkorhadt fák helyére újakat telepítsenek. Így Zenta város területén és a környező falvakban mintegy 400 kisfát ültettek el. Jelentősebb mennyiség került a vasútállomásnál lévő parkba. Ott korábban közönséges nyírfák álltak, ezek azonban kiszáradtak, emellett a nyári vihar, amely a város több pontján is problémát okozott, nem kímélte őket sem. Ezeket cserélték le most 27 tölgyre. Ezenfelül a komp felé vezető Bátkai úton 100 darab kőrist ültettek el, ezekkel a tavaly kihelyezett fáknak egy részét pótolták, valamint a Szabadkai úton, a dohánygyártól a város felé tartó szakaszon 34 jegenyenyárfát ültettek. A falvak közül Tornyoson, a Csantavér felé vezető út jobb oldalán 100 darab facsemetét telepítettek, hogy a jövőben szélvédő sávként szolgáljanak. Az imént felsorolt faültetések a nagyobb tételek közé tartoznak. Ezek mellett a város és a falvak utcáiba is kerültek új példányok, főleg azokra a helyekre, ahol pótolni kellett, vagy korábban nem is volt fa. 
Lőrinc Király Lívia azt is elmondta, hogy igyekeznek olyan fajtákat választani, amelyek erre a vidékre jellemzőek, hogy könnyen megmaradjanak. Emiatt az itteni őshonos fajtákat részesítik előnyben. A felügyelő hangsúlyozta, hogy fontos szempont az is, hogy milyen helyre kerül a facsemete, parkba vagy nyílt területre, hiszen arra is oda kell figyelni például, hogy ne zavarja a vezetékeket. 
A városon és a falvakban történt fásítási akcióra a községi környezetvédelmi alapból fordítottak összegeket, összesen 500.000 dinárt. 
Lőrinc Király Lívia kiemelte, igyekeznek folyamatosan pótolni az elkorhadt, elöregedett fákat, és beültetni azokat a területeket, amelyek üresen állnak, hiszen így meg tudják védeni a közelben élő lakosságot a levegőszennyeződéstől és a káros napsugaraktól. 

Nyitókép: Gergely Árpád felvétele