2025. május 3., szombat

A harangokat is újra kellene önteni

A fö ldb é rlet fedezn é a fel ú j í t á st a t ö bb mint k é tsz á z é ves adai Szenth á roms á g-templomban

Az adai templom ismertetőjegye, a „csipkés” vasidomokból álló torony 1972-ben készült el (fotó: Csincsik Zsolt)

Az ú jbarokk st í lus ú , t é gl á b ó l é p ü lt, egyhaj ó s, egytorny ú adai Szenth á roms á g-templomot 1795-ben szentelt é k fel. A k é tsz á z é ves templom á lland ó fel ú j í t á sra sz orul – tudtuk meg Szauer Mikl ó s adai pl é b á nost ó l, aki elmondta: az egyh á zk ö z ö ss é g anyagi lehet ő s é geihez m é rten igyekszik ezeket a munk á latokat elv é gezni. Az elm ú lt é vekben teljesen szigetelt é k a templomot, é s megjav í tott á k az ó raszerkezetet, jelenleg folyi k a vitrá zsok fel ú j í t á sa, a ny á r folyam á n be á ll í tj á k a harangokat, illetve meg ú j í tj á k az ezeket m ű k ö dtet ő berendez é st, valamint tervezik az é p ü let bels ő fest é s é t é s restaur á l á st, ak á rcsak a lemeztet ő teljes renov á l á s á t.

Szauer Miklós plébános

– A templom szigetelését 2007-ben végeztük el, amire nagy szükség volt. Az évek során szigetelés hiányában egyre magasabban vizesedett át a fal, amelynek állagát folyamatosan rontotta a nedvesség, és csúnyán is nézett ki – magyarázta Szauer Miklós. – Az elődeim különféle szárítási módszerekkel próbálkoztak, leverették a vakolatot, hogy szellőzzön a fal, amelyet azon a részen aztán lambériával boríttattak be. A fal azonban egyre nagyobb magasságig vizesedett át, ami ellen egyedüli megoldást az épület szigetelése jelentette. Az akkor még tartományi titkár, Korhecz Tamás Adán járva felajánlotta, hogy kétmillió dinár támogatást kapunk a templom szigetelésére. A tartománytól végül félmilliót kaptunk meg, de ebből és az önkormányzat támogatásából, valamint a hívek adományaiból hozzáfogtunk az épület szigeteléséhez 2007-ben. A munkálatokat a templomok szigetelésével foglalkozó zombori mester végezte el a nyári hónapokban. Ez alatt a két és fél hónap alatt szerencsénkre egyszer sem esett az eső, és folyamatosan zajlottak a munkálatok. A templomot ebben az időszakban nem tudtuk használni, az élet azonban nem állt meg. A miséket hétköznap a hittanteremben tartottuk, vasárnap pedig a színházteremben. A munkálatok során is megbizonyosodhattam arról, hogy az épület már nagyon felvizesedett. A mester megmutatta, hogy a fal átvágásakor keletkezett por, ha kézbe vette és összenyomta, akkor összetapadt, mint a hó. A por nem is tudott emiatt két méternél magasabbra felszállni. A szakemberek javaslata szerint a szigetelés után három évet vártunk, hogy teljesen kiszáradjon a fal. Majd két évvel ezelőtt előbb belül vakoltuk be és festettük újra. Tavaly ősszel és idén tavasszal pedig kívülről vakoltuk be a falat, amely még festésre vár. A templom szigetelési munkálatai mintegy 2,7 millió dinárba kerültek. Nagyobb előkészületet igényel, mivel jelentősebb beruházásnak számít az épület teljes belső festése, valamint a mennyezetképek és az ornamentika restaurálása. A templomban legutóbb 1966-ban végeztek jelentősebb festészeti munkálatokat. A 90-es években felújítottuk a kerítést és a csatornahálózatot, de a létesítmény lemeztetejét ugyancsak teljes egészében le kellene cserélni. A vitrázsok felújítását tavaly kezdtük meg, ez folyamatban van. A vitrázsokra kívülről átlátszó, négy milliméter vastagságúüveget helyezünk el, amit nem könnyű betörni kővel, illetve hozzájárul az épület hőszigeteléséhez is. Egyelőre pénzt gyűjtünk a munkálatok befejezésére, amelyekkel várhatóan őszre végzünk – közölte a plébános.

Az adai templomon mindig vannak kisebb-nagyobb javítások. Szauer Miklós elmondta, hogy hosszú ideig nem működött a toronyóra, amit nemrég sikerült megjavítani, és most már jár. Az elmúlt években az egész villanyhálózatot felújítottuk a toronyban, ahol négy harang lakik. Ezek beállítását és a harangokat működtető berendezések megújítását is tervezik a nyár folyamán. A négy harang közül a legnagyobb repedt, és emiatt használhatatlan. Az elmúlt évtizedekben az egyházközösség már két alkalommal is tervezte, hogy az ausztriai Gratzban újraönteti a harangokat, de mindkétszer meghiúsult a próbálkozás, legutóbb 1997-ben az embargó miatt. A harangok újraöntése akkor 35 000 német márkába került volna. A plébános megjegyezte, hogy mostanság Szerbiában ezt olcsóbban is elvégzik, de egyelőre az egyházközösségnek erre nincs pénze.

Szauer Miklós bízik benne, hogy az egyházközösség előbb-utóbb visszakapja az államosított, valamivel több, mint ötvenhektárnyi szántót. Mint mondta, ennek bérleti díjából fedezni tudnák a templom felújítási költségeit. Megjegyezte, hogy Adán nem, de több vajdasági községben az egyházak ugyan hivatalosan nem kapták vissza földjeiket, ennek ellenére az önkormányzat fizet nekik bizonyos bérleti díjat.

Magyar ember Magyar Szót érdemel