2024. április 30., kedd

Kell-e könyvtáros a könyvtárba?

Zentán a műszaki fejlődés mellett is emberközeliségre törekednek – Új honlap van készülőben

 A 21. század könyvtárának többfunkciósnak kell lennie: virtuális információ-központtá kell alakulnia, de meg kell maradnia használó- és olvasóbarát könyvtárnak is. A működését és a szolgáltatását az igényekhez kell igazítania. Új programokkal és új módszerekkel kell hozzájárulnia ahhoz, hogy a közösségi lét erősödjön.

Többek között erről beszélt Hajnal Anna, a zentai Városi Könyvtár vezetője, amikor meglátogattam a könyvtárban, és arról kérdeztem, megváltozott-e a könyvtár szerepe az utóbbi időben, illetve hogyan tudnak lépést tartani a fejlődéssel.

– Meg kell említeni a digitalizálást is, hiszen a szerepe nagyon felerősödött. Fontos, hogy a könyvek digitális formában is elérhetők legyenek, a fiatalok leginkább már csak az internetről tájékozódnak. Sajnos mi itt a zentai Városi Könyvtárban még nem digitalizálunk, de a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet ezt már elkezdte. Célunk, hogy a közeljövőben nálunk is elérhető legyen a digitalizált forma – mondta, majd így folytatta:

– Fontosnak tartom a könyvtár hangulatát, szerintem otthonosak kell lennie. A könyvtár mindig közösségi hely volt, és az is kell hogy maradjon. Attól függetlenül, hogy ma már sokan az interneten tájékozódnak, szeretnénk, ha megmaradna ez a közösségi tér, hogy örömmel jöjjenek be a gyerekek, a fiatalok és a felnőttek egyaránt.

A könyvtár vezetője arra is kitért, hogy a naprakészség érdekében ma már közösségi oldalakon is aktívan részt kell venniük:

– Felerősödött a közösségi oldalak szerepe, és nekünk is van már facebookos oldalunk, amelynek igen nagy a látogatottsága. Az oldalon különféle játékokat hirdetünk meg a gyermekeknek, amiket nagyon szeretnek. A játékban részt vevők néhány forduló után ajándékban részesülnek: vagy könyvtári tagságot kapnak, vagy ajándékcsomagot. Mindig olyan kérdéseket teszünk fel, melyek könnyen megválaszolhatók, de utánaolvasást igényelnek. Az oldalon képeket is közlünk már lezajlott eseményekről, könyvbemutatókról, író-olvasó találkozókról.

Hajnal Anna arról is beszámolt, hogy nemrég Magyarországon egy Kárpát-medencei könyvtárosokat felölelő programban vett részt, ahonnan olyan tapasztalatokkal tért haza, melyeket itthon a zentai könyvtárban szeretne hasznosítani:

– A Könyvtár, ami összeköt nevű ösztöndíjpályázat keretében egy hónapot töltöttem Budapesten a Kárpát-medencei könyvtárosok találkozóján, melynek az volt a lényege, hogy a könyvtárosok egy hálózatot alakítsanak ki, megismerkedjenek, és ezáltal segíteni tudják egymás munkáját. Magyarország számos könyvtárát bejártuk, és sok újdonsággal találkoztunk. Ott már mindenütt megjelentek a QR-kódok, ami azt jelenti, hogy a mobiltelefonnal le kell fényképezni a QR-kódot, és az így kapott linkre rákattintva mindenféle információ érhető el. Meg tudom nézni pl., milyen könyvek vannak kint nálam, vagy elérhető-e az a könyv, amit keresek. Magyarországon most vezetik be, hogy mobiltelefonról is elérhetők legyenek a könyvtárak honlapcímei, és mindenféle információt le tudjanak kérni az olvasók. Mivel jelenleg a zentai Városi Könyvtárnak sincs honlapja, tervben van egy modernizált honlap indítása. Olyan oldalt szeretnénk, ahol az olvasók kérdezhetnek, és mi válaszolhatunk, ahol megtalálhatják az aktuális dolgainkat. Magyarországon egyébként olyan újdonságokat is láttunk, melyeken elcsodálkoztunk. Láttunk pl. olyan számítógépes rendszert, mely könyvtáros nélkül kiadja a könyveket. Ez kicsit idegennek tűnik, és persze nem az a célunk, hogy könyvtárosra már ne is legyen szükség, de számolnunk kell azzal, hogy arrafelé halad a világ. Arra kell törekednünk, hogy ilyen rohamos technikai fejlődés mellett megtartsuk a könyvtárban a személyességet. Szerintem könyvtárosra szükség van, a géptől nem lehet kérdezni, nem lehet vele beszélgetni, nem lehet tőle tanácsot kérni.

A Városi Könyvtárban a gyermekek olvasóvá nevelését nagyon fontosnak tartják:

– Szeretnénk elérni, hogy mind több gyerek bejárjon a könyvtárba. Az óvodákkal és az iskolákkal nagyon jó az együttműködésünk, és meg is növekedett a tagságunk száma. Az elsősöknek automatikusan már nem adunk tagságot, mert sokan soha nem jöttek vissza, így csak azoknak nyitunk kartont, akik tényleg szeretnének olvasni, és szerencsére rengeteg ilyen gyermek van. A végzős óvodásokat is elhozzák, és hogy ne csak a könyvekről meséljünk nekik, Zentai kincsestár elnevezéssel elindítottunk egy olyan programsorozatot, melyben olyan személyekről mesélünk nekik, akik sokat tettek Zenta kulturális életéért. Beszéltünk már Tripolsky Gézáról, Bodor Anikóról, de Tőke Istvánt és Burány Bélát is be szeretnénk nekik mutatni.

Szóba került az is, érkeznek-e új könyvek. Hajnal Anna elmondta, hogy a Márai-programnak köszönhetően sok új könyvük van:

– Gyermek- és felnőttirodalommal is gazdagodunk, és az a nagyon jó ebben a programban, hogy egy listáról a könyvtáros válogathatja ki a szükséges könyveket. A legújabb kiadványokból kapunk, így a gyermekrészleget is szépen bővítjük. A zentai önkormányzattól szintén kapunk lehetőséget vásárlásra, valamint a tagsági díjat is könyvvásárlásra fordítjuk.