2025. július 23., szerda

A kaszárnyába költözik az egészségügyi iskola

Kétnyelvű képzésről írtak alá megállapodást Zentán

Tegnap a zentai városházán a gimnáziumra vonatkozóan a kétnyelvű oktatás támogatásáról szóló megállapodást írt alá Deli Andor tartományi oktatási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkár és Ceglédi Rudolf, a község polgármestere. A megállapodás aláírását megelőző sajtótájékoztatón Ceglédi Rudolf újságíróknak elmondta, hogy a Zentai Gimnáziumban másfél-két évvel ezelőtt indították el a kétnyelvű oktatást szerb–angol, illetve magyar–angol nyelven, mindkét tagozaton 15-15 diákkal. A polgármester kiemelte, hogy az aláírásának köszönhetően a Zentai Gimnázium hivatalosan is csatlakozhat az oktatási minisztérium által kezdeményezett projektumhoz, így az elkövetkezőkben támogatásokat kaphatnak erre a célra. A programnak két fő támogatója van: az Egyesült Államok nagykövetsége és a belgrádi Brit Tanács. A támogatásoknak köszönhetően megoldható lesz a kétnyelvű képzést végző intézmények felszereltségének a fejlesztése, az iskolában tanító pedagógusok továbbképzése, illetve a fizetésük kiegészítése is.

Deli Andor elmondta, hogy a 2010 óta folyó projektumba már sikerült bekapcsolni néhány általános iskolát, s a középiskolák közül harmadikként a Zentai Gimnáziumot. A program egyébként nemcsak az angol nyelven történő tanulást teszi lehetővé, hanem azt is, hogy angolul sajátítsanak el olyan szakismereteket, amelyeket továbbtanulásuk során, illetve munkahelyükön alkalmazni tudnak. Ezáltal a fiatalok jobban megfelelnek az egyre szigorúbb piaci elvárásoknak, és lényeges az is, hogy megszűnik a kétnyelvű oktatás elit jellege: mindenki számára elérhetővé válik.

A zentai középiskola egyébként önerőből indította el ezt a képzést, s a projektumhoz való csatlakozással a tartomány törekedni fog az iskola támogatására, hogy ez a program valóban többletet jelentsen a diákoknak – jegyezte meg Deli Andor.

A kétnyelvű oktatásban részt vevő zentai tanárok képzéséről Újházi Éva, a gimnázium igazgatója elmondta, hogy a képzés elindításakor az iskolában már dolgoztak olyan tanárok, akik tudnak angolul, s ők egy nyelvvizsgán is tanúbizonyságot tettek nyelvtudásukról. Ezek a pedagógusok eddig saját erejükből képezték magukat.

Deli Andor ezután megtekintette az egykori kaszárnya épületét, ahova az Egészségügyi Szakközépiskolát szándékozzák kiköltöztetni. Az iskola igazgatója, Nagy Abonyi Zoltán lapunknak elmondta, hogy szinte biztos, hogy végre teljesülni fog tízéves vágyuk, s előbb-utóbb külön épületbe költözik iskolájuk.

– 2003-ban, amikor újraalakult a középiskola, a gimnázium épületében kaptunk helyet, de már akkor láttuk, hogy ez kicsi lesz számunkra – mondta az igazgató, s már akkor jelezték, hogy az egészségügyi iskolának jó lenne kiköltözni a kaszárnyába, ha a község visszakapja a területet. Több intézmény is jelezte igényét az épületekre, s végül kompromisszumos megoldás született, és kijelölték azokat az épületeket, amelyekben az iskolát szeretnék látni.

Az igazgató szerint több indok szól a kiköltözésük mellett: nagyon nehéz egy épületben három jól menő iskolát működtetni, emellett előnyös a kórház közelsége is.

– Amennyiben kiköltöznénk, mindhárom iskola képes lenne továbbfejlődni – jegyezte meg az igazgató, s hozzátette, hogy ők is szeretnének új szakokat nyitni. Nagy Abonyi becslése szerint 3-4 év múlva költözhetnek ki.

Az első lépés a jövő héten történik meg, amennyiben a községi képviselő-testület döntést hoz az épületek odaítéléséről. Ezután el kell készíteni a felújítási tervet, rendbe kell hozni az épületeket, majd fel kell szerelni az oktatási eszközöket – mondta el az igazgató.

Az egészségügyi középiskolán kívül egyébként a Történelmi Levéltár és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet is kapna egy-egy épületet az egykori katonai létesítményben.  

Magyar ember Magyar Szót érdemel