Zentán az Alkotóházban tegnaptól vasárnapig, október 6-ig tart a Művészi Kerámia Negyedik Zentai Alkotótelepe és tanácskozása. Mezei Erzsébet, a Zentai Képzőművészeti Alkotóműhely vezetője és az alkotótelep szervezője közölte:
– Az alkotótelepre 14 művészt várunk Magyarországról, Horvátországból és Szerbiából. A többnapos alkotómunka után szombat délután négy és öt óra között az Alkotóház udvarán kiállítjuk az érdeklődők számára a telepen készült alkotásokat. A szabadtéri kiállítás idején magyar népzenét muzsikál a Fokos zenekar, amely a telep vendége lesz ezen a délutánon.
A raku japán eredetű technika, amely a hagyomány által őrzött eszmeiséghez kötődött. Ma leggyakrabban az amerikai raku technikát alkalmazzuk, amely sokban eltér ettől a hagyománytól. A redukció a kemencén kívül történik, ahol a redukáló anyag spontán nyomot hagy a tárgyon. A máz mellett különböző megfelelő fémvegyületekkel is színezhetőek a kerámiák. Az amerikai raku szabadabb és kötetlenebb, valamint kísérletező alkotói megközelítést is lehetővé tesz. A tárgyak samottos agyagmasszából készülnek, és a rakuzást megelőzően kiégetik.
Az idei alkotótelepen Gerle Margit és Szemereki Teréz neves ismert és elismert magyarországi keramikusművészek vetítéssel egybekötött szakmai előadását is tervezzük. Az előadások szakmai tanácskozással folytatódnak, amelynek keretében az ausztriai Dürnbachban egy kerámia-műhelymunkán való részvétel nyomán és az ott készült fotóim felhasználásával élménybeszámolót tartok a gödörben égetett kerámiáról.
A Raku-alkotótelep munkájába idén is bekapcsolódik a Bolyai Tehetséggondozó Középiskola képzőművészeti tagozatának négy diákja.
