2025. július 25., péntek

Gyűjtsük össze, ne dobjuk ki!

Hét tonna pillepalackot dolgoz fel havonta a zentai Plastrec

Hat évvel ezelőtt alapították Zentán a Plastrec magánvállalkozást. Palatinus Csongor és szülei vágtak bele a másodlagos nyersanyagnak számító műanyag és papírhulladék felvásárlásába. Három foglalkoztatottal végzik az időigényes és sok kézi munkát igénylő tevékenységet.

– Azt mondják, a hulladékban van pénz, mennyire igaz ez a gyakorlatban?
– Tény, hogy rengeteg műanyag hulladékot dob ki az ember, de az is tény, hogy nagyon sok munka van vele, mire a válogatás, préselés és csomagolás után eladható formát kapnak a szemétbe dobott műanyag csomagolóanyagok. Zentán rajtunk kívül más vállalkozások is foglalkoznak hasonló tevékenységgel. Cégünk havonta 7 tonna műanyag hulladékot, főleg pillepalackot dolgoz fel. A haszon minimális – mondta Palatinus Csongor igazgató. – A válogatott és bálázott műanyagot további feldolgozásra viszik el tőlünk, megdarálják, mossák, és az így kapott granulátumot azután általában külföldön adják el. Az emberek hordják hozzánk az összeszedett pillepalackokat, ezekből van legtöbb, aminek kilójáért 10–12 dinárt tudunk fizetni. A kommunális vállalat városszerte a hulladék szelektív gyűjtésére alkalmas konténereket helyezett ki. Szerződésünk van a vállalattal. A szemeteskocsival összegyűjtött műanyag hulladékot egyik héten nekünk szállítják le, a másik héten pedig egy másik cégnek. Műanyaggal és papírhulladékkal foglalkozunk csupán, a papírhulladékért két dinárt tudunk fizetni kilónként, nem sok, de sok kicsi sokra megy. Az iskolák papírgyűjtő akciói során a gyerekek nagyon sok régi újságot, kidobott könyvet gyűjtenek össze.
A zentai szeméttelepről is hozzánk kerül a műanyag hulladék, az ott szorgoskodó cigányok óriás zsákokba gyűjtik a műanyag hulladékot, és amikor szólnak, hogy megteltek a nekik adott zsákok, kimegyünk értük, és behozzuk. A zsákok szerint fizetünk nekik a pillepalackokért és a többi műanyag hulladékért.

A civil szervezetek környezetvédő akcióiban rendszeresen részt veszünk. Külön gyűjtőkonténereket készítettünk a fesztiválokra, egyéb nagyobb megmozdulásokra és ünnepségekre, hogy az ott keletkező műanyag és papírhulladékot szervezett formában begyűjtsük, megkönnyítve ezzel a rendezvényszervezők dolgát is az utólagos rendcsinálásban – mondta érdeklődésünkre az igazgató.
Zentán újabban élelmes személyek a szelektív hulladékgyűjtés céljára felállított közterületi konténerek kifosztására szakosodtak. E sorok írójának is volt alkalma megfigyelni, amint egy tizenéves leányzó egy nyurga fiatalember társaságában sorra nyitja fel a citromsárga színű, a PET-palackok és más műanyag hulladék számára kihelyezett konténereket. A műanyag hulladékot néhány perc leforgása alatt átpakolták egy kétkerekű kiskocsira állított nagyméretű zsákba. Ahogy végeztek a kipakolással, a leányka egy háromoldalú kulccsal visszazárta a konténer fedelét, és már nyitotta is a következőt… A kommunális vállalat „önkéntes segítői” elvégzik a konténerek ürítését, majd értékesítik a másodlagos nyersanyagot.

Magyar ember Magyar Szót érdemel