2024. április 30., kedd

Újabb intenzív kurzus indult Zentán

A három héten át tartó foglalkozássorozaton harminc személy vesz rész

Nyolcadik alkalommal tartanak háromhetes intenzív kurzust Zentán a Semmelweis Egyetem Pető András Karának szakemberei a központi idegrendszeri károsodásokkal küzdő személyek számára. A hétfőn kezdődött foglalkozássorozaton összesen harminc személy vesz részt, akik közül húszan visszatérő résztvevőként vannak jelen, tízen pedig első alkalommal kapcsolódtak be a programba.

A résztvevők rendkívül hasznosnak tartják a foglalkozásokat (Máriás Endre felvétele)

A résztvevők rendkívül hasznosnak tartják a foglalkozásokat (Máriás Endre felvétele)

– A nyolcadik alkalommal életre hívott háromhetes intenzív kurzus keretében a munka négy csoportban folyik, mindegyikben központi idegrendszeri károsodásokkal küzdő személyek vesznek részt. A gyermek- és felnőttcsoportok mellett természetesen egyéni fejlesztések is zajlanak. A kurzusra az egész Vajdaság területéről érkeztek résztvevők, összesen harmincan, ugyanis ez a maximális létszám, ennél több személyt egyszerre nem tudunk fogadni. Az, hogy a mostani kurzus résztvevőinek kétharmada már nem első ízben van itt, azt bizonyítja, hogy ezek az emberek igen elégedettek azokkal az eredményekkel, amelyeket egy-egy ilyen háromhetes időintervallumban a konduktorok segítségével el tudnak érni, ezért rendkívül fontosnak tartják, hogy újra eljöjjenek hozzánk, és a Pető András Főiskola szakembereinek segítségével megpróbáljanak tovább javítani az állapotukon – hangsúlyozta Perpauer Attila, a Magyar Nemzeti Tanács Oktatási Bizottságának elnöke. Mindebben egyetértett vele az egyik résztvevő, Csincsik Lajos is, aki Adáról érkezett a foglalkozássorozatra.

– Tíz évvel ezelőtt kaptam stroke-ot, sajnos elég későn kerültem kórházba, ahol ráadásul tüdőgyulladásom is lett, ami miatt a gyógytornát sem tudtuk időben elkezdeni. A kezemet tudtam mozgatni az ágyban, a lábamat viszont nem. Ma is főleg azzal van gondom. Másodízben veszek részt a kurzuson, de már az első után is sokkal jobban érzem magam, mint korábban, ami szerencsére azóta is tart. A lábam természetesen nem jött teljesen helyre, de sokat javult, és olyannyira feltöltődtem itt, hogy mindez reményt adott, amiért azóta is nagyon hálás vagyok – fogalmazott, hozzátéve, a háromhetes intenzív kurzus éppen ezért nemcsak fizikailag, hanem lelkileg is nagyon sokat segít neki, amivel szerinte koránt sincs egyedül.

Hasonlóan vélekedett a zentai Tóth Mátyás is, aki első ízben vesz részt a kurzuson, és a tapasztalatai pozitívak, hiszen máris érzi a különbséget.

– Öt és fél éve volt stroke-om, azóta a végtagjaim eléggé merevek, így ha egy kicsit gyorsabban akarok lépkedni, akkor dobálom a lábamat, el-elhagyom a papucsot, meg egyéb hasonló dolgok történnek velem. Azért jelentkeztem a kurzusra, mert úgy gondoltam, rontani egészen biztosan nem fog az állapotomon, csakis javítani. Már most, az első napokban is elégedett vagyok azzal a munkával, ami itt zajlik, a konduktorok nagyon felkészültek, teljesen átmozgatnak bennünket, ezért biztos vagyok benne, hogy a későbbiekben otthon is rendszeresen végezni fogom az itt elsajátított gyakorlatokat – fejtette ki, hozzáfűzve, abban bízik, hogy a háromhetes intenzív kurzus végére a foglalkozásoknak köszönhetően az állapota is javulni fog majd.

A Magyar Nemzeti Tanács által élete hívott kurzus ideje alatt a szakemberek szűréseket is végeznek, amelyekre ugyancsak Zentán, az alkotóházban kerül sor. Ezekre a szűrésekre a 063/788-7417-es telefonszámon várják az érintettek jelentkezését. Perpauer Attila elmondta, november végén szeretnének újabb háromhetes intenzív kurzust indítani, ugyanis azt látják, hogy óriási szükség van ezekre a foglalkozássorozatokra, a központi idegrendszeri károsodások okozta problémák igen sok gyermeket és felnőttet érintenek térségünkben, akik közül mind többen szeretnének élni azokkal a lehetőségekkel, amelyeket a Pető-módszer kínál számukra.