2024. április 27., szombat

Ismét zöld városban

Az urbánus környezetben élő fák megóvásának, és a faállomány gyarapításának témájában tartottak csütörtökön egynapos konferenciát az önkormányzat, a Városi Kertészet Közvállalat és a Mezőgazdasági Kar szervezésében.

Az említett közvállalat Mladen Leskovac utcai helyiségeiben megtartott értekezlet apropója március 21-e, az erdők nemzetközi napja, Zöld infrastruktúra – napjaink irányzatai és kihívásai címmondattal tanácskoztak a szakemberek.

Milan Đurić polgármester üdvözlőbeszédében említést tett arról, hogy tavaly szeptemberben az Európai Erdészeti Intézet Újvidéket Európa Erdős Városa címmel tüntette ki, ami legalább akkora büszkeséggel töltötte el, mint az Európa Kulturális Fővárosa vagy az Európa Ifjúsági Fővárosa címek megszerzése.

– Az Európa Erdős Városa címet pontosan egy évvel ezelőtt, március 21-én ítélték oda városunknak. Az erdősítés időszerű témája globális jelentőségű, mindenhol arról beszélnek, hogy miként lehetne megoldásokat találni, zöldebbé tenni a városokat – emlékeztetett Milan  Đurić.

A Mezőgazdasági Kar dékánja, dr. Nedeljko Tica is ott volt az értekezleten, Miloš Egić, a Városi Kertészet Közvállalat igazgatója pedig a tanácskozás házigazdájaként megköszönte a polgármesternek azt a hathatós támogatást, amelyet az önkormányzat folyamatosan nyújt ennek a közvállalatnak.

– Miloš Vučević korábbi polgármesternek is nagy hálával tartozunk azért, hogy ő is teljes figyelmet szentelt a város faállományának megőrzésére és gyarapítására. Köszönet az új parkok kialakításáért és a faültetést szabályozó, átfogó programokért – fogalmazott az igazgató.

Az értekezleten elhangzott egy előadás Újvidék növényzete a vihar előtt és után címmel, ebből kiderült, hogy mostanáig már 2500 facsemetét ültettek el a szél által kicsavart fák pótlásaként. A kidőlt fák jelentős részét átalakították biomasszává, komposztálták, ez az anyag most az energiatermelés tekintetében is jelentős szerepet játszik. A komposztot virágok és fák ültetésekor használják.
Elhangzott az is, hogy a Milan Petrović különleges bánásmódot igénylők iskolájának tetőrészét, csaknem 500 négyzetméternyi területet – környezetvédelmi próbalépésként – zöldtetővé alakították.

Az önkormányzat kidolgozta, rendszerbe iktatta a város területén lévő zöldterületeket. Ez a földrajzi-információs rendszer a városi, ún. zöldkataszter létesítésének első lépése.

A tavaly nyári viharok után az önkormányzat hozzáállása a város faállományához érezhetően megváltozott, az illetékesek talán jobban odafigyelnek faállományunk állapotára, mint korábban. A szél legalább 3000 fát csavart ki a város területén, több helyen még mindig látszanak a pusztítás nyomai.

 

Nyitókép: Szeli Balázs felvétele