2024. május 9., csütörtök

Petőfiről, szabadságról, romantikáról

Forradalmi költőnk sorai ma is időszerűek

A Petőfi-bicentenárium alkalmából a vajdasági MOZDULJ! PETŐFI! programsorozat részeként nemrégiben hat vajdasági településre is begördült a Petőfi Irodalmi Múzeum „Átröpülök hosszában hazámon” című vándorkiállítása. A gyűjtemény Petőfi fő életszakaszait ragadja ki, bemutatja kapcsolatát Júliával, a feleségével, Arany Jánossal, mint legjobb barátjával, forradalmi idők, Pesti Divatlap, a családjáról is találunk anyagot és azokról az időkről is, amikor még gyermek volt. A múzeumbusz célja, hogy minél több emberhez eljuttassa forradalmi költőnk életútját és alkotói attitűdjét bemutató tárlatot. Az utazó kiállítás a hétvégén Újvidékre is befutott, a buszt az Európa Kollégium udvarán parkolták le. Több diákcsoport is körbejárta a valóban érdekes, interaktív tárlatot, mi a kollégium bennlakóival beszélgettünk, megkérdeztük tőlük, hogy számukra mit jelent Petőfi és költészete.

Rapos Emma: – Az első dolog, ami eszembe jut Petőfiről, akárcsak mindenkinek, az a forradalom, forradalmár. Viszont a Magyar Tanszék hallgatójaként arra is fel tudtam figyelni, hogy verseinek a nyelvezete nagyon időtálló. A mai napig nagyon korszerűnek számít, érthető versek. Pont ezért szeretem nagyon Petőfit, nem a kedvenc költőm, ezért nyilvánvaló, hogy magas helyet foglal el a listámon.

Rapos Emma (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

Rapos Emma (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

Fercsik Bence-Máté: – Az első emlékem Petőfi költészetéről az, hogy nagyon könnyű, könnyen emészthető verseket ír. Olyanokat, amelyeket korának átlagembere is meg tudott érteni. Ez mindenféleképpen pozitívum. Úgy érzem, hogy ez kissé elvesz valamennyit a vers varázsából, elvontságukból, de éppen ez egy sajátos varázst kölcsönöz neki. Az első Petőfi-versemet valószínűleg valamikor az általános iskolában olvastam, melynek címe: Anyám tyúkja. Az általános iskolában sok Petőfi-költeményt tanultunk.

Fercsik Bence-Máté (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

Fercsik Bence-Máté (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

Szoboszlai Enikő Kitty: – Petőfi érdekes jelenség, mindenkinek a szabadság jut eszébe róla. Holott a romantika, a népköltészet… mindaz, ami benne van verseiben, szépen összegzi a magyar költészetet. Okkal ő az első, aki eszünkbe jut, ha a magyar költészetről beszélünk. Érzelmeim Petőfivel kapcsolatban versfüggőek, sorai mindenképp megérintenek, nem vagyok közömbös irántuk. Petőfivel már egészen kicsi korunkban megismerkedünk, nem tudom már, hogy melyik versét olvastam először. Az Alföld jut eszembe hirtelen, a sok közül ez talán a legismertebb.

Szoboszlai Enikő Kitty (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

Szoboszlai Enikő Kitty (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

Vadnai Erika: – Petőfi annyira szerteágazóan írt, hogy nincs csupán egyfajta érzés, amelyet ki tud váltani belőlem. Különbözők a versei, a hazafiasakat nagyon szeretem, érdekesnek találom az úti jegyzeteit, azt, hogy sokat gyalogolt, utazott, azt, hogy Széphalomról akkor írt, amikor ott még egy elhanyagolt síron kívül semmi sem volt. Nagyon érdekes költő, a szerelemtől kezdve a hazafiasságig, költőtársait megbecsülte. Az első szavalóversenyemen az Anyám tyúkját szavaltam, 10-11 éves voltam.

Vadnai Erika (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

Vadnai Erika (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

Nyitókép: Dávid Csilla felvétele