2026. június 22., hétfő

Tegyen le ön is egy keresztet…

ÚJVIDÉKEN VASÁRNAP DÉLUTÁN

Papp Ferenc, a Nagy Sándor Műemlékvédő és Hagyományápoló Egyesület elnöke felkéréssel fordul minden együttérző polgárhoz, hogy február 1-jén, vasárnap délután 2 órakor vegyen részt a száz kereszt újbóli letételén az újvidéki katonatemetőben a letarolt katonasírokra, az 1944/45-ös vérengzés magyar áldozataiért.

Levelében többek között leírja, hogy: 1990 óta halottak napján, eddig félezer átlag méretű fakeresztet helyeztünk el az újvidéki katonatemetőben és tizenkétszer egy-egy nagy keresztet az 1944/45-ös vérengzések magyar áldozatai emlékére. A kis fakereszteket minden alkalommal felszedték és a hulladéktelepre vitte a hatóság, a Lisje temető-karbantartó közvállalat szervezésében, a tizenharmadik alkalommal elhelyezett kereszt még a helyén van. Tavaly novemberben a tartományi, a városi hatóság és a Lisje képviselői jelenlétében átadták a Magyarországon levő Sárváron a második világháború folyamán létesített kényszer-munkatábor ott elhunyt lakóinak a temetőjét. Amint az ismeretes, Újvidéken a Duna-parti sétányon szobrot emeltek az 1942-es razzia áldozatainak, melyet minden évben megemlékezés keretében megkoszorúznak. Tizenkét éven át a városi képviselő-testület tagjaként minden megemlékezési rendezvényre kértem a szervezőket, hogy iktassa be a részvételemet és a protokoll keretében a koszorú elhelyezését az újvidéki magyarság nevében. Ezt sohasem adták meg! Mi protokollon kívül is koszorúztunk. Hivatalos úton is kértük a városi tanácsot, hogy engedélyezze egy emléktorony felállítását, melyet Makovecz Imre egy világhírű magyarországi műépítész tervezett meg. Nem is válaszoltak a kérelemre! A legújabb esemény, hogy ez év január tizedikén kérelemmel fordultam hét intézmény, hét személyéhez. A címzettek: Egeresi Sándor, Vajdaság Autonóm Tartomány Képviselőházának elnöke, dr. Korhecz Tamás, tartományi jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi ügyekkel foglalkozó titkár, dr. Jeges Zoltán, tartományi közoktatási titkár, dr. Bojan Pajtić, a Tartományi Végrehajtó Tanács elnöke, Igor Pavličić, Újvidék polgármestere, Srboljub Bubnjević, a Lisje kommunális közvállalat igazgatója és Zoran Vapa, a Tartományi Műemlékvédő Intézet megbízott igazgatója

Egyetlen válasz sem érkezett. Ezért úgy határoztunk, hogy újra szervezzük a 100 kereszt letételét! Mi elkészítettük a kereszteket, és felkérjük, mind a politikai, mind a civil szervezeteket, és minden igazságszerető és magát becsülő magyart, hogy a múltunkért, a jövőnk érdekében jöjjön el február elsején, délután 2 órakor és helyezzen el egy keresztet az egyenjogúság oltárára.

Magyar ember Magyar Szót érdemel