Tegnap emlékeztek meg Járekon a II. világháború utáni jugoszláv katonai hatóságok által működtetett haláltábor mintegy 6,5 ezer felnőtt és gyermek áldozatáról, kiknek holtestét az egykori német evangélikus temető sírboltjaiban földelték el.
A temetőnek már a helye sem látszik, emlékhelyül a temerini önkormányzat évekkel ezelőtt egy, a pravoszláv temetőhöz közeli községi parcellát jelölt ki. Az emlékhely körüli gáncsoskodások folytán a községi tervbizottság csak most fogadta el a járeki temető rendezésének, ennek keretében az emlékhelynek a tervét.
– Ezt a tervet kellene most közvitára bocsátani, és csak annak megtörténte után lehet elfogadásra a kkt ülésének napirendjére tűzni. Ebben a pillanatban még nem tudni, hogy mi az új községi vezetés szándéka, sajnos nem lehet kizárni, hogy azok, akik korábban is fékezték a dolgok előbbre vitelét, most, miután az új hatalomnak is részeseivé váltak, ugyanezt fogják tenni. De elképzelhető más forgatókönyv is akkor, ha a Szerb Haladó Párt helyi képviselői, hasonlóan állami vezetőikhez, szakítanak a korábbi előítéletekkel, és a múlt egy sötét szakaszát megbékéléssel és kölcsönös megbocsátással zárják – mondta Csorba Béla, a VMDP elnöke emlékbeszédében.
A legnagyobb háború utáni gyűjtőtáborok helyének mindegyikét tisztességes emlékhelyek és emlékkeresztek őrzik. Egyetlen kivétel van, a járeki. A kijelölt emlékhelyet csupán egy földhalom, rajta két kereszt jelöli. A megemlékező beszéd elhangzása után a kivonuló temeriniek a halomnál elhelyezték a kegyeletadás és emlékezés koszorúit és virágait.
