Tegnap délután a gunarasiak a nemzeti összetartozás napjára emlékeztek. A falu központjában lévő országzászlótartó emlékmű felújítása óta tartanak alkalmi programot és szentmisét. Az emlékmű az idén is kisebb javításokon esett át, valamint a körülötte lévő teret is rendezte a helyi közösség, civil szervezetekkel közösen. A megemlékezés szentmisével kezdődött, amit ft. Zsolani István gunarasi plébános celebrálta a helyi Kisboldogasszony-templomban. Ezután a megemlékezők átvonultak az országzászlótartó emlékmű előtti térre, ahol rövid műsort tekintettek meg. Az eseményen felszólalt Kovács Viktor, a gunarasi helyi közösség tanácsadója és a Vajdasági Magyar Szövetség helyi szervezetének elnöke. Beszédében elmondta, hogy évről évre több ember vesz részt a megemlékezésen, mondhatni valós igény alakult ki iránta.
– Megemlékezés, de egyben ünnep is, mert ünnepeljük, hogy 150 év után még mindig itt vagyunk, és ilyen különleges emlékműnél tarthatjuk meg minden évben az eseményt. Azt pedig végképp jó látni, hogy ennyi gyermek van a faluban, és bemutatják a műsort, amivel készültek – mondta Kovács Viktor, majd beszédében kitért arra, hogy lélekben együtt vagyunk a parajdiakkal, mivel Parajdon katasztrófa történt. Szó esett a kárpátaljai magyarokról is, akik a háború borzalmainak vannak kitéve. Mi, vajdasági magyarok a 90-es években voltunk hasonló helyzetben, így teljesen együtt érzünk velük – fogalmazott a tanácsadó, s arról is szólt, hogy többen kérdezik tőle, hogy miért szerveznek ennyi programot.
– Minek újítani, karbantartani, stratégiát írni, fákat ültetni és bármit csinálni, amikor úgyis egyre kevesebben vagyunk. Mi másként gondoljuk. Nem adjuk fel addig, amíg Gunarasban egyetlen gyermek is magyarul tanul verset, amíg egyetlen kézpár is beletúr ebbe a földbe, amíg egyetlen szív megdobban, amikor felcsendül a himnusz. Sokan vagyunk, és jó néhány gyermek van, többek között azok is, akik a csodálatos műsorral készültek. Éppen ezért van értelme mindannak, amit csinálunk – fogalmazott Kovács Viktor.
A megemlékezésen felléptek a helyi Dózsa György Általános Iskola diákjai, valamint a József Attila Művelődési Egyesület szakcsoportjai. Az eseményen többek között jelen volt Szatmári Adrián, Topolya község polgármestere, a községi tanács tagjai és a gunarasi helyi közösség elöljárói.

Nyitókép: Alkalmi műsor az összetartozás napja alkalmából (Lakatos János felvétele)