2024. április 29., hétfő

Korán van még a palántálásra gondolni?

Az éghajlatváltozás kihívásokat okoz a kertészkedőknek

A szokásosnál korábban tavaszodik az idén. Sokat vitatkoznak a hozzáértők is, hogy a tetten érhető klímaváltozásra milyen hatással van az emberi tevékenység, hiszen a klíma mindig is változott. Voltak jégkorszakok, és volt, amikor kizöldült az északi sark is. Az egyszerű ember nem sokat tehet az éghajlatváltozás ellen, legfeljebb megpróbál alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez. Február utolsó napjaiban már nem is tavasziasra, hanem nyáriasra váltott időjárásunk: kivirágoztak a barackfák, szilvafák, fejlődésnek indultak a növények. Sokan már a palántanevelést fontolgatják, vagy meg is kezdték. Egyelőre nem tudni, vajon érdemes-e korábban kezdeni a kertészkedést, vagy a fagyérzékeny palántákat csak az esetleges májusi fagyok után kiültetni.
Amikor a koronavírus-járvány miatt kijárási tilalom volt és egyéb korlátozásokat vezettek be, sokan kezdtek kertészkedni, kelendőek voltak a palánták. Most megint visszájára fordulnak a dolgok, mind kevesebben kertészkednek, a szó hagyományos értelmében. Egy bajsai házaspár, Szép István és felesége, Ildikó üvegházban előnevelt palántákat árusít évek óta a topolyai piacon. Ők is azt tapasztalták, hogy az utóbbi időben ismét csökkent a kereslet a palánták iránt. István elmondta, hogy a költségeik sokkal gyorsabb ütemben nőttek, mint amennyivel drágábban tudják értékesíteni a palántaféléket és az üvegházban, fóliasátorban termesztett portékájukat. A palántanevelésre szolgáló komposzt, a minőségi vetőmagok jócskán megdrágultak, ráadásul a fűtési költségek is emelkedtek. A törzsvevőiket nem hagyják ugyan cserben, termelnek valamennyi palántát eladásra is, de kevesebbet, mint a korábbi években.
Ildikó és István elmondása szerint nem könnyű az ágazatban tevékenykedők helyzete, de lehetőség szerint arra törekszenek, hogy minimalizálják vagy teljesen kizárják a vegyszerhasználatot. Bakteriális alapon ható gombaölő szereket használnak, ami alkalmazható megoldás az organikus termelésben. A kártevő rovarok ellen feromoncsapdákkal védekeznek, a paradicsomot a gombabetegségektől szódabikarbónás oldattal védik. A palántanevelést már megkezdték, de véleményük szerint korai a kipalántálásra gondolni, a szabadföldi termesztést maguk is csak a korábban bevált májusi időszakban kezdik.

Nyitókép: A bajsai házaspár, Szép István és felesége, Ildikó rendszeresen jelen van termékeivel a topolyai piacon / Tóth Péter felvétele