2024. május 12., vasárnap

A mintaparcellákon 6,3 tonnát termett a kukorica

A napraforgó kevesebbet termett a vártnál – Beszélgetés a topolyai mezőgazdasági szakszolgálat szakemberével

Az idei terméseredmények a szántóföldi növénytermesztésben sokkal jobbak a tavalyiaknál. Ugyanakkor az alacsony árak miatt sok esetben idén sem érik el vagy csak súrolják a kifizetődés határát. Átlagokról érdemes beszélni, miközben tudjuk, hogy nemcsak határrészenként, hanem parcellánként is igen eltérőek lehetnek a hozamok egy-egy kultúra esetében. Az úgynevezett mintaparcellákon, teljes agrotechnika alkalmazásával elért eredmények azonban mindig tanulságosak lehetnek azok számára, akik szántóföldi növénytermesztéssel foglalkoznak. Az eredmények irányadóként szolgálhatnak a következő termelési ciklusokra vonatkozóan. Segíthetnek a hibridek vagy fajták kiválasztásában. Azt is megmutatják, hogy igények szerint melyik éréscsoportba tartozó hibridek magját érdemes elvetni a jövőben. Még arra is sok esetben választ kínálnak, hogy melyik kultúrának mi a legjobb előveteménye.

Radomir Šuša, a Topolyai Mezőgazdasági Szaktanácsadói Szolgálat szakembere elmondta, hogy az idén a mintaparcellákon 46 kukoricahibridet teszteltek. Átlagosan, teljes agrotechnikával, 6,3 tonnás hozamot sikerült elérni hektáronként. A leggyengébb parcella 5,1 tonnát termett, míg a legjobban teljesítő hibrid 8,1 tonnát. Ez azt jelenti, hogy jelentős, mintegy háromtonnányi különbség mutatkozott a hibridek között. A legjobb eredményeket – akárcsak az utóbbi években szinte mindig – ebben az évben is a FAO 400-as és 500-as érési csoportjába tartozó hibridekkel érték el. Az évnek ugyanis olyan volt az időjárása, hogy ezek számára kedvezett a csapadékeloszlás és más időjárási tényezők is. Ami a napraforgót illeti, arról a szakember elmondta, hogy mintegy két hónappal ezelőtt még rekordhozamokat ígért ez az olajnövény. Végül ez nem valósult meg. Öt napraforgóhibridet teszteltek a mintaparcellákon, 3 és 3,3 tonna közötti hozamokat jegyeztek hektáronként. Šuša megjegyezte, hogy ugyanakkor a legtöbb magántermelő esetében a napraforgó hozama ettől jóval elmaradt. Holdanként sokaknak nem termett 1 tonnánál többet a napraforgó idén.

Radomir Šuša, a topolyai mezőgazdasági szakszolgálat szakembere (Tóth Péter felvétele)

Radomir Šuša, a topolyai mezőgazdasági szakszolgálat szakembere (Tóth Péter felvétele)

Hozzátette, hogy jelenleg Topolya község területén már javában vetik az olajrepcét. Sok helyen már ki is kelt ez a káposztaféle. Sajnos azonban a legtöbb helyen szép számban megjelentek a rovarok és a rágcsálók is. Ezért azt javasolja a termelőknek, hogy figyeljenek oda a parcellákra, és szükség esetén védekezzenek. A termelők többsége megkezdte az előkészítést az őszi gabona vetésére is. A szakember ajánlása szerint azonban a vetéssel nem kell sietni. Véleménye szerint a jelenlegi helyzetben a búza optimális vetési időszaka október 10-e és 25-e közé tehető. Az árpát ennél valamivel korábban is el lehet vetni.

A mezőgazdasági szolgálat szakembere hozzátette, hogy a topolyai önkormányzat támogatja a talajelemzést. Az őszi gabonafélék esetében sem ajánlatos alaptárgyát kiszórni anélkül, hogy ne tudná a gazdálkodó, milyen a talaj összetétele. Az ingyenes talajelemzés lehetőségével akkor élhetnek a termelők, ha az önkormányzatnál kérvényezik az erre vonatkozó költségek fedezését. A talajelemzés ideális időpontja egyébként az aratás utáni időszakra tehető, de most is lehet még élni lehetőséggel.

Nyitókép: A napraforgó kevesebbet termett a vártnál (Tóth Péter felvétele)