2024. május 11., szombat

Kézi kukoricatörés, ebédre kakaspörkölt

Csaknem negyven csapat vett részt a topolyai főzőversenyen – Bemutatták a hagyományos kukoricatörés módját

Immár huszadik alkalommal népesült be a Topolya melletti Kinga-tanya azon a hagyományápoló találkozón, amely gasztronómiai jellege mellett célul tűzte ki, hogy felelevenítse a kézi kukoricatörés, szárvágás, kúprakás hagyományát. A rendezvényt Tomik Nimród alpolgármester nyitotta meg, külön hangsúlyt fektetve az ilyen események hagyományápoló és turisztikai jelentőségére.

A felhős, esőre álló időjárás sem akadályozta meg a tartomány egész területéről érkezett amatőr szakácsokat abban, hogy próbára tegyék főzési tudományukat. A bográcsokban ezúttal zúzapaprikás és kakaspörkölt rotyogott. Időközben a tanya melletti földterületen munkához láttak a kukoricatörő brigádok.

– Terveink szerint a község középiskolásainak részvételére is számítottunk, sajnos azonban nem akartuk megkockáztatni, hogy elázzanak a diákok, amennyiben kiadós csapadék lett volna. Így öt brigád állt be a sorokba, az érdeklődők pedig betekintést nyerhettek abba, milyen munka is volt még néhány évtizede a kézi betakarítás. A legeredményesebb ebben a megmérettetésben a zentai Öreg kakas két tyúkkal csapat volt, amely egyúttal megkapta a legjobb kukoricatörő reggeliért járó díjat is – mondta el a találkozó fő szervezője, Szabó Pósz Ferenc.

A főzőverseny szervezői, zsűrije és díjazottjai (Kiss Zoltán felvétele)

A főzőverseny szervezői, zsűrije és díjazottjai (Kiss Zoltán felvétele)

A főzőverseny lebonyolításába besegítettek a Magyar Királyi Amatőr Szakácsegyesület, illetve a Mátyás Király Kerekasztal Lovagrend szakácsai is, köztük Bojtor Tiborral, a lovagrend alapító elnökével.

– Különösen azért nagy öröm számomra, hogy itt lehetek, mert éppen itt Topolyán, ezen a helyszínen alapítottuk meg két évtizeddel ezelőtt a lovagrend szerbiai tagozatát, amely azóta már igen népes táborral dicsekedhet, csakúgy mint a norvégiai, kárpátaljai, felvidéki és az erdélyi tagozataink – fogalmazott Bojtor.

A legjobb zúzapaprikást a felsőhegyi Török Aranka csapata főzte, megelőzve Szabó Krisztiánt és Fekete Edét. A zsűri csak nehezen tudott dönteni a legjobb pörköltek között, ezért mindhárom éremből kettőt-kettőt osztott ki. Aranyérmesek Vörös Róbert és Zabos István, ezüstérmesek Petar Antunović és Jela Poljaković, bronzérmesek pedig Marica Mileticki és Ivica Holovčuk. A legkiemelkedőbb amatőr szakácsokat serleggel jutalmazták, közülük is a legjobbnak a felsőhegyi Boros Zoltánt választották, a zombori Terik Mihajlo és a felsőhegyi Novak Slavoljub előtt. A legjobb pörköltek és paprikások mellett megjutalmazták a legjobb édes és sós sütemények készítőit is, ezekért a zentai Bogdán Zsófiát, illetve a kerényi (klajićevói) Mlađan Milkát részesítették elismerésben. Megválasztották a legjobb házi pálinkát is. Ezt a címet a topolyai Vörös Róbert birsalmapálinkája érdemelte ki.

Nyitókép: Hagyomány, kézi kukoricatörés (Kiss Zoltán felvétele)