2024. május 9., csütörtök

Értéket közvetít, értéket teremt

Máriás Endre könyvét mutatták be Topolyán

Lapunk főszerkesztő-helyettesének, Máriás Endrének A siker arcai – A mindennapok harcai című könyvét mutatták be a minap a Juhász Erzsébet Könyvtár padlásterében. A szerzővel és Fodor Istvánnal, a kötet szerkesztőjével Náray Éva beszélgetett. A könyv alapját az Újvidéki Rádióban hallható A siker arca című műsor adja, melynek már több mint négyszáz adása készült el.

– A kötet alapkoncepciója az volt, hogy a rádióműsorban elhangzó beszélgetésekből készüljön el egy válogatás. Nem volt azonban egyértelmű, hogy milyen módon válasszuk ki az interjúkat. A műsor nyolc éve indult el, és ez alatt az idő alatt rengeteg beszélgetés készült, amelyeket lehetetlenség lett volna egy kötetbe gyúrni. Felmerült, hogy a magyarországi megszólalókat emeljük ki, de ezt elvetettük, mert a vajdaságiak között is voltak olyan erős és jó gondolatokat megfogalmazó személyek, akiket kár lett volna kihagyni. Egyéb szempontok is felmerültek, és végül úgy döntöttünk, hogy elsősorban azok az írások kerülnek a kötetbe, amelyek már előzetesen írott formában megjelentek. Végül pedig úgy döntöttünk, hogy ne csak interjúk kerüljenek bele, hanem az ebből az időszakból származó meghatározóbb jelentőségű riportok, illetve publicisztikai műfajú írások is, amelyek szintén már megjelentek valamilyen formában, elsősorban a Magyar Szóban – nyilatkozta a három részből álló kötetről Máriás Endre.

A könyvbemutatón elhangzott, hogy a kiadvány az írásokon, a beszélgetéseken keresztül értéket közvetít és egyben értéket is teremt.

– Nagyon izgalmas gondolatok hangzottak el szinte mindenkitől. A közös pont ezekben a beszélgetésekben, hogy mindenki sikeres a saját szakmájában. Ez a kiindulási pont, ugyanakkor mindenki olyan módon érte el a sikert, hogy nagyon komolyan megdolgozott érte. Az interjúk alapján azt a következtetést vonhatjuk le, hogy nincs valódi siker komolyan befektetett munka nélkül. Azt hiszem, ez egy jó üzenet lehet mindenki számára, de elsősorban a felnövekvő generáció tagjai számára. Ők ugyanis sok helyen azt látják, elsősorban a médiában, de akár az internet világában is, hogy a különféle percemberek a tizenöt perc hírnévért szinte bármit megtesznek, miközben nincs mögöttük valós tartalom. Mi éppen erre szerettük volna felhívni a figyelmet, hogy igenis szükség van valós teljesítményre – mutatott rá a szerző.

– Meghatározó volt a Gundel Takács Gábor televíziós műsorvezetővel készült beszélgetés, aki a sikernek egy nagyon izgalmas fogalmát közelítette meg. Izgalmas volt a Kertész Zsuzsával folytatott beszélgetés is, akinek már gyerekkoromban is nagy tisztelője voltam, és nem gondoltam, hogy egyszer majd találkozhatok is vele. Készült beszélgetés Halász Judittal, Udvaros Dorottyával, Kováts Adéllal és Rúzsa Magdival is – hangzott el. A kérdésre pedig, hogy lesz-e majd a könyvnek folytatása vagy bővített kiadása, a szerző azt válaszolta, hogy anyag máris van hozzá.

– Sokan felvetették, hogy folytatni kellene. Anyag van hozzá, és úgy vélem, mindenképpen érdemes lenne ezzel foglalkozni. Nagyon sok olyan izgalmas gondolat elhangzik ezekben a műsorokban, illetve az írott formájú interjúkban is, amelyeket érdemes továbbgondolni és továbbvinni – hangsúlyozta Máriás Endre.

Nyitókép: Máriás Endre, Náray Éva és Fodor István a topolyai könyvtár padlásterében szervezett könyvbemutatón (Tóth Péter felvétele)