2024. május 9., csütörtök

Dr. Györe Géza könyvbemutatója szülőfalujában

A könyvtárosságról, a pedagógiáról, a társadalomtudomány kérdéseiről Bácskossuthfalván

A Juhász Erzsébet Könyvtár érdeklődőkkel megtelt bácskossuthfalvi fiókjában bemutatták a Pannon Egyetem könyvtárának bácskossuthfalvi származású, jelenleg Celldömölkön élő informatikusa, dr. Györe Géza „Ment-e… elébb?” című könyvét. A megjelenteket Sakalija Piroska könyvtáros köszöntötte, majd a kiadványt és szerzőjét dr. Garaczi Imre filozófus, társadalomkutató, az MTA Veszprémi Területi Bizottságának alelnöke, a könyvkiadással is foglalkozó Veszprémi Humán Tudományokért Alapítvány alapítója méltatta. Bevezetőjében kiemelte az elmúlt évszázad társadalmunkat meghatározó történéseket, napjaink kihívásait, majd feltette a kérdést, hogy vajon változott-e bármi is az elmúlt néhány évtized alatt.

– A könyv rendkívül találó címe Vörösmarty Mihály Gondolatok a könyvtárból című versének kulcskérdésére utal. Arra a racionális, egyben költői talányra, hogy vajon sikerült-e az emberi-szellemi értéket átadni, megőrizni ebben a mai, technikailag felfejlődött világban. Györe Gézával egyidősek vagyunk, így elmondhatom, hogy a mi korosztályunk szülei a második világháborúban nevelkedtek, mi magunk poroszos iskolában szocializálódtunk. Ezért hoztuk magunkkal a tények, a versek tiszteletét és elsajátítását. Ma már az az elve az oktatásnak, hogy a tényeket a fiatalok megtalálják az interneten, és hogy a versekkel sem kell terhelni az agyat. Csakhogy a vizsgálatok kimutatták, hogy az az agy, amely nem telítődik ismeretanyaggal, jelentősen gyengébb képességeiben és készségeiben is – mondta dr. Garaczi, majd szólt a szerző legújabb kiadványáról, amely bibliográfiákat, rövid szócikkeket, recenziókat, könyvtörténeti írásokat tartalmaz.
Dr. Györe Géza mesélt az életútjáról, szakmai tapasztalatairól és arról az időszakról, amikor a 90-es évek elején itteni karrierjét feladva, a topolyai könyvtár igazgatói posztja után átköltözött Magyarországra.

Kazinczy Paszterkó Diana felvétele

Kazinczy Paszterkó Diana felvétele

– Felhívom a figyelmet a könyvem alcímére, a 3 tétel a könyvtáros szakmáról gondolatra. Szerintem szerencsésebb inkább szakmáról beszélni a pedagógia és a könyvtáros munkakör esetében, természetesen nem azért, mert nem beszélhetünk az egyének hivatástudatáról, hanem mert górcső alá kell venni a szakmai rátermettségét. A jó könyvtáros egyben pedagógiai-pszichológiai ismeretekkel is rendelkezik, széleskörűen felkészült. A doktori disszertációmat 2010-ben védtem meg könyvtárpedagógus-képzés területén, ami gyakorlatilag ilyen formában ma sem létezik Magyarországon, csak különböző más képzéseken keresztül érhető el. Érdekes, hogy a két szakmának, azaz a pedagógiának és a könyvtárosságnak igencsak fenntartása van egymással szemben. Legalábbis 2006-ban, a kutatásaim idején így volt – szólt hallgatóságához a szerző.

A nagy érdeklődés mellett megtartott könyvbemutatón az is elhangzott, hogy dr. Garaczi Imre az akadémiai köztudatban történelem, politika, filozófia, művészet tárgykörökben ajánlott szakirodalomként számontartott kiadványokat ajándékozott a bácskossuthfalvi fiókkönyvtárnak, mintegy 150 ezer forint értékben.
A rendezvény végén a helyi közösség jóvoltából megvendégelték a jelen levő vendégeket.

Nyitókép: Könyvbemutató a bácskossuthfalvi könyvtárban (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)