2024. május 9., csütörtök

Hobbiként indult, hivatássá vált – VIDEÓ

Utasunk Pósa Hajnalka, a Pannon RTV sminkese és fodrásza

Hamarosan a végéhez közeledik a Magyar Szó Taxi második évada. Ez napilapunk videós beszélgetős műsora, amelyben minden héten újabb vendéggel jelentkezem, aki beül mellém az anyósülésre, és együtt autózunk, miközben nem mindennapi témákról osztjuk meg egymással gondolatainkat. A teljes beszélgetésről készült videót a Magyar Szó online felületén, a Facebook-oldalunkon és a YouTube-csatornánkon tekinthetik meg, a szerkesztett változatát azonban napilapunkban is elolvashatják.

Egy tévéműsor esetében csak azt látjuk, ami a képernyőn van, egy-egy adás létrejötte azonban nem csak a műsorvezetőn múlik. Hatalmas csapat dolgozik azon, hogy mindennap képernyőre kerüljön a kedvenc műsorunk, beleértve az operatőröket, a szerkesztőket, a rendezőt, de a sminkest, a fodrászt és a stylistot sem kell kihagyni a felsorolásból. Pósa Hajnalka hét évvel ezelőtt csöppent bele a tévézés világába, és azóta úszkál benne. A Pannon RTV műsorvezetői, híradósai és vendégei az ő keze által szépülnek meg, ő teszi őket mindennap képernyőképessé. Utazásunk során beszélgettünk a kinézetre vonatkozó alapvető szabályokról, amelyeket be kell tartani egy-egy adás alkalmával, a kezdetekről és arról, hogy kinek is ajánlott a szépségipar.

Hogyan jött az életedbe ez, hogy a Pannon RTV sminkese és fodrásza legyél?
– Teljesen véletlenül. Az egyik kolléganőm várandós lett, és akkor adódott ez a lehetőség. Ez körülbelül hét évvel ezelőtt történt. Számomra ez egy nagyon nagy élmény, hiszen előtte ezeket az embereket, akiket most sminkelek vagy a frizurájukat készítem el, csak a televízión láttam. Mondhatjuk úgy is, hogy ők a mi hírességeink, büszkeségeink. A legelső emlékem Búzás Zsuzsannához kötődik. Ő volt a híradós aznap, amikor én kezdtem. Nagyon kedves volt velem, és segítőkész, azonnal barátság kötődött köztünk. Másnap Fridrik Gertrúd volt a híradós. Vele is sikerült egymásra hangolódnunk néhány találkozás után.

Ha már a képernyőről beszélünk, akkor tudni kell, hogy azért van néhány szabály, amelyet be kell tartani a smink és a hajviselet terén. Elárulod nekünk, melyek ezek?
– Igen, vannak szabályok, de nem olyan szigorúak. A legfontosabb például a sminknél, hogy kiemeljük az arc, a szem és a száj kontúrjait, hiszen erősek a fények a stúdióban. Mindig egy picit erősebben kell sminkelni, de ez nem azt jelenti, hogy őrült, erős színeket kell használni, hanem látványosabban kell megalkotnunk egy visszafogottabb, elegánsabb, klasszikusabb sminket. Az öltözetben is ezt kell képviselni: a klasszikusabb, sportosan elegáns stílust. A hajnál nagyon fontos, hogy jól mutasson a kamerában. Tehát semmiféleképpen sem szabad egy felbúbozott vagy felborzolt frizurát készíteni, hanem egy egyszerű, laza, rendezett hajviseletet kell megalkotni. A férfiakkal természetesen könnyebb a helyzet, hiszen számukra a smink egy kis púderezésből áll, hogy ne csillogjon az arcbőr a kamerában, de a hajukkal sem kell sokat dolgozni, néha egy kis vágásra vagy igazításra van szükség.

A Pannon RTV-ben sokszor megfordulnak ismert emberek, politikusok, híres személyiségek. Kit volt már szerencséd előkészíteni egy forgatásra?
– Talán a legemlékezetesebb számomra Farkas Bertalan volt, a magyarok első űrhajósa. Vele volt szerencsém fotózkodni és beszélgetni is, és még egy autogramot is kaptam tőle. Nagyon kedves és közvetlen ember. Találkoztam még Kövér Lászlóval is, az is egy nagyon megtisztelő pillanat volt. Xantus Barbarát is megismerhettem személyesen. Vele kapcsolatban az az érdekes, hogy akkor tudtam meg, hogy ő érkezik hozzánk, amikor odaértem a munkahelyemre. Nagyon izgatott voltam, de abszolút kellemes meglepetés volt. Vele is sikerült egy kicsit beszélgetnem, fotózkodnom. Sőt, az interjú után még egy puszit és egy ölelést is kaptam tőle. Ez egy nagyon kedves pillanat volt számomra. Mindezek mellett Szijjártó Péterrel is találkoztam. Nagyon hálás vagyok, hogy ilyen munkahelyem van, ahol ilyen fantasztikus emberekkel találkozhatom. Lesz mit mesélni majd az unokáknak. Szerintem büszkék lesznek majd rám egyszer.

Mikor döntötted el, hogy fodrász leszel?
– Még egészen kicsi koromban, négyéves lehettem talán. Egyszer elmentem édesanyámmal egy fodrászszalonba, és azonnal magába szippantott a varázsa. Láttam, hogy milyen csinosak a fodrászok, a nők, akik odaérkeznek, és mindig elégedetten távoznak. Nagyon tetszett, ahogyan bánnak az ollóval, a hajszárítóval. Amikor hazamentünk, akkor úgy döntöttem, hogy kipróbálom azt, amit láttam a fodrásztól. Így odaálltam a tükör elé, és a derékig érő szőke hajamat levágtam rövidre. Lányból fiút csináltam. Később a leendő anyósom szalonjába jártam be sokat. Eleinte csak beszélgetni, majd egyszer az egyik vendég megkérdezte, hogy miért nem próbálom ki, miért nem ismerkedem meg a szakmával. Így egy nyáron, amikor az egyik tanulólány szabadságon volt, beálltam segíteni. Itt indult az egész, és azóta sem tudtam leállni.

Sokszor lehet találkozni azzal a mondattal, hogy a szépségiparban könnyű elhelyezkedni, bárki elkezdheti. Vallod, hogy ez így van? Kinek való ez az iparág leginkább?
– Biztos könnyű elkezdeni, de nehéz végigcsinálni. Elsősorban kitartás kell, szorgalom, fejlődni kell, tanulni. Emellett fontos a vendégekkel a kommunikáció, így azoknak ajánlom a leginkább, akik szeretnek emberekkel dolgozni. Szakmai szempontból nagyon nehéz megállni a helyüket, hiszen magánvállalkozóként rengeteg nehézséggel kell szembenézni: fizetni kell a járulékokat, anyagba, eszközökbe befektetni, folyton dolgozni kell azon, hogy minél többet tudjunk nyújtani, és minél jobban, hiszen nagyon sokan vagyunk a szakmában. Azt szoktam ajánlani, hogy mindenki legyen kicsit egyedi, legyen egy kicsit különc, emelje ki az erősségeit, amiben ő ügyesebb. Így tud az ember érvényesülni.

Véleményed szerint mi a jó fodrász ismérve?
– Szerintem az, hogy a vendég mindig visszatér. Minél régebbi a vendég, az annál nagyobb visszaigazolás. Véleményem szerint ez a legfontosabb, mert tudod, hogy akkor elégedett. Emellett fontos a bizalom is, hogy az a személy, aki beül a székedbe, bízzon benned, mert csak így tudunk jól együttműködni.

Hivatásként tekintesz a munkádra?
– Hivatásként is és egyben hobbiként is. Hobbiként indult, és hivatássá vált.

Magyar Szó Taxi: Mi hozzuk a híreket!

Nyitókép: Kállai Göblös Nikoletta és Pósa Hajnalka