Jelentősen megugrott városunkban azon személyek száma, akiknek lelki segélyre van szükségük. Míg korábban inkább az idősebb személyek keresték fel a pszichológusokat, mára egyre több, a fiatalabb korosztályhoz tartozó egyén kér időpontot a szakemberektől. Boris Telečki okleveles pszichológus elmondása szerint feltehetően a koronavírus-járvány miatti szigorítások állhatnak a jelenség mögött.
– Többségben felnőttek szoktak pszichoterápiára jelentkezni, most is belőlük van több, viszont megnőtt a kamaszok és a fiatal felnőttek száma. Úgy vélem, hogy a nagy nyomás és stressz lehet ennek a kiváltó oka, illetve azok elindíthattak különböző folyamatokat az egyéneknél és a családoknál egyaránt. Azok a családok, ahol egység és empátia volt a járvány előtt, könnyebben tudtak alkalmazkodni az új helyzethez. Azoknál azonban, ahol ez korábban nem volt meg, változásokat hozott a bizonytalanság korszaka és új folyamatokat indíthatott el. Nem tudnám számszerűsíteni a terápiára járók számát, viszont elmondható, hogy mintegy negyven százalékkal többen kérnek tőlem segítséget, mint korábban, a járvány kitörése előtt. Ezek nem csak az én statisztikáim, hanem a kollégáim is hasonló adatokról számolnak be – nyilatkozta lapunknak Boris Telečki.
Az egyre erősödő mindennapi stresszhelyzetek, a kilátástalanság az egyik fő oka annak, amiért segítségért fordulnak a lakosok.
– Korábban biztonságot adhatott nekünk a napi rutinunk, tudtunk előre tervezni, most viszont másképp van. Pszichikai szinten sok mindent kiválthat az előreláthatatlanság. A családok össze voltak zárva, jobban egymásra voltak utalva, mint korábban, így nagyobb volt a valószínűsége a különböző konfliktusok kialakulásának. Ez a jelenlegi helyzet mindenkit érint és mindenkiben félelmet, bizonytalanságot vált ki, ami mindenre kihathat. A hozzám járók nem jelentik ki egyértelműen, hogy emiatt van szükségük terápiára, de úgy gondolom, az okok egyértelműen a járvány okozta nehézségek következményei. Mindenkinél mást váltott ki ez az állapot, hisz más és más életterekben élünk. Természetesen nem általánosíthatok, mert nem minden eset hozható kapcsolatba a járvánnyal. Voltak természetesen olyanok is, akik konkrétan a betegségtől kezdtek el jobban félni, de ők kisebb arányban vannak, másoknál viszont jót tett az összezártság. Nem tudom előrelátni azt, hogy a terápiára járók száma növekedni fog-e abban az esetben, ha túl leszünk a járványon, de mivel már nyolc hónapja ebben a bizonytalanságban élünk, előfordulhat, hogy a következő egy évben ez kihat majd az egyének és a családok lelki állapotára – magyarázta a szakértő.
