A koronavírus-járvány miatt bevezetett intézkedések súlyos gazdasági nehézségeket okoznak világszerte. Különösen azok az ágazatok érintettek érzékenyen, ahol olyan szolgáltatásokat nyújtanak, amelyekhez nélkülözhetetlen a közvetlen személyes kapcsolat. A magánrendelők, a fodrászati és kozmetikai szalonok bezártak, az optikusok és látszerészek pedig jóformán csak eladással vagy szervizeléssel foglalkoznak napjainkban. Vicai Olivér, a Vicai Optika tulajdonosa a látszerészek nehézségeiről beszélt lapunknak.
– Különösen azokban az országokban van a legnagyobb gond, ahol olyan nagyon szigorúak a kijárási tilalom miatti intézkedések, mint Szerbiában. Most sokkal kevesebben jönnek hozzánk, szinte a 10 százalékát sem éri el az a munkamennyiség, amit korábban megszokhattunk. Míg Magyarországon vannak ajánlások a szemvizsgálatokkal kapcsolatban, addig Szerbiában nincs egy egységes, optikusokra vonatkozó stratégia. Magyarországon létezik a látszerészek érdekvédelmi szervezete, amely összefogja az optometristákat, tanácsokat, javaslatokat adnak, informálnak, megbeszéléseket tartanak. Nálunk ilyen nincs. Mi itt csak kapkodunk az információk között, egymással beszélgetve értesülünk a dolgok állásáról, elmondjuk a saját működési tervünket a másiknak, mert nincs egy olyan személy sem, aki kiállna és elmondaná, hogy milyen ajánlások alapján dolgozzanak a nagyobb vagy a kisebb vállalkozások. Nincs kitől tanácsot kérnünk, az önkormányzattól semmilyen információt nem kapunk. A vállalkozóknak folyamatosan követniük kell a híreket, ki kell szűrniük az álhírek közül a hiteles információkat. Az alkalmazottakra vonatkozó minimálbérek kifizetésének örülünk, de emellett vannak más költségeink is, mint amilyen például az üzlethelyiség bérlete, vagy azoknak a rendeléseknek a törlesztése, amiket még jóval a járvány megjelenése előtt leadtunk. Több vállalkozást vezetek, és egyikben sem mondtunk fel senkinek, a járulékokat, fizetéseket kifizettük. A nagykereskedések legnagyobb része egyáltalán nem működik, egyes helyeken pedig csak meghatározott munkanapokon veszik fel a rendelést vagy indítják be a gépsorokat. Ott is 3–4 százalékosra esett a forgalom – mondta a tulajdonos.
A szemészeti szaküzletekben betartják az egészségügyi óvintézkedéseket, egyes szolgáltatásokat pedig egyáltalán nem tudnak végezni.
– A látásellenőrzések során maszkot húzunk, és sokkal többet fertőtlenítünk, mint korábban. A kilincseket, a próbakereteket, a pupillamérőt minden használat után áttöröljük azért, hogy minél kisebbre csökkentsük a fertőzés terjedésének lehetőségét. A kontaktlencse-illesztést, illetve használatának betanítását kerüljük, ennél a folyamatnál áll fenn a legnagyobb fertőzésveszély, mert mindkét felet érinti. A látásellenőrzéseknek csak egy bizonyos részét végezzük el, a szemfeneket már inkább nem vizsgáljuk, mert azt körülbelül három centiméteres távolságról tudjuk csinálni. Komolyabb panaszok esetén tovább küldjük a kuncsaftot, habár nemigazán van hova, hisz a szakorvos már nem vállal rendelést. Az értékesítés működne, ha lenne kinek eladni, most inkább kisebb javításokkal foglalkozunk. Mondhatni, hogy szinte ügyeletet tartunk, mert a legsürgetőbb problémákat oldjuk meg – részletezte Vicai Olivér. Hozzátette, hogy véleménye szerint ez az egész állapot még jó sokáig el fog húzódni, és azután még nagyobb problémákba ütközhetnek.
– Óriási forgótőkére van szükség az újrainduláshoz. Ki kell fizetni a beszállítókat, a szakszervezeti kölcsönöket, a rezsiköltségeket is. Csak reménykedni tudunk a jóban, mert más nem maradt – fogalmazott a tulajdonos.
