Több tízezer látogató jelenlétében pénteken megtartották a srebrenicai mészárlás 30. évfordulója kapcsán szervezett kommemorációt a potočari emlékközpontban, ahol hét további áldozat időközben fellelt földi maradványait is örök nyugalomra helyezték – 19 évesek voltak a legfiatalabb, most eltemetett áldozatok. Denis Bećirović, a boszniai hármas elnökség bosnyák tagja úgy fogalmazott, amíg világ a világ, addig július 11-e a srebrenicai népirtás emléknapja lesz, és Szerbiát arra szólította fel, hogy térjen a kölcsönös tisztelet építésének útjára a boszniai államiság veszélyeztetésének stratégiája helyett.
Aleksandar Vučić szerb államfő az X közösségi hálózaton közzétett angol nyelvű bejegyzésében kívánt részvétet az általa – az államvezetőség álláspontjával egyetértve – szörnyű bűntettként definiált történések áldozatai hozzátartozóinak, s azt írta, a múltat már nem lehet megváltoztatni, de a jövőt meg kell változtatni. Abbéli meggyőződésének adott hangot, hogy hasonló rémület soha többé nem ismétlődik meg térségünkben. Előző este a Pink tévének nyilatkozva hangsúlyozta: büszke arra, hogy 2015-ben ő maga is elment Potočariba, annak ellenére, hogy emiatt támadások érték.
A pénteki emléknapon Munira Subašić, a Srebrenicai Anyák szervezetének elnöke, aki családtagjait vesztette el 1995-ben, azt mondta, ma a világon a megértés helyett ismét a fasizmus ébredezik, és szomorúan állapította meg, hogy sok ukrajnai és palesztin édesanya éli át ma mindazt, amit ő maga is átélt ’95-ben. Senkinek sem áll jogában megölni más gyerekét, megerőszakolni más lányát, ez ennyire egyszerű – közölte beszédében.
Srebrenica a boszniai háború idején az ENSZ védelme alatt állt. A boszniai szerb csapatok 1995. július 11-én elfoglalták, és a holland ENSZ-békefenntartók reakciójának elmaradása mellett mintegy nyolcezer muzulmán férfit hurcoltak el, akiket a következő napokban lemészároltak. A vérengzést a hágai törvényszék több vádlott elleni ítéletében népirtásnak minősítette, és a történteket a második világháború óta Európában elkövetett legszörnyűbb tömeggyilkosságnak tartja. A hivatalos szerb álláspont szerint szörnyű bűncselekményeket követtek el Srebrenicán, de a történteket nem lehet népirtásnak minősíteni. A hágai Nemzetközi Büntetőbíróság népirtás és egyéb háborús bűnök miatt életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte a szerb csapatokat irányító Ratko Mladić tábornokot, valamint Radovan Karadžićot, a boszniai Szerb Köztársaság korábbi elnökét.
