2025. május 9., péntek

Ahol jó házigazdának és vendégnek is lenni

Ma ér véget a szabadkai Interetno Fesztivál

A szabadkai Népkör MMK 18. Interetno Fesztiválja csütörtökön kezdődött el, ekkortól lehetett nézelődni és vásárolni a régi mesterségek bemutató és kirakodó vásárán, megnyílt az úgynevezett Bor utca, a Gasztro falu és az Aranykapu játszóház is, este pedig a Ravnica tamburazenekar, valamint Novák Péter és az Etnofon koncertezett.

Látványos produkciókat láthattunk az Interetno színpadán (Gergely Árpád felvétele)

Látványos produkciókat láthattunk az Interetno színpadán (Gergely Árpád felvétele)

A fesztivál hivatalos megnyitója pénteken este volt. Ekkorra megérkeztek a külföldi táncegyüttesek is, akik látványos felvonulással üdvözölték a közönséget. Oroszországot több csoport is képviselte, emellett kolumbiai, bolíviai és malajziai fellépők is bemutatkoztak. A téren ezúttal is hatalmas tömeg gyűlt össze, állóhely is alig volt a színpad körül. Az egybegyűlteket Dragan Đorđević, a CIOFF szerbiai elnöke köszöntötte:

– Az Interetno Szerbia egyik legjelentősebb nemzetközi fesztiválja. Fontos hangsúlyozni, hogy ettől az évtől kezdve, az UNESCO-val való együttműködéssel megbízott szerbiai külügyminisztérium nemzeti bizottsága kilenc folklórfesztivált vett a védnöksége alá, köztük az Interetnót is, amely így Szerbia egyik kiemelt fesztiválja lett. Ez a licenc három évig érvényes – hallottuk Dragan Đorđevićtől.

A város nevében Jasmina Stevanović, a Társadalmi-tevékenységügyi Titkárság titkára fordult a közönséghez:

– Az Interetno nagy utat tett meg, egynapos kis fesztivál volt a Népkör előtt, a nagykorúságára pedig már egy külön várost jelent Szabadka szívében. Amíg tart a fesztivál, valóban úgy érezhetjük, hogy a világ eljön Szabadkára. Egyik polgárunk az mondta, hogy ő ugyan nem utazik sokat, de a fesztiválnak köszönhetően úgy érzi, hogy bejárja a világot, hiszen olyan országok zenéit, táncait és kultúráit ismeri meg, ahova minden bizonnyal sohasem fog eljutni. Ez is a fesztivál varázsa, ezért is az Interetnón jó házigazdának és vendégnek is lenni – hallottuk egyebek közt Jasmina Stevanovićtól.

A házigazda nevében dr. Takács Márta, a Népkör MMK elnöke köszöntötte a fesztiválozó publikumot:

– Immár mondhatni, hogy az Interetnóval egy egész generáció nőtt fel. Akik régebben táncoltak a fesztivál színpadán, most azok gyerekei teszik ezt és képezik az önkéntes csapatot. Aki csak a legkisebb családot is megpróbálja összefogni, jól tudja, milyen nagy feladat összetartani egy közösséget. Erre törekszünk mi is, miközben minden évben újdonságokkal igyekszünk meglepni a fesztiválozókat, hogy az Interetno egy világra nyíló ablak legyen. Köszönettel tartozunk a szervezőbizottságnak, a sok önkéntesnek, a támogatóinknak és a közönségünknek is – mondta Takács Márta.

A köszöntők után minden táncegyüttes a saját nyelvén nyitotta meg fesztivált, majd pedig bemutatták a produkciókat is.

Szombaton este egy kis eső lepte meg a fesztiválozókat, a műsor azonban folytatódott, a táncpanoráma utána a szabadkai Népkör MMK, a Bunjevačko Kolo, valamint a topolyai Vuk Stefanović Karadžić Szerb Művelődési Központ táncosai léptek fel. Éjjel a fesztiválklubban Zabos Regina és Nevena Pejčić koncertezett.

A vasárnap főleg a gyerekeké volt, ekkor a 9. Vajdasági Magyar Gyermek Néptáncegyüttesek Bemutató Színpadára került sor, amelyet a Népkör MMK az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesülettel együttműködve szervez meg. A rendezvény célja, hogy lehetőséget teremtsen a gyermek néptáncegyüttesek magas színvonalon történő színpadi bemutatkozásához, egymás megismeréséhez és szakmai megmérettetéséhez. A produkciókat zsűri értékelte, amelyet Zóka Éva táncpedagógus, koreográfus, Horváth Tibor, az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület dél-dunántúli régiójának képviselője, valamint Sikentáncz Szilveszter, az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület elnöke alkotott. A közönséget Balogh Júlia, az MTVA Prima-díjas szerkesztője köszöntötte:

– Államot teremteni Szent István-i módon erőfeszítés és tehetség, de fenntartani csak kultúrával és munkával lehet. Ebbe a folyamatba a népi kultúra mindenkor éppúgy beletartozott, mint a magas kultúra. Amikor a Fölszállott a páva tehetségkutató műsorhoz kerestem címet, épp a páva miatt esett rá a választásom, mivel a páva jelen van a dallamainkban, a faragásainkon, a kézimunkáinkon, emellett a magyar jelképi világban a halhatatlanságot jelképezi. Hiába élünk többfelé Közép-Európában, a szimbolikus gondolkodásmódunk, a tárgyaink, az ábrázolt állataink és virágaink a magyar hagyományt jelentik itt, Európa közepén. Azt a magyar hagyományt, amely nemzeti identitásunk záloga – hallottuk egyebek közt Balogh Júliától, a gyermek táncegyüttesek bemutatkozása után pedig a Novák Péter és a Fölszállott a Páva népzenei, néptáncos tehetségkutató szereplőinek Csillagkapu című közös produkcióját láthatta közönség. 

Ma még 10 órától megnyílik Etnopolis vására, 16 órakor az Aranykapu játszóházba várják a kisebbeket, 17.30-kor pedig orosz táncosok tartanak nemzetközi játszóházat. A záróceremónia 19.30-kor kezdődik, ekkor elbúcsúznak a táncegyüttesek, a Népkör MMK fesztiválklubjában pedig éjszakába nyúló búcsúpartit tartanak.

Magyar ember Magyar Szót érdemel