A Palics-Ludas Közvállalat szerteágazó tevékenységet folytat, ami magában foglalja többek között a természetvédelmi területek, valamint a Palicsi-tó körüli, idegenforgalmi szempontból nagy jelentőséggel bíró terület karbantartását is. Kószó András tavaly októberben vette át a közvállalat irányítását, és mint mondta, elsődleges feladata az év utolsó időszakának áttekintése, valamint az előttük álló munka előkészítése volt.
– A múlt évre vonatkozó programban előirányzott feladatok döntő többsége sikeresen megvalósult. A közvállalat végezte a védett övezetben található zöld közterületek karbantartását, beleértve a Palicsi-tó, a Vér-tó és a Ludasi-tó part menti területeit is. A gyepfelületek gondozása, a zöldterületek fenntartása, valamint a közhasznú területek rendszeres tisztán tartása az év során folyamatosan és a terveknek megfelelően zajlott – fogalmazott az igazgató.
– Az év vége különösen intenzív időszak volt, hiszen ekkor zajlott a következő év költségvetésének és beruházásainak tervezése, valamint egy jelentős közbeszerzési eljárást is lezártunk. Ennek eredményeként egy korszerű terepjárót szereztünk be a természetvédelmi őrszolgálat számára. Összességében elmondható, hogy a Palics–Ludas Közvállalat egy stabil, szakmailag megalapozott évet zárt, amely jó alapot teremt a következő időszak fejlesztéseihez és további beruházásaihoz – fogalmazott Kószó András.
A közvállalat az Ecolacus projekt során fontos lépéseket tett a Palicsi- és a Ludasi-tó biodiverzitásának megőrzéséért, és tavaly is számos aktivitást valósított meg ezen a téren.
– A tavak körüli védősávot gépesített munkával és vegyszeres beavatkozással védjük meg az idegenhonos és őshonos fajokat veszélyeztető növényfajok elterjedésétől. A növényállomány fenntartása magába foglalja a kaszálást és az aktív természetvédelmi módszereket is, mint például a szarvasmarhák legeltetését a védősávban. Az Ecolacus projekt magába foglalja az invazív, azaz az őshonos fajokat veszélyeztető halfajok lehalászását. Tavaly a szelektív halászatot csak a Palicsi-tavon tudtuk megvalósítani, mivel a Ludasi-tó alacsony vízállása nem tette lehetővé a speciális eszközök kihelyezését. A lehalászás alkalmával speciális varsákat alkalmaztunk, amiknek előnye, hogy a kifogott halak sértetlenek maradnak, így az őshonos fajok példányait, például a süllőt, pontyot, vagy a harcsát élve visszaengedhetjük a tóba. Az október 10-e és 31-e között zajló lehalászás során elsősorban az ezüstkárász, valamint más invazív fajok, például az amerikai törpeharcsa, a naphal és az amur eltávolítása történt. Naponta átlagosan közel egy tonna invazív halat sikerült kifogni, miközben több mint 3000 őshonos egyedet engedtünk vissza a tóba – mondta az igazgató.
A Palics–Ludas Közvállalat természetvédelmi őrei rendszeresen szembesülnek különböző jogsértésekkel.
– Közvállalatunk összesen hat természetvédelmi területet és két horgászterületet kezel, ami több mint tízezer hektárnyi, egymástól távol, elszórtan elhelyezkedő területet ölel fel. Önmagában már ez is kihívás, hiszen eltérő adottságú területekről van szó, amik folyamatos jelenlétet és ellenőrzést igényelnek. A terepen rendszeresen találkozunk jogsértésekkel, orvvadászattal, illegális halászattal, jogosulatlan fakitermeléssel, hulladéklerakással, valamint az élőhelyek rongálásával. Sok esetben a károkozás információhiányból vagy a szabályok nem ismeretéből fakad, ugyanakkor sajnos előfordulnak szándékos, ismétlődő jogsértések is. Az őrszolgálatok intézkedései gyakran váltanak ki ellenállást vagy értetlenséget. A szabályszegések bizonyítása sokszor nehéz, hiszen tettenérés vagy tanúk hiányában az eljárások megindítása korlátozott. Amennyiben mégis sor kerül jogi lépésekre, a kiszabott szankciók nem mindig rendelkeznek kellő visszatartó erővel – hallottuk beszélgetőpartnerünktől.
A közvállalat idei terveiben több beruházás is szerepel.
– Egyik kiemelt projektünk a puszpángbokrok cseréje a Víztoronynál, valamint a Vigadónál lévő sétány mentén, amely korszerű öntözőrendszer kiépítésével együtt valósul meg. Emellett több szervezeti egységben is tervezünk fejlesztéseket. A Parkok szervezeti egységnél új mezőgazdasági-kommunális munkagépek beszerzése folyik, amelyek hatékonyabbá teszik a zöldterületek gondozását. A Természetvédelmi szervezeti egységnél vízszivattyúk, köztük napelemes rendszerek beszerzésével kívánjuk elősegíteni a vizes élőhelyek aktív kezelését. Emellett tervben van a látogatóközpontunk épületének részleges felújítása is. A vállalat adminisztratív és szakmai munkáját korszerű számítástechnikai eszközök beszerzésével tervezzük hatékonyabbá tenni. A járműpark fejlesztése szintén kiemelt cél, ennek keretében új terepjárók beszerzését tervezzük a mezőőrszolgálat és a természetvédelmi őrszolgálat számára is. A természetvédelmi őrszolgálat esetében a beszerzés elsődleges célja a meglévő, elavult jármű lecserélése. Tavaly már sikerült beszereznünk egy új terepjárót, és idén a flottát tovább szeretnénk fejleszteni – mondta Kószó András.
Nyitókép: Fotó: Benedek Miklós


