2025. december 29., hétfő

Töretlen a szabadkai ócskapiac népszerűsége

Évtizedek óta vonzza az érdeklődőket a Vajdaság minden pontjáról és Magyarországról is. A Bajáról érkező Éva többedmagával már sokadszor jár itt. Mint mondja, általában a karácsonyi ünnepeket megelőzően jönnek, hogy megvegyék az ajándékokat, ez azonban az idén elmaradt, így ezúttal az újévi asztal hozzávalóit szerezték be.

A kedvező árak és a széles választék vonzza ide őket. Ahogy beköszönt a december, a piac képe is átalakul. Az árusok standjait ellepik az ünnepi kellékek, és ilyenkor az emberek célzottan keresik a karácsonyhoz és a szilveszterhez kapcsolódó termékeket. Ha végigsétálunk a standok között, láthatjuk, hogy szinte minden méretben és színben kaphatók karácsonyfadíszek, girlandok és a legmodernebb LED-es fényfüzérek, amelyekkel a házat és a kertet is ünnepi díszbe lehet öltöztetni.

A játékoktól kezdve a parfümökön és órákon át a meleg kötött pulóverekig mindenki megtalálhatja a kedvére valót. Az árak csaknem egyenlőek minden árusnál, pár száz dináros eltéréssel. Az ünnepi asztal finomságait is érdemes az ócskapiacon beszerezni. Ilyenkor népszerűek a déligyümölcsök. A mandarinnak 200, míg a banánnak 130 dinár kilogrammja a legtöbb helyen. Ebben az időszakban igen kelendő a gesztenye és a dió. Előbbit 600 dinárért, utóbbit pedig 900-ért vehetjük meg.

Az ünnepi ebédekhez sokan vásárolnak különböző fűszereket. Tandari Gabriella horgosi őstermelő standjánal a pirospaprikának 1200 dinár kilója. Lehet nála venni vegetát, szárított zöldségkeveréket és borsot is. Mint mondja, a kereslet változó, a kínálat viszont nagy, így bárki megtalálhatja a kedvére valót. Az újévi mulatságokhoz elengedhetetlen konfettiágyúk és egyéb dekorációs elemek, valamint a pirotechnikai eszközök is nagy számban fogynak. Ezek ára 3000-től egészen 10 000 dinárig terjed.

Sokan azonban a felfedezés öröméért járnak ide, a piac egy részén egészen a napjainkig megtalálhatóak a különféle régiségek, antik tárgyak. Ezért akár ritka kincsekre is bukkanhatunk a sorok között. A szabadkai ócskapiacot nemcsak a hatalmas választék, de az alkudozás izgalma is különlegessé teszi, ahol mindenki megtalálhatja a kedvére valót.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A választék széles, és kedvünkre alkudozhatunk (Fotó: Bartus Bella felvétele)