2025. május 19., hétfő

A világegyetem rejtelmei

Nyílt napot és élményfoglalkozást tartottak a szabadkai MCC-ben

A Vajdasági Mathias Corvinus Collegium Alapítvány szabadkai székházában szombaton nyílt napot tartottak, annak részeként pedig Boldog Ádám csillagász az űrkutatás és az univerzum rejtelmeibe vezette be az érdeklődőket. A foglalkozásra a negyedikeseket várták, akik Vajdaság számos településéről érkeztek. A rendezvényről Varga Diósi Violát, az MCC vajdasági programokért felelős igazgatóját kérdeztük:

– Tavaly szeptemberben hirdettük meg a két állandó programunk – az általános iskolásoknak szóló Fiatal Tehetség Program, valamint a Középiskolás Program – pályázati felhívásait, és már elsőre nagy volt az érdeklődés. Az általános iskolások esetében a 25 helyre csaknem százan jelentkeztek, míg a középiskolásoknál 178 jelentkezőnk volt, akik közül 113-an nyertek felvételt a programba. Az idei évben szintén meghirdettük e két képzésünket, ezúttal pedig a negyedikesek, tehát a jövendőbeli ötödikesek számára szerveztünk nyílt napot, hogy a szüleikkel több információhoz jussanak. Bízunk benne, hogy a tanulók kedvet kapnak ehhez az iskolán kívüli intenzív és tartalmas, de mindenképpen izgalmas képzéshez. Azért fordultunk a negyedik osztályosokhoz, mert az MCC Fiatal Tehetség Programja felmenő rendszer szerint működik. Akik ötödikesként felvételt nyernek, azok négy évig a részei lesznek. A program ehhez lett igazítva, pontosan és szabályosan felépítve. A kollégák az elmúlt hetekben az iskolákat járták, ahol bemutatták, hogy mi minden kínál ez a lehetőség.

Az MCC hiánypótló Vajdaságban. Azokat a tehetséges diákokat célozza meg, akik érdeklődnek a társadalom- és a természettudományok iránt, nem csak a hagyományos oktatási keretek közt. Számukra az MCC kiváló lehetőséget nyújt. Azt szoktuk mondani, hogy az MCC-s képzések ott kezdődnek, ahol az iskolai oktatás véget ér, de ki kell emelnem, hogy a szülőkkel és a pedagógusokkal is kiváló az együttműködésünk – hallottuk Varga Diósi Violától.

Boldog Ádám játékos módon keltette fel a tanulók érdeklődését a csillagászat iránt, a foglalkozás fő témája a gravitáció volt:

– Hogyan működik, miképp keringenek az égitestek a csillagunk körül, mi történne, ha egy fekete lyuk közelébe érkeznénk, mily módon tudnánk elutazni a Holdra, ilyen és hasonló kérdésekkel foglalkozunk játékosan. Téridő-trambulin segítségével magyarázzuk meg Newton és Einstein elméletét, üveggolyókkal lemodellezzük a bolygók mozgását a csillagunk körül és még sok minden mást. A gyerekek nagyon élvezik ezt a játékos formát. A nyílt nap, a foglalkozás, alapvetően egy nagyon jó alkalom arra, hogy a tanulók bővítsék a tudástárukat. Játékok által adjuk át nekik az egyébként nagyon bonyolult alapokon nyugvó ismereteket, hogy ezeket könnyebben megértsék – fejtette ki Boldog Ádám.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A tanulók azt is megtudhatták, hogy mi a téridő-trambulin (Molnár Edvárd felvétele)