2025. május 9., péntek

Milyen problémákkal találkoznak manapság a pedagógusok?

A Mathias Corvinus Collegium (MCC) vajdasági szervezete szombaton megtartotta az első pedagóguskonferenciát Szabadkán az intézmény épületében Képességek, tudás, fejlődés – A tanulás új dimenziói a jövő pedagógiájában címmel. A képzés célja, hogy segítse mind az általános, mind a középiskolai tanítók és tanárok fejlődését a mai rohamosan fejlődő világban. A félnapos előadás-sorozaton négy fontos pillérre helyezte a hangsúlyt a szervező. Szó esett a technikai eszközök és a világháló hatásáról a tanulásra, ennek helyes használatáról, akár pedagógiai célokra. Emellett kiemelték az olvasás fontosságát, a figyelem fejlesztését és megtartását a sikeres tanulásban, valamint a lélek és a test egészségének összhangjáról. 

Diósi Varga Viola, a MCC vajdasági programokért felelős igazgatója elmondta, hogy fontosnak tartják a pedagógusok támogatását ilyen képzések révén is.

– A konferencia programját annak alapján állítottuk össze, hogy jelenleg milyen akadályokkal és problémákkal találkoznak a pedagógusok. Igyekszünk ez által is segíteni munkájukat – nyilatkozta lapunknak az igazgató.

A nyitóbeszédeket követően dr. Constantinovits Milán, az MCC szakmai és oktatási igazgatója mutatta be előadását A sikeres pedagógus 10 titka címmel. A szakember bátorította a pedagógusokat a diákokkal való játékra, és megerősítette azt a tényt, hogy a technikai eszközök és számítógépes programok nem a pedagógus ellenségei, hanem helyesen használva segítőik munkájukban.
A folytatásban az olvasás szerepéről esett szó, melyről Másként él, aki olvas címmel dr. Hózsa Éva nyugalmazott egyetemi tanár és dr. Horváth Futó Hargita, az Újvidéki Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékének rendes egyetemi tanára beszélt a résztvevő pedagógusoknak. 

Mint mondták, az olvasás nemcsak a szépirodalomban teljesülhet ki, hanem a közösségi média, az online felület által kínált írott tartalmakban is. A gyermekeket biztatni kell ezen felületek „lapozgatására", és mindenekelőtt megmutatni nekik, hogy hol találhatóak.
A programban szerepelt dr. Szűts Zoltán egyetemi oktató, közösségi média tanácsadó előadása, melyet Vigyázz a figyelmedre – Tanulás a közösségi média korában elnevezéssel hallgatott a közönség.

Az egyetemi oktató kiemelte, hogy lényegesen átvette a szerepet a közösségi média a mai gyermekek mindennapjaiban. Ám mint mondja, nem feltétlenül rossz ez, viszont a pedagógusoknak és a szülőknek kiemelt figyelmet kell fordítaniuk arra, hogy értelmes tartalmakat nézzenek, illetve olvassanak a fiatalakon ezeken a felületeken. Arra is kitért, hogy természetesen abban az esetben, ha károkat okoz egy gyermek fejlődésében, magatartásában korlátozni vagy tiltani kell ezeken a felületeken való aktivitást. A szakember fontosnak tartotta megemlíteni azt is, hogy a pedagógus és a szülő mindenképpen magyarázza el a gyermekeknek, hogy például a mesterséges intelligencia (MI) használata bár egyszerűsíti a jelenlegi feladatok megoldását, de komoly akadályokat is okozhat. Példaként kiemelte a későbbi munkavállalás idejét, hiszen az MI segítségével elkészített házi feladatok, dolgozatok és diplomamunkák mind elkészíthetőek gyors tempóval, viszont a tudást valójában nem szerzi meg vele a fiatal.

A pedagóguskonferencia utolsó programpontjának keretein belül a felgyorsult világ okozta egészségügyi problémák megelőzéséről beszélt Győrfi Pál, Magyarország Országos Mentőszolgálatának szóvivője. Előadásának címe Testről és lélekről – mentős szemmel, melyben a negatív képet mutató statisztikai adatok mellett arról is beszélt, hogy hogyan előzhetőek meg a lelki eredetű panaszok és betegségek.

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Telt házzal zárult a szombati esemény (Fotó: Molnár Edvárd felvétele)