2024. április 30., kedd

A hagyományos és a modern egybeolvadása

A csantavéri Gebi Kft. felvásárolta a szabadkai Fidelinka védjegyét, malmait, silóit és tésztagyárát

Mint ismeretes a csantavéri Gebi Kft., az ország egyik legmodernebb takarmánygyártó cége, nemrégiben megvásárolta az egykori szabadkai malomipari óriás, a Fidelinka védjegyét, malmait, silóit és tésztagyárát. A beruházást saját forrásból, bankhitel nélkül finanszírozta.
Az elsősorban takarmánygyártással és egyéb mezőgazdasági integrátori tevékenységgel foglalkozó cég a Fidelinka létesítményeinek korszerűsítését, valamint a liszt- és tésztapiac újrahódítását tervezi Fidelinka 1868 márkanév alatt. A Fidelinka cég csaknem másfél évtizeddel ezelőtt ment csődbe, egyes részlegei tovább működtek, több-kevesebb sikerrel. Részlegeinek és védjegyének eladásával a csődeljárás gyakorlatilag két éve véget ért.
Mint azt András Gyuricsin Attilától, a Gebi Kft. menedzserétől megtudtuk, a negyven éve működő cégre jellemző, hogy évente több beruházást is megvalósít. Megalapítása óta nem volt olyan év, hogy ne történt volna befektetés, ne fejlődött volna, a termelési és tárolási kapacitást ne növelte volna a vállalat.
– A Fidelinkában idén a silóparkot korszerűsítjük, ami által a Gebi tárolókapacitása több mint 600 000 tonnát tesz majd ki, ami nemcsak szerbiai szinten, hanem a régiót tekintve is jelentős mennyiség. A megvásárolt részlegek teljes körű renoválása és üzembe helyezése a Gebi ötéves tervében szerepel, de valószínűleg az összes kitűzött célt még a határidő előtt megvalósítjuk – emelte ki András Gyuricsin Attila.
A Fidelinka új tulajdonosának alkalmazottai már ambiciózusan és alaposan hozzáláttak az üzem rendezéséhez, tisztításához, modernizálásához, valamint a berendezések működőképességének ellenőrzéséhez. A szabadkai üzemben napi minimum 250 tonna búzát lehet majd feldolgozni.
– A Fidelinka megvásárlásával több mint 50 ezer tonnával nő a jövőben a tárolási kapacitás, azaz 4 blokkban összesen 146 tárolócella áll majd az 50 ezer tonna gabona befogadására. A 146 cella mindegyikét magasan szakképzett alpinisták takarítják. Az épület többi részét pedig a Gebi cég alkalmazottai rendezik. A mérnökeink megállapítják melyek azok a berendezések, amelyeket modernizálni kell akár energiahatékonyság, akár gyorsaság tekintetében, hogy a modern piac igényei szerint tudjunk működni, és a technológiát is a mai és a jövőbeni igényekhez tudjuk alakítani.
A következő lépés a malomrész helyreállítása és korszerűsítése lesz, amit majd a tésztagyár felújítása követ. A tésztagyártás mindenképpen egy új kihívás lesz számunkra – mondta a beszélgetőtársunk, aki hozzátette, a Gebi évről évre folyamatosan bővíti a terméklistákat. A takarmányon kívül kutya- és macskatápot is előállít, emellett galamboknak, díszmadaraknak, nyulaknak, hörcsögöknek, tengerimalacoknak és halaknak is készítenek ételeket, napraforgót is feldolgoznak. Továbbá már több mint két évtizedes tapasztalata van az emberi étkezésre alkalmas Bački Zlatnik név alatt futó 400-as, 500-as, 850-es és 1100-as típusú minőségi lisztek gyártásában is.
– Eddig nagy kiszerelésben gyártottunk és forgalmaztunk lisztet, kifejezetten csak a nagykereskedelemben. A szabadkai Fidelinka megvásárlásával készek vagyunk megjelenni a kiskereskedelemben is – hangsúlyozta András Gyuricsin Attila, és elmondta, az eddig említett részlegek megvásárlása mellett a Fidelinka mögött két hektár építési terület is a Gebi rendelkezésére áll, amely elegendő teret hagy a további terjeszkedéshez. Az egykori szabadkai malomipari óriás udvarában ugyanakkor megtalálható egy vasúti sínpár is, ami által a jövőben lehetőség nyílik a nagybani vasutas árumozgatásra is országon belül és kívül.
– A Fidelinka egy nagy múltú, nagy hagyománnyal rendelkező cég, a liszt és a tészta esetében egyaránt a minőség jelképe volt. E két cég egybeolvadásával lehetőség nyílik a minőség megőrzésére és javítására egy fejlett ipari gyártás mellett. Ez a vásárlás a hagyomány és a modern ipari üzlet ötvözete – hangsúlyozta beszélgetőpartnerünk, s mint kiemelte, a cég bővítése lehetővé teszi a munkahelyteremtést is.
– Kezdetekben legalább 30 alkalmazottnak tudunk munkát biztosítani, de ez a szám a tevékenységünk sokaságának függvényében csak növekedni fog. A tervek szerint nemcsak fizikai munkásokra lesz majd szükség, hanem mérnökökre, karbantartókra és más szakemberekre is – zárta gondolatait András Gyuricsin Attila.

András Gyuricsin Attila, a Gebi Kft. menedzsere / Kovács Attila felvétele

András Gyuricsin Attila, a Gebi Kft. menedzsere / Kovács Attila felvétele

Nyitókép: A szabadkai Fidelinka épülete / Molnár Edvárd felvétele