A Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége a Digitális Agrárakadémia Plusz projekt keretében nemrégiben Agrárdigitalizációs előadás-sorozatot indított Vajdaság-szerte. Tegnap Csantavéren 25 mezőgazdasági termelő szerezhetett új ismereteket a talajtérképezésről és annak technológiáiról, valamint a GPS-sorvezetők működéséről és lehetőségeiről, ezt követően a településhez közeli parcellán drónbemutatót tartott az oromi Pletikoszity Árpád, a Drontech cég alapítója. A dróntechnikának azt a részét mutatta be, ami a drónok használatára, a műtrágyának, vagy a permetszernek a kijuttatására vonatkozik. Így a jelenlévők a készülék gyakorlatban történő alkalmazását is megismerhették.
A rendezvény elején Nagy Miklós, a Vajdasági Agráregyesületek Szövetségének elnöke köszöntötte az egybegyűlteket.
– Az adatalapú döntéshozatal kiemelkedően fontos a mezőgazdaságban, ami azt jelenti, hogy a termelőknek minél több adatot be kell gyűjteni, oda kell figyelniük mikor mit csinálnak, mennyit költenek. Tehát mindent optimalizálniuk kell, ha profitot akarnak megvalósítani – hangsúlyozta a szövetség elnöke.
Vörös Árpád, a palicsi Farm Trade ügyvezetője tartott vetítéssel egybekötött előadást, mely során egyebek mellett a precíziós gazdálkodásról, a digitális mezőgazdaságról, a GPS- készülék-, és a talajtérképezési módszerek használatáról, valamint a talaj szkennelésről és a talajminta-vételezésről is beszélt a gazdáknak.
Lality József, a Csantavéri Termelők Klubjának elnöke szerint a digitalizáció a jövő.
– Hogy megérem-e, illetve hogy tudom-e majd alkalmazni ezeket a készülékeket, módszereket, nem tudom, de remélem, hogy az unokám meg a vejem már igen. Teljesen nyitott vagyok az újdonságokra, érdekelnek a modern berendezések is. Nekünk is haladnunk kell a korral – mondta Lality József.
Vituska Áron helyi fiatal termelő elmondta, hogy gondolkodtak már a drónvásárláson, de úgy véli, először meg kell tanulniuk annak szakszerű használatát. Az előadásra is azért érkezett, mert szeretne minél többet megtudni a korszerű eszközökről.
– Jelenleg is a szárazság a legnagyobb problémánk, és emiatt az utóbbi 3 évben a termésátlag meglehetősen kevés volt. Az idei év is egyelőre elég aszályos, ezért nagyon el kell gondolkodnunk és tervezgetnünk, hogyan is hozzuk ki mindenből a legjobbat. Ha idén sem terem a kukorica, akkor sok gazdánál nagy bajok lesznek, nálunk is – magyarázta Vituska Áron.

Nyitókép: Nagy érdeklődés övezte az Agrárdigitalizációs előadást (Dér Dianna felvétele)