2024. április 27., szombat

Mi az a villőzés?

A hűvös és szeles idő ellenére vasárnap igazi ünnepi hangulat uralkodott Ludason. A falu templomában virágvasárnapi szentmisét tartottak, majd a helybeliek megismerkedhettek a villőzés hagyományával, aminek során a lányok népviseletbe öltözve feldíszített fűzfaággal a kezükben kívántak kellemes ünnepeket.
A villőzés a Magyar Néprajzi Lexikon szerint a felvidéki zoborvidéki falvakban élő szokás, aminek során a lányok feldíszített, villőnek nevezett fűzfaágakkal sorra járták a falut, és megálltak minden ház előtt, ahol egy dramatizált éneked adtak elő, majd ezt követően a ház gazdasszonya kiment hozzájuk, és tojást adott nekik. A hagyomány elemei településről településre változtak, és a hétvégén a ludasi Liliom lánykórus tagjai is több helyszínen bemutatták azokat.
Az eseményről Vásárhelyi Teréz, a ludasi Ludas Matyi Művelődési Egyesület elnöke nyilatkozott lapunknak.
– Egyesületünk nagyon jó kapcsolatot ápol több magyarországi és határon túli művelődési egyesülettel, emellett Ludasnak kiterjedt testvértelepülési kapcsolatai is vannak. A felvidéki Alistál is testvértelepülésünk, és nekik köszönhetően a közelmúltban a Felvidéken is eltölthettünk néhány napot, most pedig úgy gondoltuk, hogy a ludasiaknak is bemutatunk valamit a felvidéki hagyományokból. A villőző énekek nem ismeretlenek a lányaink előtt, ugyanis Ledenyák Lea, az egyesületünk népdaloktatója jóvoltából egy ilyen dalokból álló csokrot már összeállítottak, és ezzel sikeresen szerepeltek egy népdalversenyen. A lányoknak nagyon megtetszettek ezek a dalok, és úgy döntöttünk, hogy bemutatjuk a ludasiaknak ezt a felvidéki hagyományt. Úgy gondolom, hogy a gyerekek ezen hagyományokon keresztül alaposan meg tudják ismerni az adott tájegységet, és ez a tudás beépül a tudatukba, és később sem felejtik el – fogalmazott Vásárhelyi Teréz, aki azt is elmondta, hogy Ludason a lányok aktívabban részt vesznek a művelődési egyesület munkájában.
A lányok a villőzés során dél-alföldi népviseletben voltak, így a bemutatón ilyen formában is összefonódtak a hagyományos magyar tájegységek.

Nyitókép: Villőző lányok a Szent Katalin-templomnál / Benedek Miklós felvétele